Miesięczne wyzwanie dla szkół – 4 kroki do sprawiedliwszego świata

Aktualność

 

Wyzwanie 4 kroki na rzecz sprawiedliwszego świata, realizowane jest w ramach projektu Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Chcesz przeprowadzić ciekawe zajęcia w ramach dnia kobiet?
Zastanawiasz się jak wspólnie świętować pierwszy dzień wiosny?
Dołącz do naszej akcji! Tylko 4 kroki dzielą Was od zmiany świata!

Dołącz do naszego wyzwania na marzec. Wspólnie z uczniami i uczennicami poznajcie znanych działaczy i działaczki, zainspirujcie się i ruszcie do akcji! 

W ramach miesięcznego wyzwania 4 kroki do sprawiedliwszego świata co tydzień otrzymasz od nas mailowo krótką wiadomość wraz z materiałami edukacyjnymi i zadaniem do wykonania z klasą. Dzięki cotygodniowym wiadomościom przeprowadzisz ciekawe spotkanie z młodzieżą. Otrzymasz również dostęp do Padleta, na którym uczniowie i uczennice będą mogli dzielić się rezultatami pracy. 

DLA KOGO?

Dla nauczycielek i nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.

 

PRZEBIEG AKCJI

KROK 1. Weź udział w webinarium „Razem na rzecz sprawiedliwego świata” (04 marca) 

Spotkanie on-line wprowadzające dla nauczycieli i nauczycielek do tematu Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz przebiegu akcji.

KROK 2. Globalnie działacze i działaczki (08 marca)

W Dniu Kobiet przeprowadź z uczniami i uczennicami ćwiczenie, w ramach którego młodzi ludzie poznają globalnych działaczy i działaczki. Wszystkie potrzebne materiały otrzymasz od nas.

KROK 3. Globalne wyzwanie (15 marca)

Razem z klasą przyjrzyj się wybranemu globalnemu wyzwaniu, poznajcie jego lokalny wymiar.Zaplanujcie jedno małe działania na rzecz wybranego wyzwania.

KROK 4. Lokalne działanie (21 marca)

Wraz z rozpoczęciem wiosny przeprowadźcie z młodzieżą wcześniej zaplanowane działanie na rzecz wybranego wyzwania i podzielcie się nim ze społecznością szkolną.

Wraz z instrukcją do realizacji każdego kroku otrzymasz krótkie zadanie dla młodzieży. Uczniowie i uczennice będa proszeni o zamieszczenie odpowiedzi lub relacji ze spotkania na Padlecie.

 

Wprowadzenie na zajęciach perspektywy globalnej w postaci Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), z uwzględnieniem kontekstu równości płci pozwala poznawać aktualną sytuację na świecie, identyfikować lokalny wymiar wyzwań, pracować nad rozwiązaniami, własnymi wyborami oraz postawami i kształtować postawę współodpowiedzialności za otoczenie.

CO OFERUJEMY

  • webinarium wprowadzające i wsparcie koordynatorki w realizacji wyzwania 4 kroki do sprawiedliwszego świata w Twojej szkole,
  • cotygodniowa wysyłka mailowa przygotowująca Ciebie i młodzież do realizacji każdego kroku akcji,
  • Padlet, na którym różne grupy projektowe mogą podzielić się swoją pracą,
  • za zrealizowanie wszystkich czterech kroków Ty i twoja klasa otrzymacie zaświadczenie o ukończeniu akcji oraz dyplom dla klasy/grupy młodzieżowej.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI?

  • zapoznaj się z regulaminem,
  • zgłoś się do akcji poprzez formularz internetowy,
  • zbierz minimum 10 osobową grupę uczniów i uczennic (lub klasę),
  • weź udział w spotkaniu wprowadzającym do tematyki i przebiegu Wyzwania,
  • przeznacz ok. 1 godzinę tygodniowo na zapoznanie się z materiałami i przeprowadzenie działania z młodzieżą (w ramach godziny wychowawczej lub zajęć pozalekcyjnych),
  • wyznacz uczniów i uczennice odpowiedzialne za dzielenie się odpowiedziami i relacjami na Padlecie – będzie to narzędzie na którym młodzież będzie miała szansę zobaczyć prace innych uczniów i uczennic uczestniczących w programie.

Zgłoszenia do wyzwania – 4 kroki na rzecz sprawiedliwszego świata przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy do 27 lutego 2022.

Po rejestracji, w informacji zwrotnej otrzymasz link umożliwiający zapisanie się na spotkanie wprowadzające do wyzwania – zapraszamy do zapisów, do 28 lutego 2022.

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. W zależności od liczby zgłoszeń rekrutacja może zostać przedłużona lub skrócona. Udział w inicjatywie jest bezpłatny.

TERMIN CAŁEGO WYZWANIA: od 28 lutego do 25 marca 2022

KONTAKT: justyna.zamojda@ceo.org.pl

 

 

Inne aktualności

Aktualności

Konferencja dla nauczycieli, na zdjęciu dziewczynka z namalowanym na policzku niebiesko-zielonym przypominającym kulę ziemską
29/04/2024
Konferencja „SPOKÓJ W SOBIE – POKÓJ W ŚWIECIE. Jak wykorzystać nasze zasoby w obliczu globalnych wyzwań?”
Zapraszamy na konferencję wszystkich zaangażowanych w nasze programy! To okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w projektach obszaru „Odpowiadaj na globalne wyzwania” i wymienić się z nimi doświadczeniami i przemyśleniami....
czytaj więcej»
18/01/2024
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?”
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?” to bezpłatne wydarzenie dla dyrektorów i wicedyrektorów z wszystkich rodzajów szkół. Jest ono poświęcone prowadzeniu szkół, w których...
czytaj więcej»
25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»
06/06/2023
Webinarium „My (i) natura. W trosce o środowisko i nas samych”
Zapraszamy już 19 czerwca o 17:30! Zdajemy sobie sprawę, że mijający rok był wymagającym czasem, dlatego przygotowaliśmy webinarium, który nastroi Cię do odpoczynku. Dostaniesz od narzędzia do radzenia sobie ze...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań