Ten rok szkolny był pełen wyzwań: wciąż próbowaliśmy uporać się z konsekwencjami pandemii, tłumaczyliśmy uczniom i uczennicom sytuację na granicy polsko-białoruskiej, rozmawialiśmy o klimacie i ekologii i witaliśmy uczniów i uczennice z Ukrainy w naszych szkołach. Jednak ten czas był pełen także sukcesów, inspiracji, wspaniałych działań, wymiany doświadczeń, pracy z mądrymi nauczycielami, nauczycielkami i kreatywnymi, zaangażowany uczniami i uczennicami. Wszystkim Wam, którzy razem z nami spędziliście ten rok szkolny 2021/2022 i tworzycie z nami szkoły możliwości – dziękujemy i życzymy cudownego wypoczynku! Zobaczcie, ile razem udało nam się dokonać.
Za nami kilka miesięcy wytężonej pracy. Przed nami – zasłużony wypoczynek. Zanim jednak udamy się na wakacje, nad wodę, do lasu, na hamak, chcemy podsumować, ile dobrego wydarzyło się w naszym dziale Edukacji Globalnej i Ekologicznej Centrum Edukacji Obywatelskiej i podziękować Wam za ten wspólny czas. Cieszymy się, że razem z Wami i Waszymi uczennicami i uczniami odpowiadamy na globalne wyzwania!
Rok szkolny w liczbach
Czy wiecie, że:
- 458 nauczycieli i nauczycielek wzięło udział w naszych rocznych programach „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła”;
Zobacz, co mówią uczestnicy i uczestniczki kursu „Ekologiczna szkoła” o swoim doświadczeniu:
- Nauczyciele i nauczycielki zrealizowali z młodzieżą 202 projekty młodzieżowe, a 30 nauczycieli zdecydowało się utworzyć z młodzieżą pozalekcyjny Klub Dobrej Rozmowy;
- 100 uczniów wzięło aktywny udział w spotkaniach online z młodymi osobami, które opowiedziały o swoim doświadczeniu migracyjnym;
- w szkołach, które z nami współpracują, zostało przeprowadzonych 100 lekcji na temat zmiany klimatu;
- 2000 młodych osób wzięło udział w webinarach nt. pracy metodą projektu, budowania współpracy w grupie i planowania działań na rzecz globalnych wyzwań;
- przeszkoliliśmy stacjonarnie w Wildze 18 nauczycieli zaawansowanych w zagadnieniach edukacji globalnej do pracy nad opracowaniem wysokiej jakości materiałów edukacyjnych, wypracowania koncepcji kursu blended-learningowego i projektów młodzieżowych.
Spotykaliśmy się online
W trakcie zeszłego roku szkolnego udało nam się zorganizować dwa festiwale online, które połączyły uczniów i uczennice z całej Polski!
W listopadzie wspólnie świętowaliśmy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG). W naszym festiwalu „Świat w szkole, szkoła w świecie” uczestniczyły 134 zespoły uczniowskie. Świętowanie TEGu zaczęliśmy od pogłębiania wiedzy na temat globalnych wyzwań i zrównoważonego rozwoju, zapraszając młodzież na zdalne spotkania w formie interaktywnych webinarów z ekspertami: Katarzyną Marchocką z Geek Grils Carrot, aktywistką Julią Pyzińską oraz twórczynią Kuchni Konfliktu Jarmiłą Rybicką. Przez kolejne dwa dni zespoły rozpoczęły realizację zadań festiwalowych poświęconych globalnych zjawiskom, tropieniu powiązań oraz poszukiwaniu lokalnych rozwiązań i możliwości włączenia się w działania na rzecz zmiany świata. Na koniec wszyscy podzieliliśmy się naszymi działaniami i pomysłami.
A tak uczestnicy i uczestniczki wspominają to wydarzenie:
Udział w Tygodniu Edukacji Globalnej to była prawdziwa przyjemność,
cenne doświadczenie, nauka współpracy, ale też spojrzenie na problemy
globalne ze strony praktycznej i poczucie sprawczości, że mamy wpływ na
to, co się dookoła nas dzieje.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Ekosienkiewicz wraz z opiekunką Kariną Sobotą
Niemniej atrakcji przygotowaliśmy z okazji Dnia Ziemi. Szkoły z całej Polski spotkały się online z Kamilą Kielar, Moniką Czajką oraz Dominiką Cieślar. Rozmawialiśmy o odpowiedzialnym kupowaniu, tworzeniu własnych inicjatyw less waste oraz więzi z przyrodą. Następnie każda grupa otrzymała gotowe zadania do realizacji na terenie niedaleko swojej szkoły.
Widzieliśmy się też stacjonarnie!
To wielka przyjemność po takim czasie spotykać się z Wami na żywo! A mieliśmy w tym roku ku temu kilka okazji. Na początku roku szkolnego spotkaliśmy się z nauczycielami i nauczycielkami zaawansowanymi w zagadnieniach edukacji globalnej i ekologicznej w Wildze pod Warszawą, żeby wspólnie planować działania i materiały edukacyjne na kolejny szkolny rok.
W kwietniu z kolei mieliśmy olbrzymią przyjemność spotkać się z aż 60 uczestnikami i uczestniczkami naszych programów „Globalna szkoła” i „Ekologiczna szkoła” podczas konferencji „Razem zmieniamy świat!”. Sami zobaczcie, co się działo:
Mieliśmy też wielką przyjemność spotkać się i dyskutować o migracjach, wielokulturowości i edukacji w międzynarodowym gronie, bo globalne wyzwania dotyczą przecież nas wszystkich – w Europie i na całym świecie. 3 dni pełne dyskusji, wymiany doświadczeń, rozmów o szkole i nie tylko dały nam wiele inspiracji!
A na koniec roku szkolnego w końcu spotkaliśmy się także z uczniami i uczennicami podczas premiery spektaklu klimatycznego „Kosmiczne rewolucje” w Poznaniu. Razem ze wspaniałymi artystami i artystkami z Fundacji Mały Dom Kultury przygotowaliśmy spektakl dla młodzieży, który porusza temat zmiany klimatu, połączenia z Ziemią, przyrodą i naszej odpowiedzialności za jej kondycję. Wiele było śmiechów, łez i oklasków, a teraz spektakl rusza w świat i będzie odwiedzał uczniów i uczennice w szkołach w całej Polsce.
To nie koniec naszych spotkań z młodzieżą. Podczas prezentacji projektów młodzieżowych, które powstały w programie „Globalna szkoła”, w ścieżce „Razem dla klimatu!”. 10 zespołów uczniowskich miało przyjemność zaprezentować nam, nauczycielom i swoim rówieśnikom swoje działania w szkole takie jak tworzenie ogródka wokół szkoły, szkolnych wymian ubrań, artykułów i plakatów. Oprócz tego poznaliśmy aktywistów i aktywistki z Osiedla Jazdów i uczyliśmy się doceniać najbliższą przyrodę podczas spaceru z przyrodniczką Katarzyną Dytrych. Bardzo dziękujemy za to spotkanie, Wasze działania i mnóstwo inspiracji!
Chcecie razem z nami tworzyć społeczność ludzi, którzy interesują się światem i odpowiadają na globalne wyzwania? Chcecie wspólnie tworzyć szkoły możliwości? Sprawdźcie, jakie programy szykujemy na ten rok i dołączcie do nas!