Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
Aktualności
Materiały na lekcje online z wątkami edukacji globalnej
Zapraszamy do korzystania z gotowych scenariuszy lekcji z elementami edukacji globalnej przystosowanych do nauczania zdalnego. Nasze materiały wspierają realizację najważniejszych celów kształcenia i punktów podstawy programowej oraz zwiększają atrakcyjność zajęć poprzez poruszanie ciekawych aktualnych wątków dotyczących współczesnych wyzwań i współzależności globalnych, takich jak produkcja i konsumpcja, zmiana klimatu lub prawa kobiet. Materiały zostały przygotowane głównie z myślą o uczniach i uczennicach klas VI-VIII szkoły podstawowej.
Scenariusze na lekcje online składają się z 3 elementów:
- materiału dla nauczyciela i nauczycielki - do zapoznania się przed lekcją; przedstawia cele lekcji, potrzebne narzędzia oraz przebieg lekcji;
- materiału dla ucznia i uczennicy - do wykorzystania w trakcie lekcji, zawiera w sobie karty pracy; można w nim notować w wersji ściągniętej lub wydrukowanej, albo w zeszycie;
- prezentacji do lekcji online - do wyświetlania na ekranie komputera przez nauczyciela lub nauczycielkę w trakcie lekcji; zastępuje tablicę szkolną.
scenariusze na JĘZYK POLSKI:
1) Obraz ubóstwa wczoraj i dziś. "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa Wychodząc od realiów życia w dziewiętnastowiecznym Londynie opisanych przez Karola Dickensa w “Opowieści wigilijnej”, uczniowie i uczennice poznają również współczesny wymiar zjawiska ubóstwa.
2) Od jakiej iskry można zmieniać świat? O sile jednostki i walce z niesprawiedliwością. Zajęcia przybliżają młodzieży zagadnienie rasizmu i pozwalają pogłębić wiedzę na temat działań antydyskryminacyjnych i prawoczłowieczych. Uczniowie i uczennice zdobędą umiejętność wyszukiwania informacji w internecie, ich krytycznej analizy i selekcji.
3) Malala Waleczna. Charakterystyka postaci rzeczywistej. Podczas zajęć uczennice i uczniowie nauczą się pisać charakterystykę postaci rzeczywistej na przykładzie Malali Yousafzai - młodej pakistańskiej aktywistki walczącej o prawa dziewcząt do edukacji, która za swoją działalność otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
...... i więcej inspirujących scenariuszy do polskiego do pobrania TUTAJ!!
Przygotowaliśmy także kilka scenariuszy do MATEMATYKI:
1) Ile czasu pracują bez wynagrodzenia kobiety i mężczyźni w różnych częściach świata? Odczytywanie danych i elementy statystyki - Ćwiczenie nawiązujące do problemu niepłatnej pracy kobiet i mężczyzn jest propozycją utrwalania umiejętności obliczeniowych uczniów i uczennic.
2) Twoje dżinsy zmieniają świat na lepsze. Zapisywanie dużych liczb - Uczniowie i uczennice zapoznają się z innowacyjną, przyjazną środowisku metodą farbowania dżinsów, co stanowi pretekst do prowadzenia działań na dużych liczbach i ćwiczenia ich zapisu.
3) Jak wyglądałby świat, gdyby Amazonia zniknęła z mapy? Graficzne przedstawianie procentów - Poprzez ćwiczenie graficznego przedstawiania procentu danej wielkości oraz ułamków dziesiętnych młodzież poznaje skalę zagrożenia Amazonii; zastanawia się nad skutkami wylesiania puszczy oraz jakie posiada możliwości jej ochrony.
...... i więcej inspirujących scenariuszy do matematyki do pobrania TUTAJ!!.
Sprawdzcie również nasze scenariusze do WOS:
1) Małe działanie - wielki efekt - Dzięki lekcji uczniowie i uczennice poznają różne formy aktywności obywatelskiej; będą potrafili wskazać ich mocne i słabe strony oraz dobierać odpowiednie działanie do problemu, który chcą rozwiązać
2) O równości płci i wyzwaniach kobiet na świecie - Podczas lekcji młodzież poznaje wyzwania, z jakimi mierzą się kobiety na świecie oraz samodzielnie określą, jakie znaczenie dla rozwoju państw i społeczeństw ma równość płci.
3) Kryzysy humanitarne, wyzwania rozwojowe. Jak pomagać? (materiał w trybie asynchronicznym*) - Uczniowie i uczennice zastanowią się nad motywacją, która skłania do udzielania pomocy krajom globalnego Południa i dowiedzą się, czym różni się pomoc humanitarna od rozwojowej; poznają także przykładowe sposoby pomocy i wsparcia takich krajów.
...... i więcej inspirujących scenariuszy na WOS do pobrania TUTAJ.
Czekają na Was scenariusze do GEOGRAFII:
2) Ocean plastiku - podczas zajęć młodzież dowie się, jakim zagrożeniem dla naszej planety są przedmioty wyprodukowane z plastiku, w tym dla mieszkańców i mieszkanek globalnego Południa; zaplanują działania, które pozwolą na ograniczenie zużycia odpadów z tworzyw sztucznych.
3) Różne oblicza kontynentu afrykańskiego - podczas zajęć uczniowie i uczennice dowiedzą się, na czym polega stereotypowe postrzeganie Afryki przez mieszkańców i mieszkanki innych rejonów świata; sformułują własne opinie o tym kontynencie na podstawie materiałów fotograficznych i pozyskanych informacji, przedstawiających różne oblicza Afryki.
1) Prawniczka czy stolarz - czy to ma znaczenie? - Scenariusz pokazuje uczniom i uczennicom różnorodność dostępnej drogi zawodowej, pozwalając im zrozumieć, że osobiste wybory mogą wpływać globalnie na otaczający świat; stanowi także okazję do utrwalenia czasu Future Simple i konstrukcji “to be going to”.
2) Budownictwo naturalne - mieszkać lepiej? - Scenariusz zwraca uwagę młodzieży na różnorodność domów i materiałów budowlanych i utrwala słownictwo w tym zakresie; pozwala także młodzieży zastosować w praktyce czasownik modalny “should” i uwrażliwia ją na kwestię budownictwa ekologicznego i naturalnego.
...... i więcej inspirujących scenariuszy z JĘZYKA ANGIELSKIEGO do pobrania TUTAJ.
1) Czarna śmierć, czyli o mierzeniu się z epidemiami - lekcja omawia przyczyny i konsekwencje epidemii w przeszłości oraz współcześnie; młodzież zapozna się z przykładami depidemii dżumy czy Covid-19, i wymieni przykłady działań, które mogą pomóc w zapobieganiu oraz mierzeniu się z epidemiami w przyszłości
2) Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym a migracje we współczesnym świecie - młodzież zapozna się ze skutkami powstania listopadowego w postaci wielkiej fali uchodźców i uchodźczyń; zrozumie znaczenie terminów emigracja i uchodźstwo oraz uświadomi sobie ponadczasowość tych zjawisk.
3) Kolonializm XIX-wieczny z perspektywy kolonizowanych i kolonizujących - zajęcia pozwolą uczniom i uczennicom poznać problem kolonializmu w XIX wieku z różnych perspektyw i punktów widzenia; młodzież dowie się, w jaki sposób kolonializm determinował losy całych pokoleń z różnych części świata.
...... i więcej inspirujących scenariuszy z HISTORII do pobrania TUTAJ.
* Tryb asynchroniczny - zadania do pracy zdalnej
Mogą posłużyć np. jako materiał przygotowujący do zajęć metodą odwróconej lekcji lub do samodzielnej pracy młodzieży; są nastawione na realizację celów ogólnych przedmiotu, często również na interakcję pomiędzy pojedynczymi uczniami i uczennicami, aby przełamać izolację;
Materiał składa się z 2 części:
- materiału dla nauczyciela i nauczycielki - przedstawia krótko zadanie i jego główne założenia (opis, cele i kryteria sukcesu, podstawa programowa)
- materiału dla ucznia i uczennicy - zawiera opis przebiegu zadania, umożliwia młodzieży samodzielne wykonanie zadania;
W przygotowaniu materiały na lekcje online do biologii, etyki, religii i plastyki. O ich pojawianiu się będziemy informować na bieżąco!
Materiały powstały w ramach projektu "W świat z klasą" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.