Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

W czwartek 2. kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został ustanowiony w 1967 roku i obchodzony jest w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Doświadczeni eksperci i ekspertki z CEO polecają książki, które pomogą najmłodszym zrozumieć otaczający nas świat.

 

Współczesny świat jest zupełnie inny niż ten, kiedy powstawała „Dziewczynki z zapałkami”. Na obiad jemy pizzę, kupujemy owoce z Kostaryki, a nasze koszulki zostały uszyte w Bangladeszu. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, którego złożoność i kompleksowość wymyka się pojmowaniu dorosłych. A jak wytłumaczyć te rozbudowane współzależności dzieciom? Nowa rzeczywistość wymaga nowych baśni. Historii, które umiejętnie i z wyczuciem wprowadzą najmłodszych w tematy, które docierają do nich ze wszystkich stron w postaci niezrozumiałych komunikatów medialnych.

Edukatorzy i edukatorki z Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej od wielu lat tłumaczą dzieciom i młodzieży wyzwania, przed którymi stajemy jako społeczeństwo: migracje, ekologię, zmiany klimatu, równość płci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci specjaliści i specjalistki polecają pozycje, które szczególnie zapadły im w pamięć, pomogły w pracy edukacyjnej, a także zachwyciły wrażliwością, wspaniałymi historiami i pięknymi ilustracjami:

  • „Mapy” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Wydawnictwo Dwie Siostry – naukę o świecie i dalekich krajach warto zacząć od spojrzenia na mapę. Przygotowanie tego pięknego atlasu zajęło ilustratorom trzy lata. Obok map kontynentów i państw znajdują się informacje o nazwach stolic, liczby ludności, języków itp.

 

Zdjęcie okładki, źródło: Wydawnictwo Dwie Siostry

 

  •  „Chłopiec z Lampedusy” autorstwa Rafała Witka i Joanny Rusinek, Wydawnictwo Literatura – pozycję poleca Julia Godorowska, koordynatorka programu „Rozmawiajmy o uchodźcach”. Dlaczego ta książka? Opowiada ona o przyjaźni dziewczynki – Andżeliki, która wyemigrowała do Włoch, oraz chłopca – Tandżina, który wraz z rodzicami uciekł z Erytrei przed panującym w kraju terrorem. Przesłanie książki niesie nadzieję, że nawet najgorsza historia może mieć dobre zakończenie. Lektura ukazuje również, że można znaleźć wspólny język z osobami pochodzącymi z innej kultury, a także nawiązać trwałe przyjaźnie! – pisze w przewodniku dla klubów czytelniczych, którego jest współautorką.

 

 

  • „Krecik w mieście” autorstwa Z. Milera i J. A. Novotný, Wydawnictwo Albatros Praha – na widok krecika uśmiechną się na pewno nie tylko mali, ale też starsi czytelnicy. Jedna ze specjalistek Działu Edukacji Globalnej i Ekologii, Sylwia Domagała wspomina tę bajkę z sentymentem. To książka, która była małą cegiełką w budowie mojego ekologicznego nastawienie do świata – mówi.

 

 

  • Komiksy Tomasza Samojlika – autor na co dzień jest naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Po pracy rysuje komiksy i pisze książki o Żubrze Pompiku, który odkrywa Puszczę Białowieską czy o ryjówce przeznaczenia, która poprzez swoje przygody pokazuje zawiłość procesów ekologicznych. Rozkochają nie tylko najmłodszych.

 

 

  • „Malala i jej czarodziejski ołówek” autorstwa Malali Yousafzai, Wydawnictwo Tekturka – niesamowita książka napisana przez najmłodszą Laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczynka, która cudem przeżyła, a dzisiaj walczy o prawa kobiet. Jej dewizą jest: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro może zmienić świat.”

 

 

W momencie, kiedy najlepszym, co możemy zrobić dla planety i społeczeństwa, jest zostać w domu, to właśnie książka może stać się oknem na świat dla nas i naszych najmłodszych.

Miłej lektury!

Chcecie być na bieżąco? Zapraszamy na naszego Facebooka!