Weź udział w Klimatycznym Dniu Ziemi 2021

Dołączamy się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi! Ma on na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych wśród obywateli i obywatelek. W tym roku skupimy się na tym, jak ograniczać nasz ślad węglowych i jak konsumować mnie. Zapraszamy na spotkania i warsztaty z ekspertkami po dawkę inspiracji!

 

ZAPISY ZBIERAMY DO 21.04 DO GODZ. 13.00

 

 

Zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było. Wraz z ekspertami i ekspertkami zapraszamy na cykl spotkań i praktycznych warsztatów dla uczniów i nauczycieli, podczas których dowiecie się, jak codzienne wybory, w szkole i w domu wpływają na klimat i naszą planetę. 

Dodatkowo dla wszystkich uczestników mamy konkurs!
Po spotkaniach pokażcie nam jak wprowadzacie zdobytą wiedzę w życie i zmieniacie świat na lepsze. Zróbcie zakupy bez plastiku, ugotujcie obiad z resztek, czy stwórzcie na przykład nowe ubranie ze starego, zróbcie zdjęcie  i wrzućcie na Facebooka z  #Razemdlaklimatu. 30 najlepszych zgłoszeń nagrodzimy  dostępem do filmu “Antropocen” lub “Znikająca wyspa” na platformie Millenium Docs Against Gravity. Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

KIEDY?
22 kwietnia 2021 r., w godzinach 9:00-19:30
Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom. 

Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy wypełnić formularz i wybrać wydarzenie, na które chcecie zapisać swoich uczniów: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/rejestracja-na-klimatyczny-dzien-ziemi-razem-dla-klimatu?fbclid=IwAR00qalVqs0CCJ9htsDa1RP0Jpqp0-SH4AcekankO0puGsm7mGZRPHAahJo


Na webinar dla nauczycieli i nauczycielek oraz na warsztat “Mozaika klimatyczna” są osobne zapisy.

Nauczyciel może zgłosić max. 6 uczniów i uczennic na 1 wydarzenie. Natomiast wszyscy są zaproszeni do bycia z nami przez cały dzień na naszym kanale @Edukacja Globalna CEO na Facebooku, gdzie możecie nas oglądać live, komentować, zadawać pytania i brać udział we wspólnej akcji.


Nauczyciele i nauczycielki po wydarzeniu otrzymają infopack z przydatnymi materiałami edukacyjnymi i podsumowaniem treści wydarzeń oraz zaświadczenie o uczestnictwie.


PLAN WYDARZENIA:

 

 • 9:00-10:30  - Zero waste od podstaw

Spotkanie otwierające poprowadzi Katarzyna Wągrowska autorka popularnego bloga Ograniczam się, autorka książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”.
Relacja live na profilu Edukacja Globalna CEO.
 

 • 11:00-12:30 - Gotuję nie marnuję

spotkanie poprowadzi Sylwia Majcher edukatorka ekologiczna, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”.
Pozostałych chętnych uczestników zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.
 

 • 13:00-14:30 - Odpowiedzialna moda ​

Spotkanie poprowadzi Anna Pięta aktywistka społeczna i ekspertka ds. zrównoważenia w modzie.
Zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.
 

 • 15.00-16.30 - Dlaczego tańczę w lesie? - o tym jak las wpływa na samopoczucie, podejmowanie decyzji i działania na rzecz świata

Spotkanie poprowadzi Paulina Julia Łoś. Kiedy ostatnio byłaś/eś w lesie? Czy pamiętasz jak się wtedy czułaś/eś? 
Podczas webinaru wejdziemy w rozważania o tym jak przebywanie w naturze wpływa na to jak się czujemy, czym się martwimy i czy mamy szczerą chęć do działań na rzecz przyrody. Jakie jest połączenie pomiędzy spacerami w lesie, życiową ścieżką, a aktywizmem? Jaki jest związek pomiędzy układem nerwowym człowieka i systemem korzeniowym drzew? Zastanowimy się czy las w połączeniu z ruchem i bezruchem może pomóc w odpowiadaniu na trudne pytania. Porozmawiamy o przykładach działań i osób, które zajmują się głęboką relacją z naturą i jej wpływem na człowieka i świat - Joanną Macy i Billem Plotkinem. Spojrzymy na te zagadnienia z trzech perspektyw:Cielesnego - związanego z układem nerwowym i pracą naszego mózgu
Relacji - czym jest relacja z lasem i jak mogę się z nim zaprzyjaźnić?
Tradycji - praktyk kultur rdzennych związanych z przebywaniem w naturze przez dłuższy czas

Na koniec opowiem o różnych przykładach ćwiczeń, do własnej leśnej lub parkowej praktyki wśród drzew, strumieni i łąk.

Max. 40 uczniów i uczennic. Pozostałych chętnych uczestników zapraszamy na relację live na profilu Edukacja Globalna CEO.

 

WARSZTATY INTERAKTYWNE:

 

 • 15.00-16:30 - Re:fashion Warsztat modowy 

Warsztat z tworzenia torby wielokrotnego użytku, bazujący na metodzie upcyklingu czyli tworzeniu przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. Uczestnicy i uczestniczki będa mieli okazję zmienić stary T-shirt w torbę, a wszystko to jedynie za pomocą nożyczek, bez szycia.

 • 13.00-15.00 - Warsztat  Mozaika Klimatyczna

Uczestnicy i uczestniczki pod kierunkiem moderatora układają mozaikę przedstawiającą zależności zmian klimatycznych. Międzynarodowa Gra "Mozaika Klimatyczna" (Climate Collage) opracowana jest na podstawie międzynarodowych raportów zmian klimatycznych IPCC. W grę zagrało już 145.000 tys osób z 45 krajów z całego świata a celem założyciela gry Cédric Ringenbach, (francuski inżynier, ekspert w dziedzinie zmian klimatycznych, wykładowca) jest osiągnięcie 1 miliona osób do 2022 roku. Gra przeznaczona dla 15 uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztat zamknięty. Podczas gry korzystamy z programu, zoom oraz mural. Warsztaty trwają 2h.

Dla 15 uczestników ze szkół ponadpodstawowych. Warsztat zamknięty.

Zapisy poprzez formularz: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/klimatyczny-dzien-ziemi-warsztaty-dla-mlodziezy-klimatyczna-mozaika?fbclid=IwAR0Pe23JuGQE01CIjR2hoNu_e8_ws2e-GM33onX8utrX5oD_HoTRDGFQuK8

 

WEBINARIUM DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK:

 

 • 18:00-19.30 - Szkoła w stylu zero waste - webinarium dla nauczycielek i nauczycieli

Dlaczego styl życia zero może pomóc nam w ratowaniu klimatu? Czy szkoła może promować zero waste? Jak wprowadzać ten temat na lekcje w czasie nauczania zdalnego? Podczas webinarium Aleksandra Urbanowicz-Nieradko i dr Joanna Zabłocka-Skorek opowiedzą opowiedzą o tym, dlaczego potrzebujemy zero waste również w szkole i w jaki sposób wprowadzać ten temat na zajęcia z młodzieżą.

Zapisy na webinarium przez formularz rejestracyjny: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/szkola-w-stylu-zero-waste-webinarium-dla-nauczycielek-i-nauczycieli?fbclid=IwAR30GEGNIlXV9Ul_9uvr9l9IY54iEQ9mVD413Qze_86RbkDDWZmfL9l0aF4

Relacja live na profilu Facebook Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

BIOGRAMY GOŚCI: 

 • Katarzyna Wągrowska - prowadzi popularnego bloga Ograniczam Się i jest autorką książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Zarówno w książce, na blogu, jak i w mediach społecznościowych, Kasia edukuje jak ograniczać ilość śmieci, które każdy z nas produkuje w swoim codziennym życiu, m.in. poprzez zmianę nawyków zakupowych czy zwracanie uwagi na etyczną stronę produkcji.
 • Sylwia Majcher - edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” oraz najnowszej „Mniej mięsa”. Sylwia opowiada o kwestiach związanych z niemarnowaniem jedzenia, ochroną środowiska i racjonalnych wykorzystywaniu zasobów planety w gazetach, radiu, telewizji i social mediach.
 • Anna Pięta - aktywistka społeczna, ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu Muda Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Swoje teksty o świadomej konsumpcji i odpowiedzialnej modzie publikuje w Vouge.pl, Noizz.pl czy Desing Alive. Była projektantką i organizatorką najpopularniejszych w Polsce targów mody. Dziś Ania całkowicie zmieniła swój styl życia, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Zaangażowała się na poważnie w ekologię i żyje według zasady zero waste
 • RE:fashion - Zuzia, Ula i Karolina to uczennice IX LO w Bydgoszczy, które w ramach projektu społecznego olimpiady Zwolnieni z Teorii edukują na temat negatywnego wpływu szybkiej mody na środowisko. Licealistki dzielą się pomysłami na własnoręczny upcycling, czyli dawanie drugiego życia ubraniom, a także edukują poprzez komunikację w social mediach i podcast, który prowadzą. Ponadto prowadzą zbiórkę, z której dochód przekażą Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, zajmującej się działalnością na rzecz rozwoju ochrony środowiska.
 • Paulina Julia Łoś - Współtwórczyni Zmapuj Siebie - projektu skierowanego do licealistek, wspierającego je w znajdowaniu swojego głosu, życiowej ścieżki i wzajemnym wspieraniu się organizując warsztaty i obozy w naturze. Od 4 lat eksploruje i szkoli się w różnych formach ruchu - metodzie Laban/Bartenieff, Terapii Tańcem i Ruchem, Gaga, Taniec intuicyjny. Ukończyła roczny Kurs Terapii Tańcem i Ruchem oraz roczne szkolenie Świadomej pracy z ciałem według metodologii Laban/Bartenieff. Szkoli się w Pedagogice Dzikiej Przyrody oraz Work That Reconnects opartej na głębokiej ekologii - według Joanny Macy. 
 • Małgorzata Kiełt prezes fundacji Planet For Generation (www.planetforgenerations.com), polski referent międzynarodowej gry o zmianach klimatycznych "Mozaika Klimatyczna" (Climate Collage). Z całego serca stara się motywować i zmieniać otaczający świat, poprzez inspirowanie i pokazywanie rozwiązań z dziedziny GoZ, ZW, zrównoważonego rozwoju. Z wykształcenia reżyser oraz fotograf. Mama 5-letniego Franka.
 • Aleksandra Urbanowicz - Nieradko - edukatorka programu KinoSzkoła oraz autorka materiałów dydaktycznych dla dzieci i młodzieży. Zarówno w pracy jak i życiu prywatnym dąży do ciągłego ograniczania przedmiotów by funkcjonować zgodnie z ideą minimalizmu i zero waste. Jej marzeniem jest prowadzenie ekologicznej farmy kwiatów pełnej gatunków roślin, które znamy z ogrodów naszych babć. W swoim domu hoduje 1000 dżdżownic udowadnia, że chcieć to móc!

Regulamin wydarzenia TUTAJ.

Wydarzenie w ramach programu “1Planet4All - Razem dla klimatu!” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.