Jak zwiększyć efektywność energetyczną piecyków? ///

W społecznościach z ograniczonym dostępem do energii zbieranie drewna na opał jest głównym zajęciem zapewniającym wystarczającą ilość paliwa, by przygotować posiłki.

 

Zajmują się tym głównie kobiety, przynajmniej parę godzin dziennie poświęcając na – czasami niebezpieczne – wycieczki do lasu. W pewnych regionach 

zapotrzebowanie na paliwo powoduje znaczne wylesienie okolicy. To zjawisko z kolei jest przyczynkiem – w skali lokalnej – do wysuszania gleby i jej jałowienia. Co z kolei oddziałuje na kolejne obszary życia, utrudniając m.in. prowadzenie efektywnego rolnictwa.

Rozwiązaniem tej sytuacji stały się piece efektywnie energetycznie. Ich konstrukcja powoduje, że możliwe jest zmniejszenie zużycia drewna lub węgla drzewnego o 30, 50 a nawet 70%. Wszystko zależy bowiem od konstrukcji.

Czasami wykonuje się je z gliny, zamyka obieg ciepła i zabezpiecza przed jego ciekaniem „na boki”, czasami dla uzyskania jeszcze lepszego efektu otacza się je metalowym kołnierzem, który również zapobiega uciekaniu ciepła.

Niewielka zmiana w organizacji pracy w kuchni stanowi dużą zmianę dla społeczności. Kobiety zyskują czas, nie muszą bowiem godzin spędzać na poszukiwaniu drewna. Las nie jest wycinany w takim tempie, zwierzęta nie tracą swojego habitatu. Piecyk zwraca się nawet po miesiącu korzystania, więc w budżecie domowym zostają dodatkowe pieniądze. Popularność tego rozwiązania sprawia również, że staje się to podstawą dla tworzenia biznes planów i wzmacnia rozwój lokalnych przedsiębiorstw.