Idź precz, diable!

Tytuł oryginału: Pray the Devil Back to Hell

Autor: Gini Reticker

Czas: 72 min

Rok produkcji: 2008

Tematyka filmu:

  • konflikt
  • aktywność obywatelska
  • kobiety

Liberia jest najstarszym niepodległym państwem w Afryce. Jest także jednym z niewielu krajów na świecie, którego powstaniu towarzyszyła utopistyczna wizja ludzkiej natury. Od 1822 r. osiedlali się w niej byli niewolnicy z USA, którzy w 1847 r. ogłosili powstanie własnego, niepodległego państwa. Mieli oni żyć w pokoju z członkami osiemnastu lokalnych plemion. Praktyka okazała się jednak zupełnie inna – historia Liberii to szereg okrutnych wojen domowych, zamachów stanu i morderstw politycznych. W najbardziej krwawym konflikcie, toczącym się nieprzerwanie od 1989 do 2003 r., zginęło blisko 200 tys. mieszkańców Liberii (przy życiu pozostało około 3,5 miliona). Wydawać by się mogło, że w takich okolicznościach jakakolwiek inicjatywa pokojowa jest skazana na niepowodzenie. Wszyscy, którzy na przestrzeni lat odważyli się protestować przeciwko rzeziom, szybko stawali się ich ofiarami. Jednak w 2003 r. o pokój zaapelowały kobiety – do tej pory traktowane co najwyżej jako łup wojenny. Wiedziały, że jeżeli tym razem nie zareagują, ich kraj może przestać istnieć. Zarówno armie partyzantów, jak i siły rządowe nie przebierały w środkach – tworzyły oddziały dzieci-zabójców, poddawały żołnierzy działaniu narkotyków, zachęcały do masowych gwałtów, tolerowały kanibalizm. Inicjatywa kobiet, będąca odruchem ludzkiego sprzeciwu wobec otaczającego je horroru, szybko przekroczyła podziały religijne i etniczne. Swą organizację nazwały Liberian Mass Action for Peace. Była to pierwsza organizacja, w której działały chrześcijanki i muzułmanki. Od początku dystansowały się od polityki, podkreślając, że interesuje je wyłącznie pokój. Film jest kronikarskim zapisem rozwoju masowego ruchu społecznego, tworzonego wyłącznie przez kobiety.

Przykładowe pytania do dyskusji:

  1. Jakie przyczyny wojny w Liberii są wymienione w filmie? Jakie inne przyczyny konfliktów zbrojnych potrafisz wymienić?
  2. Jak to możliwe, że konflikt w Liberii trwał tyle lat? Dlaczego było to możliwe?  
  3. Na czym polegała siła kobiecego ruchu na rzecz pokoju?
  4. Jak efekt osiągnęły swoim działaniem kobiety WINET? Czy na początku wydawało się to realne?
  5. Raport ONZ  w kwestii zapobiegania konfliktom  zaleca: „zaangażowanie kobiet w procesy pokojowe” jak myślisz dlaczego?
  6. Czy Ty włączyłabyś/włączyłbyś się w podobny ruch? Dlaczego?

 

Dowiedz się więcej:

 

Oficjalna strona filmu (j.angielski)

Profile kobiet aktywistek z Liberii ( j. angielski)

Strona internetowa Centrum Informacji ONZ "Kobiety, rozwój, pokój" ( j. polski)