Globalna szkoła podczas AfryKamery w Kinotece

Aktualność

Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki,

w imieniu Centrum Edukacji Obywatelskiej, Festiwalu AfryKamera oraz Kinoteki zapraszamy Was i Waszych uczniów i uczennice na kinową przygodę „Globalna szkoła w kinie” w ramach festiwalu AfryKamera!

Przeniesiemy się do Afryki i wspólnie stawimy czoło globalnym wyzwaniom! To niesamowita okazja, aby poprzez film poruszać z młodzieżą istotne kwestie globalne, uczyć wrażliwości i podjąć dyskusję o wyzwaniach, z którymi się mierzymy.

Więcej o Festiwalu Afrykamera dowiecię się TUTAJ i na stronie Kina Kinoteka.

15.12.2021 zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice na trzy seanse poruszające kwestie środowiska, klimatu i migracji. Po każdym z nich dla uczniów na sali kinowej przygotowany będzie jednogodzinny warsztat prowadzony przez ekspertki edukacji globalnej, aby młodzi widzowie mogli pogłębić swoją wiedzę o danym zagadnieniu. To także szansa na budowanie kompetencji i wrażliwości młodych ludzi i rozwijanie ich zainteresowań.

Oprócz filmów i warsztatów spotkamy się na stoisku Centrum Edukacji Obywatelskiej, na którym będą Państwo mogli zapoznać się z tematami, które poruszamy, naszymi najnowszymi publikacjami, a uczniowie i uczennice poznają kampanię w mediach społecznościowych „Ponad granicami”.

Bilet dla jednego ucznia kosztuje 12 zł. Nauczyciele i nauczycielki, którzy są opiekunami grupy uczestniczą bezpłatnie.

Rezerwacji biletów można dokonywać pod adresem: kontakt@afrykamera.pl

 

Filmy:

9:00 FILMY „BAXU I GIGANCI”,„LAS DJIRBILA” I WARSZTAT „PRZYRODA I MY’

Kadr z filmu "Baxu i giganci" pokazywanego na festiwalu Afrykamera

„Baxu i giganci”, reż Florian Schott: Baxu to dziewięcioletnia dziewczynka, mieszkająca z bratem i babcią w wiosce w Namibii. I chociaż żyją skromnie i nie omijają ich problemy, to wzajemna troska i miłość dają im szczęście. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia do wioski przyjeżdżają podejrzani mężczyźni szukający rogów nosorożców. Czy Baxu posłucha “gigantów sawanny”, z którymi rozmawia w snach, i podejmie trudną decyzję?

„Las Djirbila”, reż. Thoman Ceulemens: Djibril to mały chłopiec mieszkający w niewielkiej wiosce w strefie Sehelu, w której warunki do życia stają się coraz trudniejsze. Chłopiec ma szczególną więź z dziadkiem, który opowiada mu historię o wspaniałym lesie i spotkaniu z królem zwierząt, jakiego doświadczył w dzieciństwie. Choć dorośli mają już dosyć zmyślonych historii, które Djibril nieustannie powtarza, inspirowany słowami dziadka, chłopiec postanawia udowodnić swoją rację i wyruszyć w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu wyśnionego lasu.

Warsztat „Przyroda i my”:

Jesteście ciekawi, jaką rolę pełni przyroda w życiu młodych osób w różnych częściach świata? Zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów i uczestnictwa w warsztacie, w ramach którego wspólnie przyjrzymy się relacji człowieka z przyrodą. Zdefiniujemy, czym jest przyroda, zachęcimy do zauważania jej na co dzień, przyjrzenia się jaki wpływ mamy na środowisko i co zrobić, by był on jak najlepszy. Zdobędziecie nowe pomysły do wzmocnienia więzi z przyrodą wokół was!

Dla klas 4-6 szkół podstawowych.

Prowadząca: Katarzyna Dytrych – przyrodniczka, założycielka i prezeska Fundacji „Za górami, za lasami”. Pasjonuje się bioróżnorodnością, a zwłaszcza pszczołami i zależnościami w przyrodzie. Autorka publikacji przyrodniczych i gier, edukatorka, twórczyni programów edukacji ekologicznej. Na co dzień pomaga firmom i różnym instytucjom mądrze działać na rzecz ochrony przyrody. Marzy by pewnego dnia, spotkać pingwiny.

Czas trwania filmów: 29 min + 40 min + 1 godzina warsztatu

11:30 FILM „OSTATNIE SCHRONIENIE” I WARSZTAT „KAŻDY MA PRAWO DOTKNĄĆ CHMUR”

Kadr z filmu "Ostatnie schronienie" pokazywanego na festiwalu Afrykamera

„Ostatnie schronienie”, reż. Ousmane Zoromé Samassékou: W mieście Gao na północy Mali, na granicy z Saharą, znajduje się ośrodek dla migrantów będący ostatnim na trasie schronieniem dla osób próbujących przekroczyć pustynię i dostać się do Europy. Ousmane Samassékou skupił się w swym dokumencie na osobach powracających, którym nie udało się przebyć tej drogi. Poznajemy historie, dramaty, marzenia i motywacje, jakimi kierowały się dziewczynki, kobiety i mężczyźni, opuszczając swe domy i rodziny. Wiele i wielu z nich podejmie kolejne próby przebycia Sahary, pomimo czyhających niebezpieczeństw ze strony Al-Kaidy, wojska, handlarzy ludźmi i wreszcie sił natury. Wiele i wielu z nich bezpowrotnie zniknie bez śladu.

Warsztat „Każdy ma prawo dotknąć chmur”:

Film dotyka przyczyn migracji, momentu podejmowania decyzji, dróg migracyjnych i oczekiwania na najlepszy moment do drogi. Jak w soczewce przyglądamy się sytuacji przystanku w tej “drodze do chmur”, czekamy na to, co wydarzy się dalej, przysłuchujemy się strzępkom historii bohaterów. W czasie warsztatu podzielimy się refleksjami dotyczącymi pokazanej historii i zastanowimy jak powinien wyglądać świat, by wszystkie osoby miały równe szanse rozwoju.

Spotkanie dla szkół ponadpodstawowych. 

Prowadząca: Elżbieta Kielak – psycholożka międzykulturowa, trenerka kompetencji kulturowych. Współautorka programu i trenerka nowatorskich warsztatów adaptacyjnych dla studentów i studentek przyjeżdżających na stypendia do warszawskich uczelni. Autorka programu i prowadząca warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek oraz studentów i studentek.

Czas trwania filmu: 85 min + 1 godzina warsztatu

12:00 FILM NAD WODĄ” I WARSZTAT CO WIESZ O WODZIE?”

Kadr z filmu "Nad wodą" pokazywanego w ramach festiwalu Afrykamera

Nad wodą”, reż. Aïssa Maïga: Zmiany klimatu spowodowały, że w regionie Azawak w Nigrze życie staje się coraz trudniejsze. Jedyną dostępną wodą jest ta w studniach oddalonych od wiosek o wiele kilometrów, a i w nich zaczyna jej brakować. Aby przeżyć, mieszkańcy Tatiste zmuszeni są szukać jej daleko od domu i emigrować do innych krajów, narażając się na niebezpieczeństwa, napady i gwałty. Najbardziej narażone są jednak kobiety, bo to one  w poszukiwaniu pracy wyruszają samotnie w długie wędrówki, i dziewczynki, które zostają same w wiosce, aby opiekować się rodzeństwem. Jedynym ratunkiem dla mieszkańców Tatiste jest odwiert studni głębinowej, o który walczą z całych sił. To obowiązkowy dokument, który powinien zobaczyć każdy z nas.   

Warsztat Co wiesz o wodzie”:

Film i warsztat mają na celu zobrazowanie uczniom i uczennicom danych statystycznych dotyczących dostępu do bezpiecznej wody i sanitariatów na świecie. Zwraca uwagę na to, że dostęp do wody wpływa na inne sfery życia takie jak równość płci czy dostęp do edukacji.

Spotkanie dla klas 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. 

Prowadząca: Marta Kałużyńska – z wykształcenia ochroniarka środowiska, od lat związana z warszawskim sektorem pozarządowym, pracowała przy projektach z zakresu edukacji ekologicznej i globalnej oraz współpracy rozwojowej; w CEO wzmacnia nauczycieli i nauczycielki w uczeniu o współczesnym świecie oraz funkcjonujących w nim i dotykających każdego z nas współzależnościach i wyzwaniach globalnych; ostatnio zaangażowana w projekt edukacji klimatycznej, który wspiera tworzenie świadomych klimatycznie społeczności. Autorka materiałów i narzędzi edukacyjnych, aktywna trenerka.

Czas trwania filmu: 89 min + 1 godzina warsztatu

 

Wydarzenie przygotowywane jest we współpracy z Festiwalem Afrykamera oraz Kinem Kinoteka.

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektów „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” i „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

Inne aktualności

Aktualności

Konferencja dla nauczycieli, na zdjęciu dziewczynka z namalowanym na policzku niebiesko-zielonym przypominającym kulę ziemską
29/04/2024
Konferencja „SPOKÓJ W SOBIE – POKÓJ W ŚWIECIE. Jak wykorzystać nasze zasoby w obliczu globalnych wyzwań?”
Zapraszamy na konferencję wszystkich zaangażowanych w nasze programy! To okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w projektach obszaru „Odpowiadaj na globalne wyzwania” i wymienić się z nimi doświadczeniami i przemyśleniami....
czytaj więcej»
18/01/2024
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?”
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?” to bezpłatne wydarzenie dla dyrektorów i wicedyrektorów z wszystkich rodzajów szkół. Jest ono poświęcone prowadzeniu szkół, w których...
czytaj więcej»
25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»
06/06/2023
Webinarium „My (i) natura. W trosce o środowisko i nas samych”
Zapraszamy już 19 czerwca o 17:30! Zdajemy sobie sprawę, że mijający rok był wymagającym czasem, dlatego przygotowaliśmy webinarium, który nastroi Cię do odpoczynku. Dostaniesz od narzędzia do radzenia sobie ze...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań