Transport ///

Artykuł w PDF >> kliknij w link, aby pobrać dokument

 

Pomyśl, ile rzeczy dociera do ciebie, do ilu miejsc sam docierasz, dzięki istnieniu transportu.

W wielu państwach świata izolacja jest jedną z głównych przyczyn ubóstwa. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby twoje życie w odległym regionie, bez dostępu do jakichkolwiek środków transportu. Nie byłbyś/byłabyś w stanie dotrzeć na targ, by sprzedać lub kupić produkty, a nawet lekarstwa, które potrzebne byłyby w przypadku choroby.

Połączenia komunikacyjne są niezbędne, by pomóc ludziom wyjść z ubóstwa. Nawet rowery mogą wiele pomóc, ale nie można ich używać wszędzie. Bardzo ciężko jest pedałować pod górę i w dół stromych górskich zboczy! W takich miejscach najlepiej sprawdzają się kolejki górskie. Transport łączy i daje pracę ludziom, firmom, zajmującym się budową oraz konserwacją dróg i pojazdów.

Wejdź na stronę practicalaction.org/transport-13 i dowiedz się więcej (zakładka „Our Solutions”)

Grawitacyjne kolejki wysokogórskie

W Nepalu kolejki grawitacyjne transportują warzywa w dół górskich zboczy. Zapoznaj się z wyzwaniem „zmiażdżonych pomidorów”, rzuconym przez Practical Action na practicalaction.org/squashedtomatochallenge i zaprojektuj własną kolejkę linową. (PW)

Więcej: 

Przyczepy rowerowe i pojazdy zaprzęgowe

Przyjrzyj się pojazdom, które Practical Action pomaga budować i wykorzystywać. Przyjrzyj się sytuacji wybranego regionu i znajdź sposób, by zbudować tam odpowiednie, pomocne środki transportu ludzi lub towarów. (ZI) (PW)

Informacje techniczne znajdują się na stronach:

Więcej:

Wiedza potrzebna przed rozpoczęciem projektu transportowego

  • Potrzebna jest głównie wiedza praktyczna (ze względu na charakter zadań) o tym, jak prawidłowo zaprojektować i wykonać konstrukcję.
  • Znajomość mechaniki również będzie pomocna przy niektórych projektach.

Groble

Practical Action doradza ludziom przy budowie kamiennych grobli, pełniących funkcję mocnych, solidnych mostów, które przetrwają nawet w przypadku wystąpienia bardzo silnych deszczy lub wysokich fal powodziowych. Wewnątrz wałów znajdują się rury, umożliwiające odprowadzanie wody. Stwórz symulację i sprawdź różne sposoby rozmieszczenia rur w tego typu groblach. Jakie rozwiązania będą odpowiednie dla różnych rodzajów fal zalewowych? (Możesz zmienić liczbę i średnicę rur. Z wykorzystaniem matematyki dowiesz się, jak zmiana średnicy rur wpływa na ich liczbę przy danej ilości wody zalewowej.) (PW) (BD)

Wśród informacji technicznych na stronie practicalaction.org/roadbuilding-answers znajdziesz

Rowery

W Afryce rower może kosztować więcej, niż wynosi miesięczny dochód jednej rodziny. Czy potrafisz zaprojektować rower, do którego budowy można wykorzystać materiały dostępne na miejscu (a więc tańsze), by obniżyć koszt roweru? (PW)

W Ugandzie i Kenii Practical Action przystosowywała rowery do tego, by mogły pełnić funkcję taksówki. W innych państwach ryksze lub tuk tuki spełniają to samo zadanie. Jaki jest Twój pomysł na nowy sposób adaptacji roweru, wykorzystujący mniej części produkowanych fabrycznie, tak, by koszt pojazdu był niski lub służył do jeszcze innych celów? (PW)

Informacje techniczne na practicalaction.org/bicycles-and-rickshaws-answers

Transport na świecie

Technologie transportowe różnią się w różnych częściach świata. Znajdź informacje o tym, gdzie, i w jaki sposób funkcjonują różne formy transportu. (ZI) Informacje techniczne dotyczące różnych rozwiązań transportowych znajdują się na stronie: practicalaction.org/transport-andinfrastructure-answers

Przydatne linki

Sekcja transportu i komuniakcji centrum technologii, infrastruktury i urbanistyki - Strona Departamentu Rządu Wielkiej Brytanii do spraw Rozwoju Międzynarodowego zajmująca się pracami nad rozwojem transportu. https://www.gov.uk/government/organisations/department-for-international-development

Program transportowy Banku Światowego http://www.worldbank.org/en/topic/transport

Transaid - Organizacja charytatywna przemysłu transportowego, wspierająca rozwój Afryki. http://www.transaid.org/

 

 

Źródło: (C) Practical Action www.practicalaction.org