Uprawa żywności ///

Artykuł w PDF >> kliknij, aby pobrać

 

Irygacja

Czy przy użyciu zbiornika z piaskiem potrafisz ocenić, które z tych rozwiązań będzie najlepsze w różnych warunkach? Zastanów się, jakie czynniki zmienisz w trakcie testów, co zachowasz, i co będziesz mierzył, by sprawdzić, czy miałeś rację. (BD)

Informacje ogólne znajdziesz pod adresem practicalaction.org/irrigation. Więcej:

 

Systemy nawadniające wielokrotnego użytku (MUS)

Dysze rozpylające rozpryskują wodę pod wpływem ciśnienia wody spływającej ze wzniesienia. W miarę spływania wody po wzgórzu ciśnienie wzrasta, sprawiając, że woda rozpryskuje się z dyszy na większą odległość. Jak rozplanować system nawadniający tak, by nawadniał całe wzgórze, niezależnie od kąta nachylenia? Zastanów się, jak przetestujesz swój projekt i jakie działania matematyczne pomogą ci właściwie określić zasięg wody. (PW) (BD)

Informacje ogólne znajdują się na practicalaction.org/multipleuse-water-systems. Więcej: 

 

Od kompostu po jedzenie

Czy wiesz, jak sprawdzić, który rodzaj kompostu i gnojówki jest najlepszy do uprawy dyni? Jaki efekt osiągniemy, używając naturalnych pasz płynnych (m.in. naparu z ziela żywokostu)? Gdzie może rosnąć żywokost? Co jeszcze można zrobić, by ulepszyć uprawę dyni na piaszczystych mieliznach? (BD)

Więcej Informacji można znaleźć pod adresem practicalaction.org/turningcompost-into-food

 

Pompy pedałowe

Obejrzyj pompy pedałowe, które Practical Action pomaga montować i używać w Nepalu. Przyjrzyj się jakie części wykorzystano, zastanów się, które byłoby trudno wykonać i znajdź lepsze, tańsze i bardziej przyjazne środowisku zamienniki dostępne w twojej okolicy. Dowiedz się, jakie materiały są dostępne w Nepalu, jak wygląda środowisko i czego potrzebują tamtejsi mieszkańcy, by stworzyć dopasowany do tych warunków projekt. (BD)

Informacje ogólne można znaleźć na practicalaction.org/treadle-pump więcej:

 

Pługi

Dzięki pomocy Practical Action rolnicy w Darfurze w północnym Sudanie orają ziemię pługami zaprzęganymi w osły. Przyjrzyj się projektowi, wykorzystanym materiałom i dowiedz się więcej o Darfurze, by opracować różne rozwiązania. Czy potrafisz odtworzyć projekt w innych częściach świata, przy wykorzystaniu materiałów dostępnych w danym miejscu? (PW) (ZI)

Informacje ogólne znajdują się na practicalaction.org/donkey-ploughs. Więcej:

 

Przetwarzanie i przechowywanie żywności

Skuteczne przechowywanie i obróbka żywności są niezbędne, by była ona zdatna do spożycia przez dłuższy czas. Dowiedz się jak rolnicy mogą przechowywać zebrane owoce i warzywa.

 

Donice zeer – lodówki bez prądu

Zbuduj własną donicę zeer przy pomocy zwykłych glinianych donic ogrodniczych. W gorących krajach używa się jej jako chłodziarki. Naprawdę łatwo ją zrobić, a jeszcze łatwiej używać. Sprawdź, jak dobrze utrzymuje niską temperaturę i spróbuj ulepszyć jej budowę lub działanie. Co można zrobić inaczej, by podnieść jej efektywność? (PW)(BD)

Informacje ogólne znajdziesz na practicalaction/zeer-potfridge. Więcej:

 

NABIAŁ

Kazeina to białko odtłuszczonego mleka. Jest to polimer, z którego można wytwarzać plastik, kleje i włókna. Istnieje wiele sposobów jej zastosowania i przetwarzania. Sprawdź, czy potrafisz znaleźć sposób na jej wykorzystanie i przetwarzanie, unikając problemów, których dostarcza jej produkcja i stosowanie. (BD)

Wśród informacji technicznych na practicalaction.org/dairy-answers znajdziesz:

 

SUSZENIE

W Indiach Practical Action pomaga we wdrożeniu technik suszenia na słońcu. Nie polega to jedynie na rozkładaniu zbiorów na dworze, ale wymaga zastosowania namiotów lub pudeł i innych konstrukcji, by zwiększyć prędkość obsychania warzyw, owoców, mięsa i ryb. Zastosowanie tych technik sprawia, że cały proces jest bardziej higieniczny, a ponieważ jest szybszy, zwiększa liczbę produktów, które można następnie przechować lub sprzedać.

Zbadaj działanie słonecznych suszarni. Czy sprawdziłyby się Wyspach Brytyjskich/w Polsce? Potrafisz zaprojektować suszarnię słoneczną, która sprawdziłaby się w UK/Polsce? Znasz inne sposoby wykorzystania suszenia na słońcu? Jaki jest Twój pomysł na skonstruowanie suszarni słonecznej? (PW) (BD)

Techniczne informacje na practicalaction.org/dryinganswers Więcej:

 

SOKI I NAPOJE

Które owoce dają najwięcej soku? (PW)

Może potrafisz ulepszyć technikę, którą stosuje Practical Action? (PW) (BD)

Wśród informacji technicznych na practicalaction.org/juicesanddrinks-answers znajdziesz:

 

Źródło: (C) Practical Action www.practicalaction.org