Spotkania dla Planety

grafika "Spotkania dla Planety"

Weź udział w wyjątkowym cyklu „Spotkania dla Planety”, który odbędzie się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. To niepowtarzalna okazja, aby zgłębić kluczowe wyzwania naszych czasów i poszukać skutecznych rozwiązań! 

Podczas spotkań skupimy się na powiązaniach między środowiskiem, społeczeństwem i gospodarką. Zastanowimy się też, jak zmiany klimatyczne i nierówności społeczne wpływają na nasz świat. 

Wierzymy, że każdy i każda z nas ma moc, by kształtować przyszłość, w której troska o Planetę idzie w parze z równością społeczną. Dołącz do nas i działajmy razem na rzecz Planety!

Wydarzenie przeznaczone jest dla nauczycielek i nauczycieli oraz uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. Zespoły młodzieżowe mogą liczyć od dziesięciu do dwudziestu pięciu osób. Jeden nauczyciel lub nauczycielka może zgłosić do dwóch zespołów.

Dlaczego warto?

  • Weźmiesz udział w inspirującym szkoleniu. Dzięki niemu zdobędziesz wiedzę i otrzymasz materiały, które pomogą Ci realizować edukację globalną w Twojej szkole.
  • Pogłębisz z młodzieżą wiedzę o aktualnych globalnych wyzwaniach związanych z Planetą, w szczególności tych dotyczących zmiany klimatu i równości płci.
  • Twoja klasa wzmocni ważne kompetencje kluczowe: świadomość globalną, krytyczne i kreatywne myślenie, współpracę oraz postawy solidarności, troski i odpowiedzialności.
  • Stworzysz w szkole okazję do miłego i aktywnego spędzenia czasu dzięki formie nauki poprzez zabawę.

Jak to działa?

CZĘŚĆ I – SPOTKANIA DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK

Bierzesz udział w krótkim szkoleniu opartym na programie stworzonym przez międzynarodowe konsorcjum projektu Ecoality. Szkolenie obejmuje dwa webinaria, na które zapraszamy:

  • 21 października (poniedziałek)
  • i 4 listopada (poniedziałek) 2024 r.

Podczas webinariów zdobywasz cenną wiedzę i narzędzia do prowadzenia zajęć. Wykorzystasz je na swoich zajęciach, by pozytywnie wpłynąć na sposób myślenia młodzieży o otaczającym nas świecie. 

WEBINARIUM „PLANETA W OBLICZU ZMIAN”

21 października (poniedziałek) godz. 17:30-19:30

Pierwsze webinarium poświęcimy globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu i równość płci oraz ich wzajemnym powiązaniom. Podczas webinarium:

  • dowiesz się, jak te kluczowe kwestie wpływają na nasze codzienne życie oraz jak rozmawiać o nich z uczniami i uczennicami
  • i otrzymasz praktyczne wskazówki, jak prowadzić angażujące lekcje na te tematy, by rozwijać krytyczne myślenie młodzieży i zachęcać do aktywnego działania. 

WEBINARIUM „PLANETA POWIĄZAŃ I ROZWIĄZAŃ” 

4 listopada (poniedziałek) godz. 17:30-19:30

Podczas drugiego webinarium pogłębimy temat globalnych wyzwań i poświęcimy więcej czasu na rozmowę o rozwiązaniach. W czasie webinarium: 

  • przyjrzymy się definicjom sprawiedliwości płci i klimatycznej, aby lepiej zrozumieć ich wpływ na naszą rzeczywistość. 
  • Zastanowimy się, jak różne czynniki wpływają na nasze doświadczenia i możliwości w społeczeństwie. 
  • Poznamy nowoczesne podejście do rozumienia koncepcji rozwoju i podejmowania codziennych wyborów, które wspiera budowanie sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego świata. 
  • Podzielimy się praktycznymi narzędziami i inspiracjami do prowadzenia zajęć z młodzieżą. 

Uczestnictwo w obu webinariach oraz wypełnienie ankiety końcowej gwarantuje Ci, że otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

CZĘŚĆ II – SPOTKANIA DLA UCZNIÓW I UCZENNIC

Po ukończeniu szkolenia otrzymujesz komplet scenariuszy przygotowanych przez międzynarodową grupę edukatorów. Na ich podstawie przeprowadzasz pięć 45-minutowych spotkań dla Planety w Twojej szkole. Odbędą się one w dniach 18-22 listopada, w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej

Spotkania skupią się na relacji człowieka z Planetą oraz globalnych wyzwaniach. Pokażą przy tym, jak społeczeństwo, gospodarka i środowisko są ze sobą powiązane. Wspólnie z uczniami przyjrzysz się:

  • wpływowi zmian klimatycznych i nierówności płci,
  • a także roli empatii, solidarności i odpowiedzialności w budowaniu bardziej sprawiedliwego świata – zarówno dla ludzi, jak i przyrody. 

Udział w spotkaniach pozwoli młodym ludziom pogłębić wiedzę i świadomość na temat aktualnych globalnych wyzwań oraz rozwinąć niezbędne umiejętności i postawy, takie jak krytyczne myślenie, empatia i współpraca w rozwiązywaniu problemów. Dzięki tym umiejętnościom będą gotowi działać na rzecz bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.

W ciągu Tygodnia Edukacji Globalnej zespoły uczniowskie mają za zadanie wziąć udział w pięciu spotkaniach i zamieścić rezultaty z dwóch spotkań na Padlecie. Padlet będzie przestrzenią online, w której zespoły będą miały możliwość podejrzeć, jak pracują inne grupy.

Wsparcie koordynatorki i przewodnik

 W czasie całego cyklu Spotkania dla Planety  będziemy w regularnym kontakcie mailowym. Dzięki temu nie zapomnisz o żadnym wydarzeniu i terminie. Dodatkowo, jeszcze przed pierwszym webinarium otrzymasz mailowo krótki przewodnik po wydarzeniu. 

Będzie on wsparciem w uzupełnieniu wiedzy, spisywaniu własnych refleksji i uwag, a także w zaplanowaniu i realizacji spotkań dla z uczniami i uczennicami.

Dołącz i stań się częścią zmiany na rzecz Planety!

Wystarczy jedno zgłoszenie, aby dołączyć do wszystkich części wydarzenia. Gdy wyślesz zgłoszenie, dodamy Twój adres e-mail do grupy mailowej. Drogą mailową otrzymasz od nas:

  • przewodnik po wydarzeniu, 
  • link do uczestnictwa w webinariach, 
  • materiały do przeprowadzenie spotkań dla młodzieży,
  • oraz link do Padletu.

Nauczyciel lub nauczycielka zgłasza do udziału w wydarzeniu siebie oraz grupę młodzieżową (może to być klasa lub inna grupa uczniów i uczennic). Podczas zgłoszenia należy podać nazwę zespołu. Jedno zgłoszenie to deklaracja udziału w dwóch webinariach i przeprowadzenia pięciu spotkań dla młodzieży.

Zapisy na Festiwal potrwają do 20 października lub do wyczerpania się limitu miejsc!

Masz pytania?
Napisz do nas

Koordynatorka wydarzenia Justyna Zamojda

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Ecoality” współfinansowanego przez Unię Europejską.