Lekcja białoruskiego

Tytuł: Lekcja białoruskiego

Autor: Mirosław Dembiński

Czas: 51 min

Rok produkcji: 2006

Tematyka:

  • aktywnośc obywatelska
  • prawa człowieka
  • dyktatura totalitarna

 

Na początku lat 90 kiedy runął mur berliński i rozpadł się Związek Radziecki wiele wschodnioeuropejskich krajów uzyskało niepodległość, między innymi Białoruś. Nad nowym parlamentem wybranym w demokratycznych wyborach zawisła narodowa biało-czerwono-biała flaga. 

W tym samym czasie w 1991 roku powstało w Mińsku humanistyczne liceum, które postawiło sobie za cel krzewienie języka białoruskiego (wobec dominującego języka rosyjskiego) i wychowanie przyszłej elity białoruskiej inteligencji. W 1995 roku do władzy doszedł prezydent Łukaszenka. Parlament został rozpędzony za pomocą sił specjalnych milicji. Demokracja i wolność skończyły się na Białorusi. Nastały też ciężkie czasy dla liceum. W 2003 roku, po wielu wcześniejszych szykanach, ostatnia białoruska szkoła została zdelegalizowana. Oni jednak nie poddali się, już ponad 2 lata uczą się dalej w podziemiu. Uczniowie liceum są bardzo inteligentni i utalentowani, na różne sposoby wyrażają swój krytyczny stosunek do rzeczywistości, która ich otacza. Redagują niezależną szkolną gazetkę, wydają w podziemiu płyty z własna muzyką. Historia nagrania jednej z takich piosenek stała się kanwą formalną filmu. Obserwujemy tworzenie pomysłu, pisanie tekstu, nagranie w studio, realizację wideoklipu, występ na wielkim opozycyjnym koncercie.

Punktem kulminacyjnym filmu są wybory prezydenckie, na które Łukaszenka specjalnie zmienił konstytucję aby mógł rządzić trzecią kadencję.

Główny bohater Franek razem z innymi licealistami pracuje na rzecz kandydata demokratycznej opozycji, Milinkiewicza. Rozdaje na ulicy niezależną prasę, bierze udział w wiecach rozpędzanych przez specjalne jednostki milicji.

Franek urodził się 26 marca dzień po zakazanym święcie niepodległości Białorusi. Jego ojciec, jeden z liderów opozycji, zwykle organizował demonstracje z okazji tego święta. Często był zatrzymywany przez milicję. Największym marzeniem Franka w dzieciństwie było spędzić urodziny razem z ojcem. Teraz przed wyborami ojciec znowu został aresztowany.

Mimo represji i intensywnej kampanii zastraszania, tysiące ludzi wyszło na ulice aby zaprotestować przeciwko sfałszowanym wyborom. Przez trzy dni i trzy noce koczowali na głównym placu Mińska w namiotowym miasteczku, które zostało spacyfikowane w trakcie brutalnej nocnej akcji milicji. Kilkaset osób trafiło do więzienia.

Jednak Franek i inni licealiści nie poddają się, gorąco wierzą, że kiedyś Białoruś będzie wolnym krajem.

(na podstawie oficjalnej strony filmu)

 
Scenariusz zajęć i materiały pomocnicze autorstwa Izabeli Czerniejewskiej, przybliżom uczniom i uczennicom sytuację polityczną na Białorusi oraz pokażą jaki przebieg miały tam ostatnie wybory prezydenckie. Uczniowie i uczennice dowiedzą się, jakie działania mogą podjąć, by wpłynąć na zmianę sytuacji politycznej na Białorusi oraz przestrzegania tam praw człowieka. 

 

 

Załączone dokumenty: 
  1. 1. Lekcja bialoruskiego.pdf (242KB)