Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie?
Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality
PROJEKT ECOALITY
Ecoality ma na celu zwiększenie świadomości i zaangażowania młodzieży oraz władz lokalnych w działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i społecznej. Projekt odpowiada na pilną potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ubóstwu i nierównościom społecznym, postrzeganym zwłaszcza przez pryzmat sprawiedliwości płciowej. Zmiany klimatyczne nieproporcjonalnie dotykają bowiem marginalizowane społeczności, w szczególności kobiety.
Ecoality promuje podejście oparte na empatii, aktywności społecznej, które łączy kwestie ekologiczne z równością płci, dążąc do bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata. Projekt opiera się na założeniu, że młodzież jest kluczowym czynnikiem zmian, jednak często brakuje jej przestrzeni, umiejętności i zasobów, aby skutecznie wpływać na decyzje administracyjne.
Głównym celem programu jest wsparcie inicjatyw realizowanych przez młodzież i młodych dorosłych w obszarze tematycznym sprawiedliwości klimatycznej i płciowej. W szczególności dążymy do tego, by:
- umożliwić młodzieży zdefiniowanie lokalnych potrzeb i wdrażanie lokalnych inicjatyw, przede wszystkim w kontekście kryzysu ekologicznego i związanych z nim nierówności społecznych. Młodzieży pomogą przy tym organizacje partnerskie, które zapewnią odpowiednie działania wzmacniające potencjał i stałe wsparcie mentorskie.
- zapewnić organizacjom młodzieżowym zasoby finansowe w celu wdrażania inicjatyw obywatelskich w społecznościach lokalnych. Chcemy wspierać sprawczość młodzieży, aby mogła stawiać czoła wyzwaniom w obszarze kryzysów ekologicznych i ich wpływu na społeczności lokalne, a tym samym promować misję Ecoality.
Kto może wnioskować o grant?
Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki NGO i nieformalnych grup młodzieżowych do aplikowania w naszym programie dotacyjnym w obszarze edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej.
W programie mogą wziąć udział:
- organizacje młodzieżowe,
- stowarzyszenia wolontariackie,
- organizacje pozarządowe, pracujące z i dla młodzieży,
- nieformalne grupy młodzieżowe (tylko we współpracy z zarejestrowaną organizacją).
Zainteresowane organizacje mogą ubiegać się o grant samodzielnie lub w partnerstwach obejmujących dwie organizacje. Składać wnioski mogą organizacje (niezależnie od tego, czy składają wniosek samodzielnie czy jako współwnioskodawcy), które nie otrzymały dofinansowania unijnego DEAR jako wnioskodawca, współwnioskodawca lub partner stowarzyszony w bieżącym lub poprzednim naborze do programu DEAR, ogłoszonym w 2022 r. (nr 173998).
Jakie działania finansujemy?
Wspierane są projekty, których uczestnikami bezpośrednimi jest młodzież szkolna i młodzi dorośli między 15 a 29 rokiem życia. Uczestnikami pośrednimi, do których będą kierowane np. efekty tych działań, mogą być inne osoby ze społeczności szkolnej lub lokalnej.
Działania, osadzone w programie Ecoality, mają na celu podniesienie świadomości na temat intersekcjonalności kryzysów ekologicznych i ich wpływu na lokalne społeczności. Skupiamy się przy tym na temacie równości płci.
Inicjatywy powinny koncentrować się na lokalnych rozwiązaniach i działaniach społecznościowych na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i płciowej oraz wspierać sprawczość młodych osób. Mogą być skierowane do szkół i/lub lokalnych społeczności.
Zadania realizowane w ramach programu:
- Udział w 4-godzinnym szkoleniu w obszarze edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej;
- Przeszkolenie w tym zakresie kolejnych min. 15 wolontariuszy_ek w wieku 15-29 lat;
-
Realizacja projektów, które mogą obejmować m.in.:
- rzecznictwo na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i płciowej na szczeblu lokalnym lub regionalnym (np. petycje lub kampanie, debaty publiczne),
- partycypacyjne wydarzenia edukacyjne, które promują działania na rzecz klimatu i wzmocnienia pozycji kobiet, a których których rezultatem będzie wzmocnienie świadomości lokalnej lub szkolnej społeczności (np. warsztaty, festiwale, pokazy filmów, panele dyskusyjne, udział w tematycznych wydarzeniach europejskich, działania w formacie EcoLabs),
- innowacyjne projekty społecznościowe skupione na ochronie środowiska, transformacji ekospołecznej lub zrównoważonych praktykach, połączone z aktywnością edukacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania kobiet i marginalizowanej młodzieży (np. ogrody społeczne, programy recyklingu),
- inne działania projektowe, skierowane do młodych odbiorców i odbiorczyń, które odpowiadają założeniom programu grantowego i jednoznacznie przyczyniają się do ich realizacji.
Realizowane projekty mogą również być częścią własnych działań organizacji, jeśli spełniają wymogi programu.
Wysokość dofinansowania
Kwota grantu wynosi 5 000 euro. Możliwe jest uzyskanie dodatkowych środków na koszty materiałów projektowych, realizacji wydarzeń itp.
Harmonogram dotacji
- 30 maja 2025 r. - termin składania wniosków przez organizacje
- 1 lipca 2025 r. - start pierwszych projektów
Projekty trwają między 5 a 8 miesięcy. Mogą też wystartować później, ale muszą skończyć się nie później niż 30 kwietnia 2026 r.
Formularz zgłoszeniowy i dokumenty do pobrania:
Wypełniony formularz wniosku wraz z budżetem i oświadczeniem należy wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: zuzanna.krzysztofik@ceo.org.pl
Czekamy na Wasze zgłoszenia i cieszymy się na współpracę w tworzeniu zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości!
Złożone wnioski, które spełniają wymogi formalne określone w niniejszym regulaminie, zostaną sprawdzone
przez Komisję Oceniającą na podstawie kryteriów określonych w regulaminie (patrz §18).
Wnioski zostaną najpierw sprawdzone pod względem wymogów formalnych (dopuszczalność i
kwalifikowalność). Wnioski spełniające wymogi formalne zostaną ocenione pod względem potencjału
operacyjnego i kryteriów przyznawania grantów, a następnie uszeregowane według osiągniętej punktacji.
Cztery wnioski z najwyższą punktacją zakwalifikują się do dofinansowania w Programie Dotacyjnym.
Organizatorzy
Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Ecoality.
Działanie dofinansowane przez Unię Europejską i współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
