Młodzi dziennikarze piszą i mówią o zmianie klimatu – dobre praktyki zespołów uczniowskich

Dobra praktyka

Informacje o materiale

Data dodania: 19.11.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi, Wychowawcy, Bibliotekarze, Uczniowie

Opis materiału

W semestrze letnim roku szkolnego 2020/2021 odbyła się kolejna edycja programu Centrum Edukacji Obywatelskiej związanego z klimatem. W ramach programu w szkołach w całej Polsce powstały aż 52 zespoły uczniowskie, które założyły własne szkolne redakcje i postanowiły zgłębić temat zmiany klimatu – zarówno lokalnie, w swoim najbliższym otoczeniu, jak i globalnie, badając konsekwencje zmiany i jej przyczyny na dużą skalę. Prezentujemy tutaj wybrane efekty pracy młodych dziennikarzy!

Nie tylko węgiel

Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej postanowili skupić się na tym, co znają najlepiej i co najważniejsze dla ich rówieśników, rówieśniczek, rodzin i lokalnej społeczności – na zmianach, które zachodzą w ich regionie. Dlatego, jak na dobrych dziennikarzy przystało, poruszyli ostatnio ważny, ale też wzbudzający emocje, zwłaszcza na Śląsku, temat węgla i pozyskiwania energii.

Zespół redakcyjny po informacje postanowił udać się do ekspertów – przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną środowiska i firmie, które zajmują się energetyką. Uczniowie i uczennice przygotowali dwa wywiady pod wspólnym tytułem „Już nie tylko węgiel na Śląsku. Dziś wygrywa fotowoltaika i przyszłościowe myślenie o klimacie”. Pierwszą rozmowę przeprowadzili z Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa w Rudzie Śląskiej. Dowiedzieli się, czym na co dzień zajmuje się wydział ochrony środowiska, a także uzyskali konkretne informacje, w jaki sposób władze Rudy Śląskiej wykazują się w realizacji działań proklimatycznych.

Cały wywiad do przeczytania TUTAJ.

Uczniowie i uczennice nie chcieli ograniczać się do jednego głosu, więc poprosili o rozmowę także drugiego eksperta – Mateusza Jaruszowca, głównego specjalistę ds. energetycznych Ekoscan Innowacja i rozwój sp. z o.o, który na co dzień zajmuje się realizacją „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji” w Zabrzu, od którego dowiedzieli się więcej na temat fotowoltaiki.

Wywiad można przeczytać TUTAJ.

 

Materiały zostały przygotowane przez uczniów i uczennice klasy 8A SP2 w Rudzie Śląskiej. Założyli oni grupę „Fotowoltaiczny gang”, do której należą: Klaudia Brzozowicz, Julia Chleboś, Paulina Kulesza, Oskar Nowok , Oliwia Pasek , Magdalena Skiba.

Newsy z Hipolita

Redakcja szkolna z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi postanowiła regularnie przygotowywać newsy nt. zmiany klimatu w formie gazety, której powstały cztery wydania. W ten sposób przekazywali kolegom i koleżankom ze szkoły bieżące i z ich punktu widzenia istotne informacje i przyczyniali się do podniesienia wiedzy o klimacie w swojej szkole.

 

Walka ze zmianami klimatycznymi to istotna sprawa jedynie dla 17% Polaków i 22% Europejczyków. Mimo, że większość mieszkańców Unii Europejskiej (UE) dostrzega, że zmiany klimatyczne są fatalne w skutkach, to niewielu z nich czuje odpowiedzialność za ich ograniczenie. Tymczasem samodzielne działania są w stanie zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu „1Planet4All”. Chcemy uświadomić każdemu, że klimat można polepszyć, tylko wystarczy zmienić nasze nawyki. Zapraszamy do lektury! – pisali we wstępniaku w swojej gazety.

W kolejnych wydaniach uczniowie i uczennice poruszali takie tematy jak: zmiany indywidualnych nawyków na rzecz klimatu (zmiana środków transportu, ograniczenie spożycia mięsa), zachęcenie do wsparcia oddolnych ruchów klimatycznych oraz do wywierania wpływu na polityków i polityczki np. za pomocą pisania listów lub podpisywania petycji, przywoływanie danych z raportów nt. klimatu czy tłumaczenie pojęć związanych ze zmianą klimatu.

Chcecie lepiej poznać pracę redakcji? Newsy z Hipolita możecie znaleźć tutaj: https://www.juniormedia.pl/wp-content/newspaper/34409/newsy-z-hipolita-13.pdf

Lekarze klimatu

Z kolei uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 69 im. Generała Stanisława Sosabowskiego w Gdańsku na swój główny kanał komunikacji wybrali Facebook. To właśnie tam stworzyli swój profil, na którym dostarczali odbiorcom ciekawe informacje oraz wrzucali wiadomości o swoich działaniach. Michał, Zuzia, Marta i Emilka włożyli dużo pracy w swój kanał. Na początku zajęli się łąkami kwietnymi w Gdańsku. Przybliżyli użytkownikom Facebooka zalety zakładania łąk i dobroczynne właściwości roślin, które można na łąkach znaleźć. Przygotowali także wywiad na temat łąk kwietnych w swoim mieście z Radnym Miasta Gdańsk Michałem Hajdukiem.

W ramach Akcji dla klimatu uczniowie i uczennice zorganizowali dla swojej społeczności szkolnej spotkanie z Olą Juszkiewicz – zwyciężczynią IX Edycji MasterChef Polska.

Ola to miłośniczka dobrego gotowania i natury, edukator, z wykształcenia Biolog morski, zwolenniczka życia w stylu zero waste… Wraz z Olą odbyliśmy podróż w głąb łąk, lasów, poszukując ziół, roślin łąkowych, które mogą być podstawą dania, bądź jego ozdobą. Nasz gość opowiedział nam szeregu zalet łąk kwietnych w miastach zwracając uwagę, że łąki kwietne to również sposób na walkę z globalnym ociepleniem (zapobiegają efektowi wysp cieplnych latem) – czytamy na profilu Lekarzy dla klimatu, na którym można znaleźć też zdjęcia ze spotkania.

Poznajcie redakcję „Lekarze dla klimatu” TUTAJ.

 

 

Podobne materiały

Scenariusz lub ćwiczenie

Fotografia jako dokument. Wyprowadzenie Żydów z getta w...

Scenariusz lekcji dotyczy losów ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Opiera się na analizie fotografii jako
Zobacz
Publikacja

Europa w 12 lekcjach

W broszurze znajdziecie odpowiedź na podstawowe pytanie, czym jest i czemu służy Unia Europejska.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Polskie przykłady rozwijania umiejętności myślenia w klasie

Polecamy publikację “Uczyć (się) głębiej” wraz z polskimi przykładami wykorzystania narzędzi w niej opisywanych.
Zobacz
Artykuł

Film w szkole. Nie tylko na lekcji wychowawczej

Artykuł, który wprowadza w tematykę edukacji filmowej w szkole.
Zobacz
Materiał graficzny

Plakaty „Ścieżki do Celów”

Plakaty “Ścieżki do Celów”. Materiały dodatkowe dla nauczycieli i nauczycielek do zajęć z edukacji globalnej.
Zobacz
Materiał graficzny

Dach na monsun

Dach na monsun, czyli czy można przygotować się na zmiany klimatyczne. Materiał dodatkowy dla nauczycieli i nauczycielek
Zobacz
Dobra praktyka

Sprawiedliwe toalety. Dobra praktyka z Zabrza

Sprawiedliwe toalety. Dobra praktyka projektu wykonanego przez uczniów i uczennice z Zabrza. Materiał dodatkowy na zajęcia z
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Śmietnisko – siedzisko

Śmietnisko - siedzisko. Design przedmiotu z używanych materiałów. Scenariusz zajęć z plastyki i zajęć artystycznych
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Różne = równe. W świecie barw i wartości

Różne = równe. W świecie barw i wartości. Ćwiczenie z zakresu edukacji globalnej na lekcje plastyki w
Zobacz
Artykuł

5. Strategia OK

Wspomaganie uczniów, by stali się odpowiedzialnymi autorami procesu swojego uczenia się.
Zobacz
Artykuł

4. Strategia OK

Umożliwianie uczniom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności.
Zobacz
Artykuł

3. Strategia OK

Udzielanie uczniom takich informacji zwrotnych, które umożliwiają im widoczny postęp.
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY