Zapisz się na webinary w ramach festiwalu „Świat w szkole, szkoła w świecie”

Aktualność

Zapraszamy do zapisów uczniów i uczennic na poszczególne wydarzenia w ramach festiwalu „Świat w szkole, szkoła w świecie”. Czekają na Was wspaniałe spotkania z aktywistkami, które podjęły ciekawe inicjatywy i chcą się podzielić tym doświadczeniem. Możecie wspólnie oglądać spotkanie w klasie lub zapisz uczniów i uczennice, a otrzymają link do spotkań, w których będą mogli wziąć udział indywidualnie.

15 listopada 2021 

8.00-11.00 Warsztaty dla młodzieży

Serdecznie zapraszamy uczniów i uczennice ze szkół podstawowych (klasy VI-VIII) i szkół ponadpodstawowych do udziału w trzygodzinnych warsztatach online przygotowujących do rozmowy o współczesnych migracjach w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej.  Podczas warsztatów młodzież pozna filmowe opowieści migrantów i migrantek z różnych stron świata. Sprawdzimy, w jaką podróż mogą nas zabrać dobre opowieści, jeżeli tylko zechcemy je odnaleźć i usłyszeć – i to we własnym sąsiedztwie. Warsztat to wstęp-zaproszenie do podjęcia rozmów o migracjach w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej.

Cele warsztatów:

  • włączenie uczniów i uczennic w rozmowę na temat tożsamości i przynależności oraz integracji osób z doświadczeniem migracyjnym poprzez między innymi refleksję nad swoją tożsamością;
  • uwrażliwienie uczniów i uczennic na kwestie dot. integracji osób z doświadczeniem migracyjnym, w tym również na nasz (w tym uczniów i uczennic) wpływ na tworzenie kultury włączającej w Polsce.

Warunkiem uczestniczenia jest to, aby każdy uczeń i uczennica miał dostęp do swojego komputera. Nasze zajęcia online sprawdzą się w czasie nauczania zdalnego, jak i w sali komputerowej w szkole. Na jednym warsztacie może być 30 osób. Jeśli chcesz, możesz zgłosić np. dwie klasy, które łącznie liczą 30 osób.

Warsztaty poprowadzi Elżbieta Kielak – psycholożka międzykulturowa, trenerka kompetencji kulturowych. Współautorka programu i trenerka nowatorskich warsztatów adaptacyjnych dla studentów i studentek przyjeżdżających na stypendia do warszawskich uczelni. Autorka programu i prowadząca warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i nauczycielek oraz studentów i studentek.

Zapisy: FORMULARZ ZGŁOSZEŃ. Ilość miejsc ograniczona.

 

16 listopada 2021: spotkania dla młodzieży

Zapraszamy młodzież do udziału w webinarach poświęconych trzem wyzwaniom: zmianie klimatu, migracjom i równości płci oraz Celom Zrównoważonego Rozwoju. Webinary te na pewno pomogą młodzieży zapoznać się z tematyką, która pojawi się w grze korytarzowej. Jest to również okazja do zadania pytań dotyczących wybranych wyzwań. Spotkania będą również transmitowane na Facebooku.

9.00 – 10.15  Spotkanie poświęcone kobietom w naukach ścisłych.

               

Webinar o równości płci poprowadzą aż dwie prelegentki – jedna ze świata nauki a druga, biznesu. Obie wspierają kobiety w realizacji swoich ambicji w zawodach uznawanych za typowo męskie.

Katarzyna Marchocka jest psycholożką, pasjonatką nowych technologii, motoryzacji i sportów wodnych. Z branżą IT związana jest od 10 lat, a ponieważ pozbawiona jest talentu do kodowania, robi to co lubi i potrafi najlepiej: wymyśla, kreuje i realizuje. Aktualnie pełni funkcję dyrektor zarządzającej największej społeczności poświęconej Kobietom w nowych technologiach – @Geek Girls Carrots. Tej samej, która otworzyła jej drzwi kariery w IT.

Ewelina Kamińska to genetyczka, doktorantka uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium. Prowadzi prace badawcze na wydziale chemii organicznej, specjalizuje się w chemii kwasów nukleinowych, a w szczególności epigenetyce. Aktywna działaczka na rzecz kobiet w nauce, założycielka grupy „Kobiety w Nauce” na Facebooku. W social mediach znana jako @Motivelina, gdzie popularyzuje naukę oraz wspiera młode i ambitne osoby w dążeniu do kariery naukowej.

Aktywistki poprowadzą spotkanie dotyczące wyrównania szans w dostępie do nauki i biznesu dla chłopców i dziewczynek. Podzielą się z uczniami i uczennicami inspirującymi historiami, silnymi wzorcami kobiet i podpowiedzą jak podejmować odważne wybory zawodowe. Chętnie porozmawiają z uczniami i uczennicami na temat roli kobiet w nowych technologiach i nauce, a także zachęcą dziewczęta do przezwyciężenia stereotypów.

 

11.00 – 12.15 Spotkanie poświęcone migracjom.

Jarmiła Rybicka, twórczyni Kuchni Konfliktu, bistro-sklepu i przestrzeni do dialogu współtworzonego przez uchodźców i uchodźczynie, opowie o znaczeniu migracji, tym, co wnoszą pozytywnego do naszego świata.  W obliczu dzisiejszej tragedii, która dzieje się na granicy polsko-białoruskiej chcemy przypomnieć, że migracje są z nami od zawsze i niosą rozwój kultury i nas samych. Działaczka podzieli się z uczniami i uczennicami praktycznymi informacjami i poradami , co każdy z nas może zmienić w swoim zachowaniu, by świat był lepszy.

13.00 – 14.15 Spotkanie poświęcone zmianie klimatu.

Młoda aktywistka pokaże młodzieży, jak może działać na rzecz klimatu w domu, w szkole i jak codzienne czynności mogą wpływać na ochronę klimatu. Spotkamy się z:

Julią Pyzińską, wieloletnią wolontariuszką, aktywistką oraz byłą młodzieżową radną Gminy Dębica. Julia działa na wielu płaszczyznach związanych z ochroną środowiska, angażuje się w projekty społeczne, a obecnie prowadzi reklamę społeczną ,,Podaj Wieszak’’ w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Od kwietnia jest szkolną ambasadorką Fashion Revolution Polska, ponieważ nie zgadza się na dalszą degradację środowiska naturalnego oraz domagam się transparentności w łańcuchu dostaw.

15.00 – 16.30  Komiks odpowiada na globalne wyzwania.

Podczas webinaru organizowanego we współpracy z Fundacją Twiga wyjaśnimy, jak połączyć tematy globalne ujęte w Celach Zrównoważonego Rozwoju z tworzeniem komiksu, a następnie skupimy się na komiksie jako środku ekspresji – zapoznamy się z rożnymi stylami i przeanalizujemy proces tworzenia komiksu krok po kroku. Uczestnicy webinaru będą mogli wziąć udział w Konkursie Komiksowym organizowanym przez Fundację Twiga. Konkurs Komiksowy skierowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 20 lat. 

 

ZAPISY:

Zapisów można dokonywać grupowo – w przypadku edukacji stacjonarnej. Wtedy prosimy o wybranie opcji: zapisy grupowe i opisanie zgłoszonej grupy.

W przypadku edukacji zdalnej prosimy o zapisywanie uczniów i uczennice indywidualnie, aby dostali link do wydarzenia. Można zapisać maksymalnie 5 uczniów lub uczennic z jednej szkoły.

Zapisy na poszczególne webinary:

https://rejestracja.ceo.org.pl/content/zapisy-na-webinary-w-ramach-tygodnia-edukacji-globalnej

 

18 listopada 2021 w godzinach 19.00 – 20.30

wraz ze Staromiejskim Domem Kultury zapraszamy na spotkanie dotyczące uchodźstwa klimatycznego.

Czy osoby, które uciekają z powodu coraz gwałtowniejszych powodzi czy susz, mają prawo do ubiegania się o ochronę w innym kraju? Jaki jest związek pomiędzy klimatem a uchodźstwem?  Wszyscy żyjemy w systemie naczyń połączonych. Chcemy pokazać, że konflikty zbrojne, klęski głodu i migracje są powiązane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. Opowiemy wam historie osób z Somalii, Syrii, Bangladeszu i Kiribati. Po prelekcji spróbujemy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy uchodźstwo klimatyczne to nowe wyzwanie dla świata? Prelegenci prowadzą razem projekt „Historie o Człowieku – Anna Mikulska i Bartek Rumieńczyk”, link: https://www.facebook.com/historieoczlowieku. Anna Mikulska – dziennikarka i reporterka OKO.press, Bartosz Rumieńczyk – dziennikarz zajmujący się prawami człowieka, migracjami i uchodźstwem

Zapisy: https://rejestracja.ceo.org.pl/content/rejestracja-na-webinar-uchodzstwo-klimatyczne-nowe-wyzwanie-dla-swiata

 

Regulamin Webinarów: TUTAJ.

Zapisy na webinary trwają do 15.11.2021 do godz. 10.00 lub do wyczerpania limitu miejsc!

Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Grupą Zagranica, w ramach projektów Globalna szkoła. Razem o migracjach”, I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”, Razem dla klimatu. Krytyczne myślenie dla świadomych klimatycznie społeczności”, „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 
Wydarzenie jest realizowane w ramach serii spotkań „Europa o klimacie” współfinansowanego ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 
Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, ani Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Inne aktualności

Aktualności

18/01/2024
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?”
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?” to bezpłatne wydarzenie dla dyrektorów i wicedyrektorów z wszystkich rodzajów szkół. Jest ono poświęcone prowadzeniu szkół, w których...
czytaj więcej»
25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»
06/06/2023
Webinarium „My (i) natura. W trosce o środowisko i nas samych”
Zapraszamy już 19 czerwca o 17:30! Zdajemy sobie sprawę, że mijający rok był wymagającym czasem, dlatego przygotowaliśmy webinarium, który nastroi Cię do odpoczynku. Dostaniesz od narzędzia do radzenia sobie ze...
czytaj więcej»
06/06/2023
Szkolenie stacjonarne „Od rozmowy do działania: dobre relacje i atmosfera w klasie wielokulturowej”
Zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się w dniach 16-17 czerwca w Warszawie. Podczas szkolenia przygotujesz się na nowy rok szkolny:👉 poznasz dobre praktyki w pracy w klasie i szkole wielokulturowej,👉...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań