Szkoła mądrego pomagania

 

Wzajemne wspieranie się państw w rozwiązywaniu wyzwań rozwojowych i kryzysów humanitarnych wpisane jest w ideę Celów Zrównoważonego Rozwoju, które dążą do osiągnięcia bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego i pokojowego świata dla wszystkich ludzi. Do przybliżenia się do ich realizacji może przyczynić się każda instytucja oraz organizacja, jak i każdy pojedynczy człowiek, w tym także polskie szkoły. W kontekście szkolnym powinno to być rozumiane jako wzmacnianie wiedzy uczniów i uczennic, na czym polega mądra pomoc i urzeczywistnienie jej na poziomie społeczności szkolnej poprzez organizację wydarzeń opartych o jej standardy, w tym zachowanie dbałości o niepowielanie stereotypów i nie naruszanie godności osób, którym taka pomoc jest udzielana.

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli i nauczycielki oraz edukatorów i edukatorki na 2-godzinny warsztat mający na celu przybliżenie tematyki mądrego pomagania i zaprezentowanie przykładowych aktywności, które można przeprowadzić w klasie, i treści, jakie można poruszyć w rozmowach z młodzieżą.

Szkolenie jest przeznaczone dla edukatorów i edukatorek oraz nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz ponadpodstawowych bez względu na przedmiot. Osoby biorące udział w warsztatach otrzymają certyfikaty uczestnictwa oraz materiały zawierające scenariusze zajęć.

Szkolenie odbędzie się w ramach oferty programowej Miasteczka Humanitarnego podczas Warszawskich Targów Humanitarnych WHE 2019, szczegółowe dane poniżej:

data szkolenia: 13.06.2019 (czwartek), godz. 12.30-14.45 

miejsce szkolenia: sala C, Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy. 

Prosimy o zapisanie się na warsztaty poprzez ten formularz do 10 czerwca 2019.  

Na Targi można dostać się bezpłatnym autobusem jadącym prosto do Ptak Warsaw Expo z Centrum Warszawy: rozkład kursowania  

 

Zapraszamy do udziału w naszym warsztatcie oraz w innych wydarzeniach zaplanowanych w ramach Miasteczka Humanitarnego, które odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2019 r. Jest to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, organizacji pozarządowych, szkół wyższych oraz instytucji zaangażowanych w działania na rzecz pomocy humanitarnej i rozwojowej, wolontariatu, a także współpracy pomiędzy trzecim sektorem a biznesem.
Program Miasteczka został przygotowany specjalnie z myślą o wszystkich, którzy zainteresowani są problematyką pomocową, a szczególnie o uczniach, studentach i nauczycielach, dla których spotkania z uczestnikami misji humanitarnych oraz planowane wykłady i warsztaty dot. problematyki humanitarnej i rozwojowej mogłyby stanowić doskonałe uzupełnienie zajęć z zakresu edukacji globalnej czy wychowania obywatelskiego, a także zachętę do podjęcia pracy w roli wolontariuszy.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „W świat z klasą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.