EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania

Aktualność

Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy?

Zapraszamy do założenia EcoLabu!

EcoLab to szkolna przestrzeń spotkań, dyskusji i wspólnego działania na rzecz zmiany klimatu, ochrony środowiska oraz sprawiedliwości społecznej. To miejsce, w którym młodzież, nauczyciele oraz lokalna społeczność poznają globalne współzależności i wyzwania. Celem EcoLabu jest wspólna identyfikacja lokalnych problemów, poszukiwanie rozwiązań i realizacja działań, które mają realny wpływ na otoczenie.

EcoLab tworzy społeczność aktywnych osób, którym zależy na losie planety. Uczestnicy i uczestniczki:

Jak EcoLab może działać w Waszej szkole?

Zakładając EcoLab w swojej szkole, należy przeprowadzić grupę młodzieżową przez trzy kroki prowadzące do działania na rzecz środowiska, klimatu i/lub równości płci, które umożliwią skuteczną identyfikację wyzwań, zaplanowanie działań i ich realizację. W zależności od dostępnego czasu, zasobów organizacyjnych oraz pomysłów młodzieży na funkcjonowanie EcoLabu, trzy kroki można zrealizować podczas kilku spotkań lub jednego długiego spotkania. Oto szczegółowy proces:

Korzyści z działania w EcoLabie

Działania EcoLabu powinny prowadzić do realnej zmiany w społeczności – na rzecz klimatu, środowiska, i/ub sprawiedliwości społecznej. W ten sposób uczniowie i uczennice rozwiną kompetencje obywatelskie, wzmocnią umiejętność współpracy i poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie.

Kto może się zgłosić i jak?

Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe, które uczestniczyły w naszych projektach w roku szkolnym 2024/2025: Szkoła otwartości, Spotkania dla Planety lub Działamy dla świata.

Swój EcoLab mogą założyć również inne szkoły ponadpodstawowe, instytucje i organizacje, które nie brały udziały w powyższych projektach, ale w ramach innych działań poznały zagadnienia takie jak: globalne wyzwania, zmiana klimatu, równość płci, sprawiedliwość klimatyczna i społeczna oraz ekofeminizm.

Poszukujemy 10 szkół, które są gotowe zaplanować spotkania, nawiązać współpracę ze społecznością lokalną i zaangażować się w działania na rzecz środowiska, klimatu i/ lub równości społecznej.

Jak przygotować zgłoszenie?

Aby wziąć udział w rekrutacji, wypełnij formularz zgłoszeniowy i prześlij nam Pomysł na działanie EcoLabu stworzony przez młodzież. W formularzu opisz nam:

Formularz zgłoszeniowy i dokumenty do pobrania:

Czekamy na Wasze zgłoszenia i cieszymy się na współpracę w tworzeniu zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości! 

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie kryteriów oceny Pomysłu na Wasz Ecolab. W przypadku otrzymania dziesięciu zgłoszeń spełniających kryteria naboru przed zakończeniem, Organizator zastrzega sobie prawo do zakończenia naboru wcześniej.

Harmonogram

1

Rekrutacja grup, które stworzą w swojej szkole EcoLab potrwa od 28 marca do 9 maja 2025 r.

2

Webinarium dla wszystkich EcoLabów: 13 maja 2025 r.

3

Realizacja spotkań w ramach EcoLabu: maj-czerwiec 2025 r.

4

Realizacja działania na rzecz środowiska, klimatu i społeczności lokalnej do 20 czerwca 2025 r.

5

Rozliczenie z uzyskanych rezultatów i otrzymanego dofinansowania do 4 lipca 2025 r.

Organizatorzy

Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Ecoality.

Działanie dofinansowane przez Unię Europejską i współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Inne aktualności

Aktualności

26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»
warsztaty
03/12/2024
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Dominujące narracje o migracjach – jak z nimi pracować edukacyjnie?”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „Dominujące narracje o migracjach – jak z nimi pracować edukacyjnie?”.Na co dzień słyszymy wiele opowieści o migracjach oraz osobach z...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań