Kwiecień dla planety z CEO

Aktualność

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania Kwietnia dla planety.

Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy związane z szeroko rozumianą ekologią i zwiększyć zaangażowanie w działania na rzecz planety.

 

 

Nasze propozycje:

 

Laboratorium aktywizmu

W dniach 8-10 kwietnia zaproś uczniów i uczennice od klasy IV SP do obejrzenia dwóch webinariów poświęconych działaniom dla planety i podzielenia się refleksjami na Padletach.

  • 8.04, wtorek, g. 13.00 webinarium pt. “Zrób to! Jakie działania podejmować, by świat był lepszym miejscem?”

Spotkanie z pracowniczkami CEO – Kasią Dzięciołowską i Idą Miczke – które przedstawią dobre praktyki z projektów młodzieżowych z edukacji globalnej i ekologicznej. Podzielimy się inspiracjami, które wdrożyli w życie młodzi ludzie w całej Polsce. W spotkaniu weźmie udział też z uczennicą, która realizowała projekt dotyczący zrównoważonej mody.

Kasia Dzięciołowska – w CEO realizuje Globalną szkołę. Lubi zostawiać świat “codziennie odrobinę lepszym”.

Ida Miczke – w CEO koordynuje działania Globalnej Szkoły oraz wspiera Zarząd.

Webinarium dla uczniów i uczennic od klasy IV SP.

  • 9.04, środa, g. 13.00 webinarium pt. “Pokaż to! Jak opowiadać o klimacie za pomocą liczb i wizualizacji?”

Spotkanie z ekspertem edukacji globalnej – Łukaszem Bartosikiem – który pokaże, jak w przejrzysty i atrakcyjny sposób prezentować dane dotyczące klimatu. Zmiana klimatu jest tematem skomplikowanym, a czasem i kontrowersyjnym. Ważne w związku z tym jest, jak o niej mówimy. Można pokazywać dane i wykresy, czytać naukowe artykuły, opisywać zjawiska fizyczne, chemiczne, geograficzne i społeczne. A jak mówić o klimacie łatwo i atrakcyjnie? Opowie o tym Łukasz Bartosik na swoim webinarium.

Łukasz Bartosik – trener edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej, opracowuje programy oraz materiały edukacyjne, m.in. kursy e-mailowe, gry szkoleniowe i planszowe, programy szkoleń oraz filmów i animacji edukacyjnych. Współtwórca podkastu „Tolerancja to za mało” oraz „Profilu Globalnego” na Instagramie.

Webinarium dla uczniów i uczennic od klasy VI SP.

  • Padlet pt. “Bądź z nami i działaj!

W czwartek, 10.04 otworzymy Padlet i zapraszamy wszystkie zespoły realizujące projekty (w zeszłym latach lub w tym) do podzielenia się swoimi pomysłami na projekty z edukacji globalnej i ekologicznej! Każdy wpis zostanie skomentowany przez nas.

Webinarium dla osób uczących w szkole pt. “Życie dżinsów. O etycznej i nieetycznej modzie”

16 kwietnia o 18.00 zapraszamy do udziału w spotkaniu dotyczącym branży odzieżowej i jej wpływowi na planetę, skutkach konsumpcjonizmu dla planety oraz możliwych alternatywnych praktykach. Naszymi gościniami będą:

  • ekspertki zajmujące się branżą odzieżową z perspektywy ekologicznej z Punktu Zwrotnego: Agata Rudnicka-Reichel i Marta Rudyk oraz

  • Julia i Zosia z EloEko, które przygotowały projekt ekologiczny w ramach akademii Civic Up!

Bank pomysłów na działania w szkole i wokół niej na Dzień Ziemi

Po 14 kwietnia udostępnimy bank pomysłów na działania, które można zrealizować w szkole, wokół szkoły i w terenie. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Partnerzy

Działanie jest współfinansowane ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Projekt Global Districts jest współfinansowany przez program DEAR Unii Europejskiej i realizowany przez: ACRA, WeWorld, Suedwind, Finep Academy, ActionAid Hellas, Anthropolis, Center for Citizenship Education, People in Peril, ABD, Agenda21.

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.

logo DBU
logo EU
logo PAFW
Logo Polska Pomoc

Inne aktualności

Aktualności

21/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»
warsztaty
03/12/2024
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Dominujące narracje o migracjach – jak z nimi pracować edukacyjnie?”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „Dominujące narracje o migracjach – jak z nimi pracować edukacyjnie?”.Na co dzień słyszymy wiele opowieści o migracjach oraz osobach z...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań