Tydzień Edukacji Globalnej w Poczesnej

Od 18 do 22 listopada w gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Poczesnej po raz czwarty zorganizowano Tydzień Edukacji Globalnej. Tegoroczna akcja poświęcona była zrównoważonemu stylowi życia.

Pierwszego dnia „oblepiliśmy” korytarze szkolne plakatami informującymi o akcji. Otrzymaliśmy je od Grupy Zagranica oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. O naszej akcji informowaliśmy też na portalu Facebook. Drugiego dnia przygotowaliśmy wystawę plakatów związanych ze sprawiedliwym handlem oraz zrównoważonym stylem życia. Wykorzystaliśmy materiały edukacyjne z różnych organizacji.

W ramach klubu filmowego wyświetliliśmy w środę film „Krew w Twoim telefonie”. Przed projekcją uczniowie i uczennice na karteczkach zapisywali, co wiedzą na temat surowców potrzebnych do wytworzenia telefonu komórkowego. Zajęcia zakończyliśmy dyskusją, wspólnie zastanawialiśmy się, co możemy zrobić by zmienić sytuację ukazaną w filmie. Wspólnie postanowiliśmy, że będziemy zbierać w szkole zużyte telefony komórkowe. Dzień czwarty poświęcony był uczniowskim wyborom. Każdy mógł określić, co zamierza zmienić w swoim trybie życia, zapisać to na kartce w kształcie stopki i przywiesić na „drzewie zmian”.

Piąty dzień polegał na zorganizowaniu gry „W globalnej wiosce”. Jej zasady były bardzo proste, zadaniem uczniów i uczennic było udzielenie odpowiedzi na 7 pytań. Podpowiedzi do nich mogli znaleźć w szkole (plakaty, film itp.). Pytaliśmy o zysk szwaczki z uszycia pary butów, o oznaczenie jajka „szczęśliwej kury”, również o to, ile potrzeba fabryk by wyprodukować laptop. Konkurs został rozstrzygnięty w poniedziałek, do uczennic i ucznia trafiły nagrody. Codziennie w czasie długiej przerwy z głośników puszczaliśmy jedną z tradycyjnych opowieści z Gwatemali i Nikaragui, pobranych ze stron polskapomoc.gov.pl. W tym czasie przeprowadzaliśmy zbiórkę pieniędzy w ramach dwóch kampanii PAH uzyskując w sumie 239zł.

Michał Szczepanik

 

Serdecznie zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z tegorocznej edycji TEG. Relacje nadesłane na adres paula.langnerowicz@ceo.org.pl zamieścimy w dziale "Aktualności".