Zrównoważony transport nie tylko we wrześniu

 

Jeżdżę autobusem, żeby nie parkować równolegle – ogłasza Loesje, grupa autorów i autorek popularnych sentencji. Każdy powód do pozostawienia samochodu na przydomowym parkingu jest dobry.

 

Środek transportu wybierany przez każdego i każdą z nas w drodze do sklepu, pracy, w delegację czy na wakacje decyduje o naszej wygodzie, wpływa na zdrowie i środowisko, zarówno to najbliższe nam, jak i całej planety. Jeśli brzmi to abstrakcyjnie, warto spojrzeć na liczby, których dostarczy np. ten kalkulator indywidualnego poziomu emisji dwutlenku węgla, w tym tego zależnego od używanych na co dzień środków transportu.

W odpowiedzi na zanieczyszczenie powietrza, hałas, zmniejszające się bezpieczeństwo drogowe i inne negatywne konsekwencje ekologiczne wzmożonego ruchu samochodowego – np. zmianę klimatu – Europa i Polska rozwijają zrównoważony transport. „Zgodnie z polityką transportową w Unii Europejskiej, niezbędne jest dążenie do transportu ekologicznego, niskoemisyjnego, nie zanieczyszczającego powietrza, przyjaznego środowisku oraz cechującego się niedużym zapotrzebowaniem na przestrzeń” – pisze Michał Wolny w artykule Zrównoważona mobilność miast. Wyrazem tej polityki jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu przypadający w dniach 16-22.09. i zwieńczony Dniem bez Samochodu. Jak włączyć się w niego razem z uczniami i uczennicami?

  • Sprawdzić z młodzieżą, jak się żyje bez auta i całą grupą „przesiąść się” na komunikację zbiorową, rower lub hulajnogę (pamiętając o kasku!).
  • Zachęcać do wzajemnego podwożenia się osób mieszkających w sąsiedztwie (tak działa tzw. carpooling, czyli zbieranie chętnych do podróży jednym autem).
  • Pokazać, że zrównoważony transport sprzyja zmniejszaniu niskiej emisji, co wyjaśnia plakat Czyste powietrze zależy od Ciebie!

  • Zmodyfikować kalkulator emisji CO2 na potrzeby lekcji matematyki lub środowiska/geografii.
  • Skorzystać na lekcjach z gotowych scenariuszy Ziemia na dwóch kółkach i Dwa kółka i spółka.
  • Budować w młodych obywatelach i obywatelkach poczucie sprawczości w kształtowaniu zrównoważonej polityki transportowej, np. przedstawić realne zmiany w polityce rowerowej Warszawy osiągnięte pod wpływem Warszawskiej Masy Krytycznej lub wspólnie zaangażować się we wspieranie lokalnych planów rozwoju zrównoważonego transportu.
  • Porozmawiać o rówieśnikach lub rówieśniczkach uczniów i uczennic, którzy są eko.
  •  

Chcecie być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie i jak na globalne wyzwania można odpowiadać w szkole? Śledź nas na Facebooku!