Globalna szkoła w Kinotece z filmami o Afryce po raz drugi! Zapraszamy 9 marca

Aktualność

Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki,

w imieniu Centrum Edukacji Obywatelskiej, Festiwalu AfryKamera oraz Kinoteki w budynku PKiN w Warszawie zapraszamy Was i Waszych uczniów i uczennice na kinową przygodę „Globalna szkoła w kinie” w ramach festiwalu AfryKamera!

 

To niesamowita okazja, aby poprzez film poruszać z młodzieżą istotne kwestie globalne, uczyć wrażliwości i podjąć dyskusję o wyzwaniach, z którymi się mierzymy.

 

09 marca 2022 roku (środa) zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice na trzy seanse poruszające kwestie środowiska, klimatu i migracji. Po każdym z nich dla uczniów na sali kinowej przygotowany będzie jednogodzinny warsztat prowadzony przez ekspertki edukacji globalnej, aby młodzi widzowie mogli pogłębić swoją wiedzę o danym zagadnieniu. To także szansa na budowanie kompetencji i wrażliwości młodych ludzi i rozwijanie ich zainteresowań.

Bilet dla jednego ucznia kosztuje 12 zł. Nauczyciele i nauczycielki, którzy są opiekunami grupy uczestniczą bezpłatnie.

Rezerwacji biletów można dokonywać pod adresem: kontakt@afrykamera.pl

Filmy:

9:00 FILMY „BAXU I GIGANCI”,„LAS DJIRBILA” I WARSZTAT „PRZYRODA I MY’

„Baxu i giganci”, reż Florian Schott: Baxu to dziewięcioletnia dziewczynka, mieszkająca z bratem i babcią w wiosce w Namibii. I chociaż żyją skromnie i nie omijają ich problemy, to wzajemna troska i miłość dają im szczęście. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia do wioski przyjeżdżają podejrzani mężczyźni szukający rogów nosorożców. Czy Baxu posłucha “gigantów sawanny”, z którymi rozmawia w snach, i podejmie trudną decyzję?

„Las Djirbila”, reż. Thoman Ceulemens: Djibril to mały chłopiec mieszkający w niewielkiej wiosce w strefie Sehelu, w której warunki do życia stają się coraz trudniejsze. Chłopiec ma szczególną więź z dziadkiem, który opowiada mu historię o wspaniałym lesie i spotkaniu z królem zwierząt, jakiego doświadczył w dzieciństwie. Choć dorośli mają już dosyć zmyślonych historii, które Djibril nieustannie powtarza, inspirowany słowami dziadka, chłopiec postanawia udowodnić swoją rację i wyruszyć w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu wyśnionego lasu.

Warsztat „Przyroda i my”:

Jesteście ciekawi, jaką rolę pełni przyroda w życiu młodych osób w różnych częściach świata? Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów i uczestnictwa w warsztacie, w ramach którego wspólnie przyjrzymy się relacji człowieka z przyrodą. Zdefiniujemy, czym jest przyroda, zachęcimy do zauważania jej na co dzień, przyjrzenia się jaki wpływ mamy na środowisko i co zrobić, by był on jak najlepszy. Zdobędziecie nowe pomysły do wzmocnienia więzi z przyrodą wokół was!

Dla klas 4-6 szkół podstawowych.

Prowadząca: Katarzyna Dytrych – przyrodniczka, założycielka i prezeska Fundacji „Za górami, za lasami”. Pasjonuje się bioróżnorodnością, a zwłaszcza pszczołami i zależnościami w przyrodzie. Autorka publikacji przyrodniczych i gier, edukatorka, twórczyni programów edukacji ekologicznej. Na co dzień pomaga firmom i różnym instytucjom mądrze działać na rzecz ochrony przyrody. Marzy by pewnego dnia, spotkać pingwiny.

Czas trwania filmów: 29 min + 40 min + 1 godzina warsztatu

11:30 FILM „DOPÓKI MAM SIŁĘ IŚĆ” I WARSZTAT NA TEMAT MIGRACJI

Film to Kryształowego Globu, głównej nagrody na MFF w Karlowych Warach w 2021 roku.

Strahinja i jego żona Ababuo opuścili Ghanę z wizją lepszego życia w Europie. Zamiast dotrzeć do wymarzonego miejsca w Niemczech, zostali deportowani z powrotem do Serbii. Strahinja zaczął budować swoją karierę w lokalnym klubie piłkarskim, podczas gdy Ababuo, zawodowa aktorka, nie jest w stanie spełnić swoich ambicji i czuje się coraz bardziej sfrustrowana. Kiedy pewnego dnia Ababuo znika, Strahinja wyrusza, by ją odnaleźć… Historia dwóch afrykańskich emigrantów została zainspirowana średniowiecznym poematem epickim Strahinja Banović, opowiadającym o serbskim szlachcicu poszukującym porwanej żony.

Warsztat:

Spotkanie po filmie poświęcone będzie sytuacji osób w drodze: co skłania osoby do porzucenia swojego domu? Czy wszystkie osoby mają równe prawo do migrowania i uzyskania ochrony międzynarodowej? Kto i co decyduje o tym, w jaki sposób można migrować? Przyjrzymy się różnym aspektom migracji, a także zastanowimy się, czy my sami mamy wpływ na to zjawisko.

Czas trwania filmu: 92 min + 1 godzina warsztatu

Spotkanie dla szkół ponadpodstawowych. Prowadząca: Joanna Humka – edukatorka działajająca na rzecz ochrony klimatu, w latach 2019-2021 związana z Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym pracowała przy projekcie na temat zmiany klimatu. Zafascynowana postwzrostem i alternatywnymi ekonomiami oraz projektami tworzącymi bardziej solidarne i empatyczne rzeczywistości.

11:30 FILM NAD WODĄ” I WARSZTAT CO WIESZ O WODZIE?”

Nad wodą”, reż. Aïssa MaïgaZmiany klimatu spowodowały, że w regionie Azawak w Nigrze życie staje się coraz trudniejsze. Jedyną dostępną wodą jest ta w studniach oddalonych od wiosek o wiele kilometrów, a i w nich zaczyna jej brakować. Aby przeżyć, mieszkańcy Tatiste zmuszeni są szukać jej daleko od domu i emigrować do innych krajów, narażając się na niebezpieczeństwa, napady i gwałty. Najbardziej narażone są jednak kobiety, bo to one  w poszukiwaniu pracy wyruszają samotnie w długie wędrówki, i dziewczynki, które zostają same w wiosce, aby opiekować się rodzeństwem. Jedynym ratunkiem dla mieszkańców Tatiste jest odwiert studni głębinowej, o który walczą z całych sił. To obowiązkowy dokument, który powinien zobaczyć każdy z nas.

Warsztat Co wiesz o wodzie”:

Film i warsztat mają na celu zobrazowanie uczniom i uczennicom danych statystycznych dotyczących dostępu do bezpiecznej wody i sanitariatów na świecie. Zwraca uwagę na to, że dostęp do wody wpływa na inne sfery życia takie jak równość płci czy dostęp do edukacji.

Spotkanie dla klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Prowadząca: Katarzyna Dytrych

Czas trwania filmu: 89 min + 1 godzina warsztatu

 

Wydarzenie przygotowywane jest we współpracy z Festiwalem Afrykamera oraz Kinem Kinoteka.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektów „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” i „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

Inne aktualności

Aktualności

26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
21/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań