Chiny w kolorze blue

Tytuł oryginału: China Blue

Autor: Micha X. Peled

Czas: 85 min

Rok produkcji: 2008

Tematyka filmu:

  • warunki pracy w przemyśle odzieżowym
  • odpowiedzialna konsumpcja
  • zmiana społeczna

Oficjalna strona filmu

Współczesne Chiny to kraj jaskrawych kontrastów. Ekonomiczne reformy Deng Xiao Penga wykreowały nową generację przedsiębiorców, takich jak pan Lam, właściciel Lifeng Factory w Shaxi. Jego firma produkuje dżinsy, które eksportuje na cały świat (również do Polski). Dwie dekady wcześniej Lambył robotnikiem i jeździł do pracy na rowerze. Ale taki sukces to rzadkość. Dziś 130 milionów Chińczyków, zwłaszcza młodych dziewczyn, opuszcza swoje rodzinne wioski szukając szansy na lepsze życie w miastach. Jedną z nich jest 16-letnia Jasmine, której rodzice pracują przy uprawie ryżu, a ona w Lifeng może zarobić 6 centów na godzinę. Mieszka na czwartym piętrze w wąskiej klitce razemz dwunastoma koleżankami z pracy, swoimi rówieśnicami. „Nigdy nie patrzyłam na świat z tak wysoka” – cieszy się. Ale entuzjazm szybko mija. Po paru tygodniach dziewczyna jest tak zmęczona, że nie może jeść i zasypia w pracy.

Szczególnym walorem filmu są szczere, niecenzurowane przez właścicieli fabryk, wypowiedzi pracowników.

 

Przykładowe pytania do dyskusji

Przed projekcją filmu:

1. Czym jest globalizacja?

2. Kto jest zwycięzcą, a kto przegranym w procesie globalizacji?

3. Czy globalizacja sprzyja różnicowaniu się społeczeństwa, czy wręcz odwrotnie?

4. Jaki ustrój polityczny panuje obecnie w Chinach? Czym się charakteryzuje? W jaki sposób wpływa on na proces globalizacji?

 

Po projekcji:

1. Dlaczego bohaterowie filmu opuszczają swoje wioski i przenoszą się do miast? Co mogłoby się z nimi stać, gdyby pozostali w swoich rodzinnych stronach? Z jakich, innych niż

ekonomiczne, powodów młode kobiety opuszczają swoje domy?

2. Wszyscy wiedzą jak złe warunki pracy są w większości chińskich fabryk. Dlaczego więc amerykańskie firmy, mające tego świadomość, nadal chętnie produkują tam swoje towary?

3. Jaki był powód zangażowania się pracowników w zbiorowe akcje? Czy sądzisz, że przyniosły one pozytywne rezultaty? Czy uważasz, że opuszczenie fabryki przez pracowników, a tym samym złamanie prawa, zakazującego organizację strajków, było słuszną decyzją? Jakie mieli inne możliwości wyjścia z tej sytuacji?

4. W jaki sposób rząd chiński mógłby rozwiązać problem 150 milionów ludzi, którzy przeprowadzili się do miast, by podjąć wycieńczającą pracę w fabrykach? Skoro dotychczasowe reformy gospodarcze przyniosły więcej korzyści Panu Lamowi, niż pracownikom, to czy mają one w ogóle jakikolwiek sens? Czy mogłyby one przyczynić się do poprawy warunków życia Jasmine i jej przyjaciół?

5. Co my, jako konsumenci, możemy zrobić, by poprawić sytuację pracowników fabryk w Chinach?

 

Opracowane na podstawie przewodnika po filmie China blue (wersja anglojęzyczna) napisanego przez Eli D. Friedman, do ściagnięcia ze strony bullfrogfilms.com.

 

 

Dowiedz się więcej: