Miesięczne wyzwanie dla szkół – 4 kroki do sprawiedliwszego świata

Aktualność

 

Wyzwanie 4 kroki na rzecz sprawiedliwszego świata, realizowane jest w ramach projektu Szkoła otwartości. Wspieranie równości płci. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Chcesz przeprowadzić ciekawe zajęcia w ramach dnia kobiet?
Zastanawiasz się jak wspólnie świętować pierwszy dzień wiosny?
Dołącz do naszej akcji! Tylko 4 kroki dzielą Was od zmiany świata!

Dołącz do naszego wyzwania na marzec. Wspólnie z uczniami i uczennicami poznajcie znanych działaczy i działaczki, zainspirujcie się i ruszcie do akcji! 

W ramach miesięcznego wyzwania 4 kroki do sprawiedliwszego świata co tydzień otrzymasz od nas mailowo krótką wiadomość wraz z materiałami edukacyjnymi i zadaniem do wykonania z klasą. Dzięki cotygodniowym wiadomościom przeprowadzisz ciekawe spotkanie z młodzieżą. Otrzymasz również dostęp do Padleta, na którym uczniowie i uczennice będą mogli dzielić się rezultatami pracy. 

DLA KOGO?

Dla nauczycielek i nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.

 

PRZEBIEG AKCJI

KROK 1. Weź udział w webinarium „Razem na rzecz sprawiedliwego świata” (04 marca) 

Spotkanie on-line wprowadzające dla nauczycieli i nauczycielek do tematu Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz przebiegu akcji.

KROK 2. Globalnie działacze i działaczki (08 marca)

W Dniu Kobiet przeprowadź z uczniami i uczennicami ćwiczenie, w ramach którego młodzi ludzie poznają globalnych działaczy i działaczki. Wszystkie potrzebne materiały otrzymasz od nas.

KROK 3. Globalne wyzwanie (15 marca)

Razem z klasą przyjrzyj się wybranemu globalnemu wyzwaniu, poznajcie jego lokalny wymiar.Zaplanujcie jedno małe działania na rzecz wybranego wyzwania.

KROK 4. Lokalne działanie (21 marca)

Wraz z rozpoczęciem wiosny przeprowadźcie z młodzieżą wcześniej zaplanowane działanie na rzecz wybranego wyzwania i podzielcie się nim ze społecznością szkolną.

Wraz z instrukcją do realizacji każdego kroku otrzymasz krótkie zadanie dla młodzieży. Uczniowie i uczennice będa proszeni o zamieszczenie odpowiedzi lub relacji ze spotkania na Padlecie.

 

Wprowadzenie na zajęciach perspektywy globalnej w postaci Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), z uwzględnieniem kontekstu równości płci pozwala poznawać aktualną sytuację na świecie, identyfikować lokalny wymiar wyzwań, pracować nad rozwiązaniami, własnymi wyborami oraz postawami i kształtować postawę współodpowiedzialności za otoczenie.

CO OFERUJEMY

  • webinarium wprowadzające i wsparcie koordynatorki w realizacji wyzwania 4 kroki do sprawiedliwszego świata w Twojej szkole,
  • cotygodniowa wysyłka mailowa przygotowująca Ciebie i młodzież do realizacji każdego kroku akcji,
  • Padlet, na którym różne grupy projektowe mogą podzielić się swoją pracą,
  • za zrealizowanie wszystkich czterech kroków Ty i twoja klasa otrzymacie zaświadczenie o ukończeniu akcji oraz dyplom dla klasy/grupy młodzieżowej.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI?

  • zapoznaj się z regulaminem,
  • zgłoś się do akcji poprzez formularz internetowy,
  • zbierz minimum 10 osobową grupę uczniów i uczennic (lub klasę),
  • weź udział w spotkaniu wprowadzającym do tematyki i przebiegu Wyzwania,
  • przeznacz ok. 1 godzinę tygodniowo na zapoznanie się z materiałami i przeprowadzenie działania z młodzieżą (w ramach godziny wychowawczej lub zajęć pozalekcyjnych),
  • wyznacz uczniów i uczennice odpowiedzialne za dzielenie się odpowiedziami i relacjami na Padlecie – będzie to narzędzie na którym młodzież będzie miała szansę zobaczyć prace innych uczniów i uczennic uczestniczących w programie.

Zgłoszenia do wyzwania – 4 kroki na rzecz sprawiedliwszego świata przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy do 27 lutego 2022.

Po rejestracji, w informacji zwrotnej otrzymasz link umożliwiający zapisanie się na spotkanie wprowadzające do wyzwania – zapraszamy do zapisów, do 28 lutego 2022.

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. W zależności od liczby zgłoszeń rekrutacja może zostać przedłużona lub skrócona. Udział w inicjatywie jest bezpłatny.

TERMIN CAŁEGO WYZWANIA: od 28 lutego do 25 marca 2022

KONTAKT: justyna.zamojda@ceo.org.pl

 

 

Inne aktualności

Aktualności

22/01/2023
Programy dla nauczycieli – otwarte rekrutacje
Nowy rok to nowe wyzwania i projekty. W Dziale Edukacji Globalnej i Ekologicznej jest ich w tym roku wyjątkowo dużo. Rozpoczynamy rekrutację do naszych programów: zapraszamy Państwa do zapoznania się...
czytaj więcej»
05/01/2023
Na tym webinarium dowiesz się, jak rozmawiać z rodzicami, by byli Twoimi sojusznikami (12 stycznia)
Dyrektorko, Dyrektorze,  przyjdź na bezpłatne webinarium o skutecznej współpracy z rodzicami. Poznasz praktyczne metody i wskazówki, którymi podzielą się z Tobą: doświadczona dyrektorka szkoły i cenione ekspertki. Jak rozmawiać z...
czytaj więcej»
23/12/2022
Konferencja „Nowe czasy, nowy dyrektor”
„Nowe czasy, nowy dyrektor” to bezpłatna konferencja o skutecznym prowadzeniu dzisiejszej, zróżnicowanej szkoły. Dołącz, aby zdobyć inspiracje, które pomogą Ci odpowiedzieć na nowe wyzwania. Na naszej konferencji: weźmiesz udział w...
czytaj więcej»
16/12/2022
Wyniki konkursu dla bibliotek z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej
Dziękujemy wszystkich bibliotekom, które zgłosiły swoje wydarzenia na konkurs z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej. Postanowiliśmy nagrodzić 9 bibliotek. Wśród zwycięzców na szczególne wyróżnienie zasługują  i są najbardziej zgodne z założeniami...
czytaj więcej»
15/11/2022
Przyjdź na webinarium o ocenianiu w wielokulturowej szkole (24 listopada)
Dyrektorze, Dyrektorko,przyjdź na bezpłatne webinarium o ocenianiu. Będziemy rozmawiać o szkole wielokulturowej. Zastanowimy się, jak proces oceniania uczniów polskich i z doświadczeniem migracji może uwzględniać ich zróżnicowane potrzeby emocjonalne, społeczne...
czytaj więcej»
16/10/2022
Zamień swoją bibliotekę w bibliotekę z klimatem!
Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej zapraszamy bibliotekarzy i bibliotekarki do udziału w konkursie. Przeprowadź w bibliotece działanie w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej (14-20.11.2022) związane ze zmianą klimatu i globalnymi wyzwaniami...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań