TEG 2016 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy

Cały tydzień trwały i jeszcze dwa kolejne potrwają różnego typu aktywności przygotowane przez klasę 2CG w ramach tegorocznej edycji międzynarodowego projektu o nazwie Tydzień Edukacji Globalnej. To międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, która odbywa się w większości krajów europejskich w jednym z tygodni listopada. Służy ona przybliżaniu młodym ludziom problemów współczesnego świata z perspektywy praw człowieka.

Co już za nami:

 1. Wykład połączony z dyskusją na temat etykiety równościowej w przestrzeni publicznej i prywatnej, który poprowadziła językoznawczyni, Pani doktor Agnieszka Małocha – Krupa, z Uniwersytetu Wrocławskiego (klasy 2CG, 3DG, 3a)
 2. Warsztaty „Wszyscy o wszystkim mało wiemy” dla klas 2DG, 2CG i 3DG przygotowane przez studentki historii i administracji wrocławskiego uniwersytetu, absolwentki naszej szkoły, klasy europejskiej: Agnieszkę Wrzesińską i Paulinę Kaczmarek.
 3. Projekcja festiwalowego dokumentu „Drużyna E” o arkanach działania Organizacji Praw Człowieka (Human Rights Watch) dla klas: 1c, 2a, 2CG
 4. Wielkie Kolorowanie i Rozwiązywanie Krzyżówek Polskiej Akcji Humanitarnej dla chętnych osób z całej szkoły
 5. Wielka Wyklejanka POKÓJ (PAH)
 6. Lekcje języka angielskiego („What are the universal human rights?”), wychowawcze oraz wiedzy o kulturze na podstawie m.in. scenariuszy Centrum Edukacji Obywatelskiej i PAH w klasach licealnych oraz gimnazjalnych
 7. Edukacyjna gra multimedialno-terenowa PAH  „Rozegrajmy pomoc” dla klasy 2DG przygotowana i poprowadzona przez Klementynę Bajewską, Olka Husara, Joannę Plichtę i Monikę Komisarczyk
 8. Piątkowa sprzedaż słodkości, z której dochód wpłaciliśmy na konto Fundacji Rycerzy i Księżniczek (subkonto trzebniczanki Agatki)
 9. Kampania informacyjna o TEG i PAH, czyli plakaty wykonane przez klasę 2CG

Co jeszcze nas czeka:

 1. Lekcje rówieśnicze w klasie 2CG (do końca listopada)
 2. Wyjazd do teatru na przedstawienie „Wojny, których nie przeżyłam” (2 grudnia)

Serdeczne podziękowania dla dyrekcji, nauczycielek i nauczycieli, którzy włączyli się w działania, służąc czasem oraz dzieląc się materiałami edukacyjnymi, szczególnie gronu filologicznemu – paniom Aleksandrze  Anklewicz, Kamili Możdżeń – Berbeć,  Joannie Plichcie oraz panu Grzegorzowi Susłowi.

W akcji sprzedaży ciast współuczestniczyło Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką pani Moniki Wojewódki. Dziękujemy Rodzicom i Młodzieży za wypieki.

Za organizację Tygodnia Edukacji Globalnej odpowiadała klasa 2CG wraz z wychowawczynią, Moniką Komisarczyk.

Link do relacji: https://www.youtube.com/watch?v=e6XGpb1SnOI&app=desktop.

Relacja: Monika Komisarczyk, nauczycielka j. polskiego, wiedzy o kulturze i edukacji medialnej