Czarne złoto

Tytuł oryginału: Black Gold
Autor: Marc Francis, Nick Francis
Czas: 77 min
Tematyka filmu

  • sprawiedliwy handel
  • rolnictwo
  • handel międzynarodowy

 

Kiedy płacimy za nasze Latte i Cappuccino, nie przekłada się to na wzrost zamożności rolników i hodowców, którzy niejednokrotnie są zmuszeniu porzucać swoje pola z powodu nieopłacalności produkcji. Nigdzie paradoks ten nie jest bardziej widoczny niż w Etiopii, miejscu narodzin kawy. Taddese Meskela jest człowiekiem, którego misją jest uratować 74 000 rolników, hodowców kawy od bankructwa. Kiedy rolnicy trudzą się by zebrać plon jednej z najbardziej cenionych kaw na świecie, Taddese podróżuje po Europie by znaleźć nabywców gotowych zapłacić sprawiedliwą cenę za ich pracę.

W tle podróży Taddese do Londynu i Seattle ukazuje się niesamowita potęga międzynarodowych graczy, którzy zdominowali światowy handel kawą. Brokerzy w Nowym Yorku, światowe giełdy kawy, dwulicowość ministrów na spotkaniu Światowej Organizacji Handlu ukazują wiele wyzwań, które stoją przed człowiekiem poszukującym długotrwałego rozwiązania dla swoich rolników. (tłum. z oficjalnej strony internetowej filmu)


Przykładowe pytania do dyskusji:

1. Obejrzeliśmy właśnie film pokazujący rynek produkcji i handlu kawą. Jakie są wasze pierwsze myśli po obejrzeniu tego filmu?

2. Zgodnie ze słowami Pana Tadesse Meskeli, kierownika spółdzielni rolniczej Oromia, jedna filiżanka kawy w Etiopii kosztuje 1 birra, czyli 21 gr., ta sama filiżanka w Europie kosztuje ok.5 zł. Z kilograma kawy można zrobić ok. 80 filiżanek. W Etiopii kilogram kosztuje 2 birry, czyli 42 gr, w Europie co najmniej 40 zł. Od 1990 roku ceny kawy na światowym rynku znacznie spadły, a obroty wzrosły z 30 mld. dolarów do 80 mld. dolarów. Dlaczego tak się dzieje? Kto na tym zyskuje? Kto na tym traci?

3. Rolnicy Etiopscy oraz szef spółdzielni rolniczej Oromia szukają nadziei na sprawiedliwy handel i wyjście z biedy w bezpośrednich kontaktach z palarniami kawy i pomijaniu pośredników, którzy czerpią zyski z odsprzedaży kawy. Tradycja spółdzielni jest również w Polsce bardzo długa. Historia Spółdzielnia Spożywców Społem liczy sobie około 135 lat. Jak wyglądała by nasza najbliższa okolica, gdyby produkcja i handel zorganizowane byłyby na zasadzie takich spółdzielni? Jak zmieniło by się nasze życie, naszych rodziców, rolników, pośredników, sprzedawców?

 

Dowiedz się więcej:

Oficjalna strona filmu (j.angielski)

Kalkulator Fundacji Black Gold pozwoli nam policzyć na co faktycznie wydajemy pieniadze kiedy kupujemy kawę (j.angielski)

Strona Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, znajduje się tu sklep internetowy w którym można kupić produkty Fair Trade, w tym kawę spółdzielni Oromia z Etiopii. (j.polski)

Artykuł na portalu globalizacjia.org kwestionujący ideę sprawiedliwego handlu (j.polski)

Strona internetowa jednej z największych spółdzielni w Polsce - Społem, gdzie można znaleźć informacje o idei spółdzielczości i historię ruch spółdzielczego. (j. polski)

Artykuł w serwisie Wikiźródła o ekonomicznym i społecznym znaczeniu ruchu spółdzielczego (j. polski)

Strona Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej zrzeszającej osoby wspierające lokalnych wytwórców żywności (j. polski)