Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia?
Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy?
Zapraszamy do założenia EcoLabu!
EcoLab to szkolna przestrzeń spotkań, dyskusji i wspólnego działania na rzecz zmiany klimatu, ochrony środowiska oraz sprawiedliwości społecznej. To miejsce, w którym młodzież, nauczyciele oraz lokalna społeczność poznają globalne współzależności i wyzwania. Celem EcoLabu jest wspólna identyfikacja lokalnych problemów, poszukiwanie rozwiązań i realizacja działań, które mają realny wpływ na otoczenie.
EcoLab tworzy społeczność aktywnych osób, którym zależy na losie planety. Uczestnicy i uczestniczki:
- uczą się współpracy, krytycznego myślenia, odpowiedzialności,
- organizują inicjatywy i spotkania, które zbliżają szkolną i lokalną społeczność,
- poznają lokalnych aktywistów i aktywistki,
- wspólnie dążą do wprowadzenia pozytywnych zmian.
Jak EcoLab może działać w Waszej szkole?
Zakładając EcoLab w swojej szkole, należy przeprowadzić grupę młodzieżową przez trzy kroki prowadzące do działania na rzecz środowiska, klimatu i/lub równości płci. umożliwią skuteczną identyfikację wyzwań, zaplanowanie działań i ich realizację. W zależności od dostępnego czasu, zasobów organizacyjnych oraz pomysłów młodzieży na funkcjonowanie EcoLabu, trzy kroki można zrealizować podczas kilku spotkań lub jednego długiego spotkania. Oto szczegółowy proces:
Korzyści z działania w EcoLabie
- Wsparcie finansowe – każdy zespół młodzieżowy przyjęty do programu EcoLab otrzyma 1000 zł na organizację spotkań i realizację zaplanowanych działań.
- Wsparcie merytoryczne – zapewniamy zestaw materiałów wspierających planowanie działań, pracę w grupie, nawiązywanie współpracy oraz pogłębianie wiedzy w kluczowych tematach.
- Rozwój współpracy szkolnej i lokalnej – EcoLab to doskonała okazja do zacieśniania więzi z lokalną społecznością i podejmowania wspólnych działań na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i społecznej.
- Możliwość wpływu na otoczenie – uczestnicy mają szansę wprowadzać realne zmiany w swojej szkole i okolicy.
- Sieć kontaktów z aktywistami i ekspertami – współpraca z różnymi specjalistami daje dostęp do wiedzy, narzędzi i wsparcia w realizacji działań.
Działania EcoLabu powinny prowadzić do realnej zmiany w społeczności – na rzecz klimatu, środowiska, i/ub sprawiedliwości społecznej. W ten sposób uczniowie i uczennice rozwiną kompetencje obywatelskie, wzmocnią umiejętność współpracy i poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie.
Kto może się zgłosić i jak?
Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe, które uczestniczyły w naszych projektach w roku szkolnym 2024/2025: Szkoła otwartości, Spotkania dla Planety lub Działamy dla świata.
Poszukujemy 10 szkół, które są gotowe zaplanować spotkania, nawiązać współpracę ze społecznością lokalną i zaangażować się w działania na rzecz środowiska, klimatu i/ lub równości społecznej.
Jak przygotować zgłoszenie?
Aby wziąć udział w rekrutacji, wypełnij formularz zgłoszeniowy i prześlij nam Pomysł na działanie EcoLabu stworzony przez młodzież. W formularzu opisz nam:
- Dlaczego interesuje Cię ta tematyka?
- Jak wyobrażacie sobie swój EcoLab?
- Kogo zaprosicie do współpracy?
- Jaki typ działań interesuje Was najbardziej?
Formularz zgłoszeniowy i dokumenty do pobrania:
- Regulamin
- Formularz Pomysł na EcoLab – pobierz na komputer i wypełnij
- Formularz zgłoszeniowy – uzupełnij dane i dołącz wypełniony Pomysł na EcoLab
Czekamy na Wasze zgłoszenia i cieszymy się na współpracę w tworzeniu zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości!
O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie kryteriów oceny Pomysłu na Wasz Ecolab. W przypadku otrzymania dziesięciu zgłoszeń spełniających kryteria naboru przed zakończeniem, Organizator zastrzega sobie prawo do zakończenia naboru wcześniej.
Harmonogram
- Rekrutacja grup, które stworzą w swojej szkole EcoLab potrwa od 28 marca do 25 kwietnia 2025 r.
- Webinarium wprowadzające dla wszystkich EcoLabów: 29 kwietnia 2025 r.
- Realizacja spotkań w ramach EcoLabu: maj-czerwiec 2025 r.
- Realizacja działania na rzecz środowiska, klimatu i społeczności lokalnej do 20 czerwca 2025 r.
- Rozliczenie z uzyskanych rezultatów i otrzymanego dofinansowania do 4 lipca 2025 r.
Organizatorzy
Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Ecoality.
Działanie dofinansowane przez Unię Europejską i współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.