Program Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej
realizowany przez:
Aktualności
Edukacja globalna dla początkujących
Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do uczestnictwa w bezpłatnym cyklu szkoleniowym on-line "Jak odpowiadać na globalne wyzwania? Edukacja globalna w 3 krokach" wzmacniającym nauczycieli i nauczycielki w uczeniu o współczesnym świecie oraz funkcjonujących w nim i dotykających każdego z nas współzależnościach i wyzwaniach globalnych. Cykl szkoleniowy wprowadzi uczestników i uczestniczki w zagadnienia edukacji globalnej i Celów Zrównoważonego Rozwoju, przedstawiając je jako narzędzia do pracy w szkole na co dzień oraz w nauczaniu zdalnym.
Cykl przeznaczony jest dla nauczycieli i nauczycielek różnych przedmiotów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych zainteresowanych podnoszeniem własnych kompetencji w wykorzystywaniu podejścia edukacji globalnej. To doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy i wykorzystania jej w swojej pracy, bowiem edukacja globalna wspiera lepsze uczenie poprzez pokazywanie wiedzy z innych perspektyw, wzrost atrakcyjności lekcji oraz podniesienie poziomu zaangażowania uczących się.
Cykl składa się z 3 spotkań on-line w formie webinarów, które odbędą się w dniach 19 maja, 26 maja i 2 czerwca 2020 (co wtorek) w godz. 17-18.30 na platformie Clickmeeting. Spotkania poprowadzą pracowniczki i współpracowniczki Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej CEO. Dodatkowo przewidziane są gościnne wystąpienia nauczycieli i nauczycielek doświadczonych we wdrażaniu edukacji globalnej w swojej praktyce. Zapisy trwają do 14 maja 2020 przez formularz rejstracyjny poniżej. Zapraszamy serdecznie!
Poznaj tajniki edukacji globalnej w 3 krokach:
Krok 1 WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI: Podczas pierwszego spotkania on-line dowiesz się, czym jest edukacja globalna i dlaczego warto pokazywać młodzieży, jak funkcjonuje współczesny świat. Zastanowisz się, skąd biorą się nierówności na świecie, co z tego wynika i jak można im przeciwdziałać. Wzmocnisz umiejętność wykorzystywania aktualnych wydarzeń do poprawy atrakcyjności nauczania.
Krok 2 POSTAWY I WARTOŚCI: Dzięki uczestnictwu w drugim spotkaniu poznasz materiały edukacyjne mówiące o współczesnym świecie i jego wyzwaniach pomocne w nauczaniu przedmiotowym, w tym mini-zadania do wykorzystania w trybie pracy zdalnej. Usłyszysz nauczycieli i nauczycielki, którzy wprowadzają elementy edukacji globalnej do swoich zajęć oraz tworzą własne scenariusze lekcji i ćwiczeń oraz zastanowisz się, jak Ty możesz wdrażać takie elementy do swojego nauczania. Pochylisz się nad jakością w edukacji globalnej, odnoszącą się m.in do tego, jak rzetelnie i niestereotypowo mówić o świecie i zamieszkujących go ludziach. Zapoznasz się z narzędziami badania postaw uczniów i uczennic.
Krok 3 DZIAŁANIE: W trakcie trzeciego spotkania dowiesz się, jak ważna w edukacji globalnej jest nie tylko konkretna wiedza, czy postawy i wartości, ale również podjęcie konkretnych działań na rzecz poprawy świata. Zapoznasz się z przykładami projektów młodzieżowych i innych działań na rzecz globalnych wyzwań. Podejmiesz refleksję, czym jest mądre pomaganie i dlaczego powino opierać się na współpracy.
Dzięki udziałowi w cyklu szkoleń:
- poznasz ciekawe metody umożliwiające mądre uczenie o świecie i działanie na jego rzecz, zarówno w warunkach nauki w murach szkoły, jak i nauki zdalnej;
- wzmocnisz się we włączaniu wątków edukacji globalnej i Celów Zrównoważonego Rozwoju do nauczania przedmiotowego i realizacji projektów młodzieżowych;
- dowiesz się, jak edukacja globalna pomaga w kształtowaniu postaw solidarności i odpowiedzialności, wzmacniając tym samym rolę wychowawczą szkoły;
- otrzymasz publikacje elektroniczne zawierające gotowe materiały i narzędzia do wykorzystania w pracy z młodzieżą;
- poznasz dobre praktyki i inne inspiracje z zakresu edukacji globalnej i zastanowisz się, w jaki sposób możesz wprowadzać te elementy do własnej praktyki zawodowej, także w opcji nauki zdalnej;
- otrzymasz certyfikat potwierdzający kompetencje z zakresu edukacji globalnej (cykl to odpowiednik 4,5 godzin doskonalenia zawodowego, certyfikat będzie wydawany osobom, które wezmą udział we wszystkich 3 spotkaniach).
Szczegółowe informacje na temat organizacji i programu cyklu szkoleniowego oraz link do platformy, na której będą się odbywać spotkania prześlemy do Państwa po zakończeniu zapisów.
Czym jest edukacja globalna i dlaczego warto mówić o globalnych współzależnościach?
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją prezentującą koncepcję edukacji globalnej projektu „W świat z klasą”.
Na wszelkie pytania chętnie odpowie koordynatorka programu, Marta Kałużyńska: marta.kaluzynska@ceo.org.pl.

