Małe elektrownie wodne w Zimbabwe ///

 


Mała elektrownia wodna w Zimbabwe from EdukacjaGlobalna

Wyzwanie

  • Tutejsze społeczności są  odizolowane od świata,  bo ich domy znajdują się za daleko od sieci elektrycznej. Do gotowania, ogrzewania i oświetlenia domostw używa się drewna, węgla lub parafiny. 

Praktyczne działanie

  • Nierówny teren i wysoki poziom opadów sprawiają, że ten region jest idealnym miejscem do budowy mikroelektrowni  wodnych.
  • Organizacja Practical Action pracuje z mieszkańcami i mieszkankami wioski przy budowie ich własnej mikroelektrowni wodnej. Prąd powstaje dzięki przepuszczeniu wody przez turbinę, którą umieszczono w prostej siłowni elektrycznej. Jako materiały do budowy kanałów, którymi płynie woda, wykorzystano głównie piasek, kamienie  - materiały ogólno dostępne.

Korzyści…

  • Godne zaufania urządzenie dostarcza elektryczność do punktów medycznych, szkół i domów. Odmieni  przyszłość kolejnych  pokoleń. 
  • Wioska zaopatrzona w elektryczność staje się bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy dla nauczycieli, pielęgniarek i innych ludzi posiadających cenne umiejętności.


Prezentacja stworzona przez organizację Practical Action i przetłumaczona na język polski przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.