Dołączcie do Tygodnia Edukacji Globalnej!

Aktualność

Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, jak co roku zachęcamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go! 

Zapraszamy szkolne zespoły młodzieżowe do uczestnictwa w Festiwalu internetowym Świat w szkole, szkoła w świecie”.

Razem z Wami chcemy zastanowić się, jak funkcjonuje współczesny złożony świat i jak poprzez nasze indywidualne oraz szkolne działania sprawić, aby był on bardziej zrównoważony. Postawimy wspólnie kolejne kroki, aby stworzyć bardziej Globalne szkoły i świadome społeczności szkolne. Podczas Festiwalu przyjrzymy się aktualnym wyzwaniom globalnym – w szczególności zmianie klimatu, migracjom, równości płci, różnorodności biologicznej oraz możliwym rozwiązaniom zawartym między innymi w Celach Zrównoważonego Rozwoju.

Termin i forma Festiwalu

W tym roku festiwal będzie trwał 3 dni, od 16 do 18.11.2021 (wtorek-czwartek). Młodzież tworzy zespoły szkolne i wykonuje zadania, działając na terenie swojej szkoły. Rezultaty swoich działań prezentuje w internecie na platformie festiwalowej.* Festiwal przeznaczony jest dla uczniów i uczennic klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zespoły młodzieżowe mogą liczyć od 4 do 10 osób, jeden nauczyciel lub nauczycielka mogą zgłosić do 2 zespołów.

Ramowy plan Festiwalu

Dzień 1 – Świętowanie TEG zaczniemy od pogłębiania wiedzy na temat globalnych wyzwań i zrównoważonego rozwoju, zapraszając młodzież na zdalne spotkania w formie interaktywnych webinarów, warsztatów, pokazów filmów czy spotkań z ekspertami (platformy Zoom, Clickmeeting etc.). Na wybrane spotkania może obowiązywać dodatkowa rejestracja.

Dzień 2 – W tym dniu zespoły rozpoczną realizację zadań festiwalowych poświęconych globalnych zjawiskom, tropieniu powiązań oraz poszukiwaniu lokalnych rozwiązań i możliwości włączenia się w działania mające na celu poprawę sytuacji na świecie; to będzie pierwszy dzień poznawania innych grup projektowych oraz wymiany inspiracji i pomysłów na działania w szkole.

Dzień 3 – Grupy będą mogły kontynuować realizację zadań festiwalowych oraz spotkać się z innymi uczestniczącym zespołami na spotkaniu online podsumowującym Festiwal.

Szczegółowy program zdalnych spotkań festiwalowych będzie dostępny ok. 8 listopada 2021. Serdecznie zachęcamy młodzież do udziału w wydarzeniach online, jednak nie mają one charakteru obowiązkowego. Dla zespołów, które wezmą udział we wszystkich 3 dniach festiwalu przewidziany jest certyfikat.

Zapraszamy do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Ten międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom to ogólnoeuropejska inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Udział w TEG to możliwość włączenia się do globalnej akcji i wspólnego zmieniania świata na lepszy!

Dzięki udziałowi w naszym wydarzeniu młodzież:

  • pozna zaangażowanych rówieśników i rówieśniczki z różnych zakątków Polski i podzieli się pomysłami i inspiracjami, 
  • pogłębi wiedzę o aktualnych wyzwaniach globalnych, skomplikowanych globalnych współzależnościach oraz rozwiązaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju,
  •  wzmocni ważne kompetencje kluczowe – świadomości globalnej, krytycznego i kreatywnego myślenia, współpracy i komunikacji oraz postawy solidarności i odpowiedzialności,
  • poczuje przyjemne emocje dzięki formie nauki poprzez zabawę.

Aby wziąć udział w Festiwalu:

Krok 1: Przekaż zaproszenie do uczestnictwa swoim uczniom i uczennicom, następnie stwórzcie 4-10-osobowe zespoły (w Festiwalu może uczestniczyć do 2 zespołów zgłoszonych przez 1 opiekuna/opiekunkę).

Krok 2: Do 4 listopada zgłoś zespoły, których jesteś opiekunką/opiekunem za pomocą formularza zamieszczonego poniżej.

Krok 3: Około 8 listopada udostępnimy Ci bardziej szczegółowy program Festiwalu. 

  • Regulamin Wirtualnego Festiwalu >>tutaj<<,
  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>tutaj<< – nauczyciel/nauczycielka opiekujący się zespołem, w celu zgłoszenia zespołu do zabawy jest zobowiązany/a do wypełnienia Formularza. Zapisy na Festiwal trwają do 4.11.2021 lub do wyczerpania się limitu miejsc!!

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z zespołem koordynującym Festiwal: katarzyna.dzieciolowska@ceo.org.pl.

Świętujmy TEG razem!

 

*Zastrzegamy możliwość zmiany formuły Festiwalu w związku z ewentualną zmianą sytuacji pandemicznej oraz trybu nauki szkolnej. 

 

Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Grupą Zagranica, w ramach projektów Globalna szkoła. Razem o migracjach”, I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”, Razem dla klimatu. Krytyczne myślenie dla świadomych klimatycznie społeczności”, „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

Wydarzenie jest realizowane w ramach serii spotkań „Europa o klimacie” współfinansowanego ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, ani Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Inne aktualności

Aktualności

14/10/2021
Rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie”
W dniu 7 października oficjalnie rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie", w ramach programu „Ekologiczna szkoła”. Celem spotkania było wprowadzenie w tematykę i strukturę programu, koncepcję edukacji ekologicznej oraz inspirację do działań w szkole, do oferowanych w programie materiałów. Istotnym
czytaj więcej»
20/08/2021
Relacja z obozu „Młodzież na rzecz globalnych wyzwań”
Sprawy klimatu nie są im obojętne. Chcą dowiadywać się o migracjach i globalnych współzależnościach.  Odkrywają, jak działają media i jak świadomie z nich korzystać lub je tworzyć. I co najważniejsze – chcą działać na rzecz globalnych wyzwań. Z takimi młodymi
czytaj więcej»
20/08/2021
Rekturacja do programów „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”:
Jak działa świat pełen współzależności? Jak dbać o przyrodę, zwierzęta, klimat i o innych ludzi?Jak odnaleźć się w szumie często sprzecznych ze sobą informacji? Jaki wpływ mam na świat, a jaki wpływ na mnie mają zjawiska globalne? Warto w szkole zadawać
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie”

Aktualność

W dniu 7 października oficjalnie rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie”, w ramach programu „Ekologiczna szkoła”. Celem spotkania było wprowadzenie w tematykę i strukturę programu, koncepcję edukacji ekologicznej oraz inspirację do działań w szkole, do oferowanych w programie materiałów.

Istotnym tematem przewodnim spotkania jest nowa strategia Unii Europejskiej Europejski Zielony Ład. Jest to strategia działania na rzecz zrównoważonej gospodarki i odpowiedź na postępującą zmianę klimatu oraz utratę różnorodności biologicznej. Nowy plan działania ma na celu stworzenie i wdrożenie innego modelu rozwoju gospodarczego, który nie będzie pogłębiał dewastacji środowiska naturalnego i zmiany klimatu. Proponowana w strategii transformacja, sprzyja włączeniu społecznemu, rozwoju edukacji i badań oraz budowaniu sprawiedliwszego świata dla ludzi i przyrody. W cyklu warsztatów on-line oraz materiałach edukacyjnych przygotowywanych w ramach programu skupimy się na trzech tematach będących częścią strategii:

  • klimat,
  • zrównoważone budownictwo i transport,
  • gospodarka obiegu zamkniętego,
  • zanieczyszczenia środowiska.

Seria spotkań jest okazją do zapoznania się z nowymi planami Unii Europejskiej i włączenia na zajęciach zagadnień kluczowych z punktu widzenia ochrony klimatu i różnorodności biologicznej. Będziemy proponowali materiały edukacyjne w formie zadań interdyscyplinarnych, zapraszające do międzyprzedmiotowej pracy w szkole i współpracy. Przygotujemy również przewodnik Zielony ład w szkole. Jak i dlaczego warto realizować edukację ekologiczną w szkole podstawowej, który zbiera najważniejsze informacje na temat edukacji ekologicznej.
Na pierwszym spotkaniu przyglądaliśmy się wyzwaniu: ZMIANIE KLIMATU i neutralności klimatycznej, czyli jednemu z celów strategii na rzecz ochrony klimatu. W części poświęconej rozwiązaniom zaprezentowaliśmy kilka działań, które może podjąć szkoła na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej, o których można posłuchać na nagraniu:

Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze raz zapoznać się z materiałem ze szkolenia, zapraszam do prezentacji ze szkolenia.

Kolejne spotkania już wkrótce!

Spotkanie “Szkoła na rzecz środowiska” było pierwszym z czterech spotkań w serii.

Na drugim spotkaniu “Czym jest zrównoważona przestrzeń do życia”, już 28 października (w godzinach 17:00-19:00) zajmiemy się tematem ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA I TRANSPORTU w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.
Rejestracji na spotkanie można dokonać już dziś, TUTAJ.

Uzupełnieniem spotkania będzie zestaw zadań interdyscyplinarnych “Czy nasza szkoła może być neutralna klimatycznie?” o których więcej już niedługo!

Seria spotkań „Europa o klimacie” jest współfinansowany ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Flaga Unii Europejskiej

Justyna Zamojda

Inne aktualności

Aktualności

15/10/2021
Dołączcie do Tygodnia Edukacji Globalnej!
Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, jak co roku zachęcamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go!  Zapraszamy szkolne zespoły młodzieżowe do uczestnictwa w Festiwalu internetowym
czytaj więcej»
20/08/2021
Relacja z obozu „Młodzież na rzecz globalnych wyzwań”
Sprawy klimatu nie są im obojętne. Chcą dowiadywać się o migracjach i globalnych współzależnościach.  Odkrywają, jak działają media i jak świadomie z nich korzystać lub je tworzyć. I co najważniejsze – chcą działać na rzecz globalnych wyzwań. Z takimi młodymi
czytaj więcej»
20/08/2021
Rekturacja do programów „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”:
Jak działa świat pełen współzależności? Jak dbać o przyrodę, zwierzęta, klimat i o innych ludzi?Jak odnaleźć się w szumie często sprzecznych ze sobą informacji? Jaki wpływ mam na świat, a jaki wpływ na mnie mają zjawiska globalne? Warto w szkole zadawać
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Relacja z obozu „Młodzież na rzecz globalnych wyzwań”

Aktualność

Sprawy klimatu nie są im obojętne. Chcą dowiadywać się o migracjach i globalnych współzależnościach.  Odkrywają, jak działają media i jak świadomie z nich korzystać lub je tworzyć. I co najważniejsze – chcą działać na rzecz globalnych wyzwań. Z takimi młodymi ludźmi mieliśmy przyjemność spędzić sześć dni w ośrodku Wilga pod Warszawą. Co się działo? Swoimi wrażeniami z obozu dzieli się stażystka CEO i jego uczestniczka Małgorzata Kuśmierczyk.  

 

Continue reading „Relacja z obozu „Młodzież na rzecz globalnych wyzwań””

Inne aktualności

Aktualności

15/10/2021
Dołączcie do Tygodnia Edukacji Globalnej!
Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, jak co roku zachęcamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go!  Zapraszamy szkolne zespoły młodzieżowe do uczestnictwa w Festiwalu internetowym
czytaj więcej»
14/10/2021
Rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie”
W dniu 7 października oficjalnie rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie", w ramach programu „Ekologiczna szkoła”. Celem spotkania było wprowadzenie w tematykę i strukturę programu, koncepcję edukacji ekologicznej oraz inspirację do działań w szkole, do oferowanych w programie materiałów. Istotnym
czytaj więcej»
20/08/2021
Rekturacja do programów „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”:
Jak działa świat pełen współzależności? Jak dbać o przyrodę, zwierzęta, klimat i o innych ludzi?Jak odnaleźć się w szumie często sprzecznych ze sobą informacji? Jaki wpływ mam na świat, a jaki wpływ na mnie mają zjawiska globalne? Warto w szkole zadawać
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Rekturacja do programów „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”:

Aktualność

Jak działa świat pełen współzależności? Jak dbać o przyrodę, zwierzęta, klimat i o innych ludzi?Jak odnaleźć się w szumie często sprzecznych ze sobą informacji? Jaki wpływ mam na świat, a jaki wpływ na mnie mają zjawiska globalne? Warto w szkole zadawać takie pytania i wspólnie z uczniami i uczennicami szukać na nie odpowiedzi. By łatwiej było je znaleźć, zapraszamy do skorzystania ze wsparcia naszych ekspertek i ekspertów w programach „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”.

Continue reading „Rekturacja do programów „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”:”

Inne aktualności

Aktualności

15/10/2021
Dołączcie do Tygodnia Edukacji Globalnej!
Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, jak co roku zachęcamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go!  Zapraszamy szkolne zespoły młodzieżowe do uczestnictwa w Festiwalu internetowym
czytaj więcej»
14/10/2021
Rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie”
W dniu 7 października oficjalnie rozpoczęliśmy serię spotkań „Europa o klimacie", w ramach programu „Ekologiczna szkoła”. Celem spotkania było wprowadzenie w tematykę i strukturę programu, koncepcję edukacji ekologicznej oraz inspirację do działań w szkole, do oferowanych w programie materiałów. Istotnym
czytaj więcej»
20/08/2021
Relacja z obozu „Młodzież na rzecz globalnych wyzwań”
Sprawy klimatu nie są im obojętne. Chcą dowiadywać się o migracjach i globalnych współzależnościach.  Odkrywają, jak działają media i jak świadomie z nich korzystać lub je tworzyć. I co najważniejsze – chcą działać na rzecz globalnych wyzwań. Z takimi młodymi
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań