Zapraszamy na wydarzenie „Dzień Ziemi – Razem dla czystej planety!”

Aktualność

Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele, 

zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do zaangażowania się w obchody Dnia Ziemi! Dzień Ziemi jest okazją do tego, żeby poruszyć temat odpadów: kto ponosi odpowiedzialność za ich produkcję? Czy to na nas, konsumentach, jest wyłączna dbałość o gospodarowanie odpadami? Jak odpady wpływają na środowisko i klimat? Jak nadprodukcja zużywa nasze zasoby i wpływa na klimat?

Odpowiemy na te pytania razem z naszymi ekspertkami i ekspertami podczas cyklu webinarów już 21 kwietnia!

 

 

W tym roku zachęcamy, żebyście razem ze swoimi zespołami uczniowskimi nie tylko spotkali się z nami online, ale też abyście włączyli się w praktyczne działania na rzecz ochrony planety. Wszystkie i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię, dlatego proponujemy wyjście w teren, przyjrzenie się temu, co dzieje się w naszej najbliższej okolicy i zastanowienie się, skąd biorą się odpady i co można z tym zrobić.

 

Harmonogram Dnia Ziemi:

  • 11.04.2022. Webinar wprowadzający dla nauczycielek i nauczycieli. Opiekunowie zespołów uczniowskich biorących w obchodach Dnia Ziemi otrzymają infopack z przydatnymi materiałami edukacyjnymi i wskazówkami jak przeprowadzić wyjście terenowe.
  • 21.04.2022. Cykl webinarów dla uczennic i uczniów. Zespół musi obowiązkowo wziąć udział w webinarze wprowadzającym.
  • 22-29.04. Czas na wyjście w teren i wykonanie zadania outdoorowego. Tematy zadań będą nawiązywać do tematów poruszanych w trakcie webinarów. Nauczyciele i nauczycielki otrzymają wskazówki i zadania do wyboru, jak badać najbliższą przyrodę, a jednocześnie uczyć się ją chronić.

Z kim spotkamy się podczas webinarów dla uczniów i uczennic 21.04?

  • 9:00-10:15 – Obowiązkowy webinar wprowadzający, który poprowadzi Dominika Cieślar z organizacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Dominika Cieślar – W 2020 roku obroniła tytuł magistra na kierunku ekonomia społeczna w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie jest związana od tego samego roku,. Koordynuje projekt People&Planet, który przeciwdziała zmianom klimatu i dotyka kwestii związanych z niedoborem wody na świecie oraz w Polsce. Oprócz koordynowania projektem, zajmuje się doraźnymi działaniami w Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, m.in. tworzeniem artykułów na stronę internetową oraz do bazy wiedzy, współpracą przy wydarzeniach i eventach, promocją działań, nawiązywaniem kontaktów z młodzieżą.

Dominika opowie o tym, jak nasze środowisko jest zanieczyszczane przez: odpady, tony zalegającego plastiku. Poruszy kwestie związane z zanieczyszczeniem wody, marnowanie żywności (nieco danych statystycznych jak to wygląda oraz wskazówki co my, jako konsumenci i konsumentki możemy zrobić). Wytłumaczy, czym jest ślad węglowy i ślad wodny i poda proste wskazówki, jak je ograniczyć.

  • 11:00-12:00 – Kamila Kielar opowie o tym, jak odbudować swoje więzi z przyrodą i uczyć się miłości do niej i szacunku.

Kamila samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, zimą przejechała rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Mieszkała i pracowała z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami.

Za swoje podróże została nagrodzona Kolosem (najbardziej prestiżowa nagroda i największy festiwal w Polsce) oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Dziś jest też członkiem Rady Kolosów. Specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach. Zwłaszcza niedźwiedziach.

  • 12:30-13:30 – Monika Czajka opowie o inicjatywie On-Eko.

On-Eko to grupa młodych ludzi, którzy chcą razem spędzać czas – przy okazji robiąc coś dobrego dla środowiska i lokalnej społeczności. Ważna dla nich jest idea “zero waste”. Chodzi o to, by nie wyrzucać, a wykorzystać na nowo przedmioty, które nie są nam już potrzebne.

Lokalna społeczność pozytywnie odebrała ich pomysł i zainteresowanie grupą On- Eko wzrasta, co przyczyni się do wzrostu ekologicznej świadomości wśród mieszkańców Sławoborza i nie tylko.

 

Dla kogo:

Zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu uczniów i uczennice od VI klasy szkoły podstawowej razem z opiekunami/kami. Zadania outdoorowe będą zróżnicowane w stosunku do wieku uczestników i uczestniczek.

Uczniów i uczennice z klas IV-VI zapraszamy na specjalnie dla nich przygotowane spotkanie!

9:00-10:00 – spotkanie z Bartkiem Guentzelem – Droga do Lasu

Bartek Guentzel jest edukatorem przyrody, który najwięcej wiedzy i doświadczenia zdobył w okresie dzieciństwa, podczas wypraw do lasu, biwaków, czy wakacji spędzanych na wsi. Skończył Szkołę Trenerów Edukacji Przyrodniczej, brał również udział w rocznym polsko-niemieckim kursie Dzikiej Pedagogiki, ale to właśnie swobodna zabawa w okresie dzieciństwa ukształtowała w nim relacje z przyrodą i wzbudziła zachwyt, który nie opuszcza go do dziś. Obecnie pracuje nad książką dotyczącą schronień a także zdobywa uprawnienia instruktora surwiwalu. Prowadzi i jest autorem oraz współautorem wielu projektów edukacyjnych, takich jak: Wyprawy Małych Traperów, Zielony Krąg, Ściółka Niedzielna, Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej, Reycklersi, Dzikie Baby czy Ekspedycja Rodzinna, które spaja pod szyldem Droga Do Lasu.

 

Rejestracja:

Chętnych do wzięcia udziału nauczycieli i nauczycielki zapraszamy do zapisów na webinar wprowadzający TUTAJ. Zapisy do 11.04 g.14.00

Na wybrane webinary zapisz się poprzez formularz TUTAJ.

Zapisy trwają do 19 kwietnia 2022 roku.

Zaświadczenia:

Aby otrzymać elektroniczne zaświadczenie o wzięciu udziału w obchodach Dnia Ziemi należy wziąć udział co najmniej w webinarze wprowadzającym oraz załączyć do sprawozdania zdjęcie/screen/informację dot. zadania outdoorowego.

Zanim się zgłosisz, zapoznaj się z Regulaminem.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z: paulina.pekalska@ceo.org.pl

Świętujmy i działajmy razem!

 

Wydarzenie w ramach programu “1Planet4All – Razem dla klimatu!” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Inne aktualności

Aktualności

25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»
06/06/2023
Webinarium „My (i) natura. W trosce o środowisko i nas samych”
Zapraszamy już 19 czerwca o 17:30! Zdajemy sobie sprawę, że mijający rok był wymagającym czasem, dlatego przygotowaliśmy webinarium, który nastroi Cię do odpoczynku. Dostaniesz od narzędzia do radzenia sobie ze...
czytaj więcej»
06/06/2023
Szkolenie stacjonarne „Od rozmowy do działania: dobre relacje i atmosfera w klasie wielokulturowej”
Zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się w dniach 16-17 czerwca w Warszawie. Podczas szkolenia przygotujesz się na nowy rok szkolny:👉 poznasz dobre praktyki w pracy w klasie i szkole wielokulturowej,👉...
czytaj więcej»
24/05/2023
Webinarium „Różnorodność w szkole: jak zrozumieć, dostrzegać i celebrować różnice?”
Zapraszamy na webinarium, podczas którego wspólnie zastanowimy się, jak podejść do zagadnienia różnorodności i międzykulturowości w Twojej szkole. Webinarium odbędzie się 6 czerwca i będzie nawiązywać do Międzynarodowego Dnia Różnorodności...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań