Energia ///

Artykuł w PDF >> kliknij w link, aby pobrac dokument

Ten artykuł jest częścią serii tekstów dotyczących znaczenia energii dla rozwoju. Pobierz całą serię tekstów jednym kliknięciem TUTAJ.

Wyobraź sobie, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś po zmroku nie miał dostępu do elektryczności.

Po zachodzie słońca nie możesz czytać, odrabiać pracy domowej, ani oglądać programów rozrywkowych w telewizji. Dziś 1,6 miliarda ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej. Oznacza to, że nie mogą używać czajnika elektrycznego, lampki, czy zwykłej lodówki. Wspomagają się tradycyjnymi metodami oświetlania, ogrzewania i gotowania. To ich codzienność.

Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie muszą korzystać ze szkodliwych, toksycznych paliw stałych, by zaspokoić swoją podstawową potrzebę energetyczną, jaką jest  gotowanie. 2,5 miliarda ludzi gotuje z wykorzystaniem biomasy (m.in. drewna, nawozu i resztek rolniczych) a ponad pół miliarda gotuje na węglu.

Zapewne słyszałaś/słyszałeś w wiadomościach o „kryzysie energetycznym”, związanym ze wzrostem cen ropy i paliw, a także o konieczności pilnego stawienia czoła zmianom klimatu. Miliardy ludzi żyjących w krajach globalnego Południa dotyka kryzys energetyczny innego rodzaju. Kryzys ten spowodowany jest brakiem dostępu do nowoczesnych  rozwiązań energetycznych – do energii, którą w krajach globalnej Północy uważa się za coś oczywistego. Włączenie światła w pokoju? Pisanie na klawiaturze komputera? To  codzienność!

Coś tak prostego, jak dostęp do bezpiecznej odnawialnej energii lub możliwość stosowania bardziej efektywnych lub bezpiecznych sposobów gotowania, ogrzewania i oświetlania  mieszkań, może odmienić życie całej społeczności.

Dzięki takim rozwiązaniom jedni zyskują nową pracę, inni mogą się ogrzać, pracować po zmroku, zmniejszają się też problemy z oddychaniem spowodowane gotowaniem na drewnie lub nawozie. Dostęp do energii sprawia też, że ludzie mogą czuć się dumni z tego, gdzie mieszkają i z tego, jacy są. To wszystko jest bardzo istotne w procesie zwalczania ubóstwa dzieci i dorosłych na całym świecie.

Przed rozpoczęciem projektu związanego z energią warto posiadać następującą wiedzę:

  • energia ma różne formy i można ją magazynować, po tym, gdy przekonwertuje się ją z jednej postaci do innej (np. energia potencjalna, energia kinetyczna, energia mechaniczna, energia elektryczna)
  • konwersji można dokonywać z różną wydajnością, ważnym czynnikiem jest strata energii w trakcie procesu konwersji
  • energia może być przenoszona np. poprzez parę wodną.
  • Różne powierzchnie, w zależności od swojego koloru, w różnym stopniu odbijają i pochłaniają energię.

 

Źródło: (C) Practical Action www.practicalaction.org