Zapisz się do projektu

Globalna szkoła. Dla zaawansowanych

Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli masz już świadomość, że świat potrzebuje nowych sposobów myślenia, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Projekt gwarantuje unikalną wiedzę i kompetencje w skali Polski!

Co zyskasz?

  • zdobądź unikalną wiedzę nt. tego, czym są narracje, jak na nas wpływają oraz poznaj przykłady dominujących i nowych narracji, oraz dowiedz się, jak poruszać te tematy z uczniami, aby wzmacniać ich krytyczne myślenie,
  • przekonaj się, jak budować nadzieję i pozytywne zmiany społeczne w szkolnej i lokalnej społeczności, a co za tym idzie, wspierać sprawczość młodych ludzi dzięki naszym materiałom edukacyjnym,
  • poznaj nauczycielki i nauczycieli, z którymi łatwiej Ci będzie się rozwijać i wzajemnie inspirować.

Do projektu zapraszamy nauczycieli i nauczycielki wszystkich przedmiotów, wychowawców, nauczycieli świetlicy oraz bibliotekarzy ze szkół podstawowych (uczących młodzież od klasy VI) i ponadpodstawowych.

Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Wtedy nadzieja przyjdzie.

Greta Thunberg

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

 

1. Jak to działa

Ten projekt jest dla Ciebie, jeżeli już wcześniej spotkałeś się lub spotkałaś się z wątkami edukacji globalnej. Naszym celem jest poszerzenie Twojej perspektywy i wzmocnienie Cię na drodze do wprowadzania zmiany społecznej.

Jak to działa? To proste! Najpierw dołączasz do kursu internetowego, w którym wzmacniasz swoje krytyczne myślenie. Otrzymujesz komplet praktycznych narzędzi i materiałów edukacyjnych, dzięki którym wprowadzasz wątki edukacji globalnej na swoich zajęciach z młodzieżą.

Sprawdź na krótkim filmiku, jak wygląda platforma i kursy internetowe w ramach projektów edukacji globalnej i ekologicznej Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ramach kursu internetowego uzyskujesz wsparcie mentora lub mentorki. To osoba, która sama przeszła podobny proces, ma doświadczenie nauczycielskie i rozumie kontekst szkolny. Możesz albo wziąć udział w spotkaniach online swojej grupy kursowej albo napisać własną refleksję na proponowany temat, do której otrzymasz wzmacniającą informację zwrotną.

Punktem kulminacyjnym i sprawdzianem zdobytych umiejętności w praktyce jest tworzenie w szkole przestrzeni dla aktywności młodzieży. Możesz to zrobić, dołączając z nią do obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2024 lub organizując online warsztaty z krytycznego myślenia lub spotkanie z ciekawą osobą (trenera i gościa zapewnia Centrum Edukacji Obywatelskiej).

W styczniu 2025 roku, już po zakończeniu projektu, otrzymujesz możliwość kontynuowania z nami współpracy. W jej ramach możesz realizować wraz ze swoimi uczniami i uczennicami projekt młodzieżowy z edukacji globalnej w szkole w ramach projektu „Globalna szkoła. Zaprojektujmy świat!”. Do tego projektu odbędzie się oddzielna rekrutacja w grudniu 2024 roku.

2. Dlaczego warto

Wspólnie z nami poddasz krytyce narracje, na których opierają się zależności we współczesnym świecie. Odkryjesz też nowe, które w większym stopniu wspierają zrównoważony, pokojowy, przyjazny środowisku świat i skuteczniej odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności.

Działania w projekcie wpisują się również w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25 w zakresie budowania postaw obywatelskich, krytycznej analizy mediów i innych komunikatów oraz wzmacniania dobrostanu, w tym zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Zainspirujemy Cię do nowych sposobów myślenia i pokażemy konkretne, lokalne rozwiązania. Zróbmy razem coś dobrego. Pokażmy ludziom blisko nas, że inny świat jest możliwy. 

Rozwijaj się z CEO! Ponad 95% ankietowanych uczestników poprzedniej edycji, poleciłoby innej osobie udział w tym projekcie. Oto ich opinie:

„Ciekawe materiały, spotkania z grupą na żywo i online – wymiana doświadczeń”.

„Omówienie kwestii metanarracji, krytyczne myślenie i podjęcie dyskusji z uczniami i uczennicami na ten temat. Bardzo wartościowe są warsztaty online, spotkania stacjonarne".

„Różnorodność materiałów, profesjonalne przygotowanie kursu. Przydatne będzie wszystko, już wykorzystuję materiały, aby anachronicznym treściom programowym nadać współczesny kontekst".

„Głębsza świadomość o narracjach, o ich wpływie na mnie i moim wpływie na to, których używam".

„Projekt zmienił kilka rzeczy w mojej praktyce nauczycielskiej. Jedną z nich jest lepsze dbanie o siebie i o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Zmiana ta spowodowała poprawę mojego samopoczucia, co z kolei wpłynęło na lepsze relacje z młodzieżą i cierpliwe wspieranie ich w dążeniu do celów".

„Mentor pełnił swoją funkcję bardzo dobrze. Przekazywał potrzebne informacje, wspierał i motywował, a co najważniejszej doceniał".

Wsparcie, które od nas otrzymasz w ramach projektu to:

  • trzy moduły kursu internetowego;
  • materiały dla Ciebie i dla młodzieży (w wersji elektronicznej i papierowej); zobacz materiał dla młodzieży o narracjach, wzmacniający krytyczne myślenie;
  • spotkanie online, które wprowadzi Cię do projektu;
  • mentoring:
    – wzmacniające spotkania Twojej grupy kursowej z mentorem (dwa z trzech spotkań są obowiązkowe) lub informacja zwrotna od mentora po wypełnieniu zadań w kursie internetowym (dwa z trzech zadań są obowiązkowe);
  • możliwość zaangażowania młodzieży poprzez:
    – dołączenie do obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2024,
    –  realizację warsztatów z krytycznego myślenia,
    – spotkanie online z ciekawą osobą (trenera i gościa zapewnia Centrum Edukacji Obywatelskiej).   

Na zakończenie projektu otrzymasz zaświadczenie potwierdzające 30 godzin pracy doskonalącej warsztat nauczycielski. Dokładny wymiar zaangażowania zależy od osoby i jej sposobu pracy, a także od doświadczenia. 

3. Zgłoszenie na rok szkolny 2024/25

By zapisać się do projektu, kliknij przycisk i wypełnij formularz.

Rejestracja do projektu jest możliwa po założeniu konta i zalogowaniu na stronie zapisy.ceo.org.pl. W razie problemów technicznych prosimy o kontakt mailowy: globalna.szkola@ceo.org.pl.

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

 

Podziel się informacją o projekcie ze znajomymi nauczycielami i nauczycielkami.

Zanim zgłosisz się do projektu, sprawdź regulamin i upewnij się, że w Twojej szkole możliwe jest przeprowadzenie wymaganych aktywności.

Projekt oferuje treści edukacji globalnej na poziomie zaawansowanym. Wybierz go, jeśli:

  • masz wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie w pracy metodami edukacji globalnej w szkole;
  • realizowałaś lub realizowałeś już kursy, warsztaty edukacyjne z tego zakresu (możesz przesłać nam certyfikat ich ukończenia).

Jeśli to Twoje pierwsze działania związane z edukacją globalną, możesz pracować z nami w programie „Globalna szkoła”. Wybierz projekt „Globalna szkoła. Dla początkujących”.

A może w Twojej szkole są inne osoby, które interesuje ta tematyka? Zachęcamy, by zgłaszać się w duecie.

Wypełnij formularz samodzielnie, by wziąć udział w kursie internetowym związanym z indywidualnym mentoringiem. Zadanie z młodzieżą możesz już przeprowadzić w duecie. Dzięki temu zyskasz dodatkowe wsparcie.

4. Harmonogram w tym roku szkolnym

  • 25 WRZEŚNIA 2024

    Zakończenie rekrutacji

  • 1 PAŹDZIERNIKA 2024

    Rozpoczęcie kursu internetowego dla nauczycielek i nauczycieli

  • OD 1 PAŹDZIERNIKA 2024 DO 15 STYCZNIA 2025

    Mentoring indywidualny dla nauczycielek i nauczycieli (dwie informacje zwrotne pisemne do zadań obowiązkowych lub obecność na dwóch spotkaniach grupy kursowej)

  • 10 PAŹDZIERNIKA 2024 GODZ. 18:00-20:00

    Spotkanie wprowadzające online z zespołem projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej

  • LISTOPAD 2024

    Organizacja aktywności dla uczniów i uczennic

  • OD 10 DO 11 STYCZNIA 2025

    Spotkanie stacjonarne ucząco-wspierające w Warszawie (dla chętnych)

  • 15 STYCZNIA 2025

    Zakończenie kursu internetowego dla nauczycielek i nauczycieli oraz całego projektu

5. Regulamin

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki

Marta Kałużyńska, ekspertka edukacyjna 

  • pomoże Ci wejść do projektu,
  • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

7. Partnerzy

Projekt jest współfinansowany ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nazwa zadania: Globalna szkoła. Dla zaawansowanych (moduł 1).
Dofinansowanie: 53 675,00 zł.
Całkowita wartość zadania: 53 675,00 zł.
Opis zadania: Celem projektu jest zwiększenie kompetencji nauczycieli i nauczycielek oraz młodzieży, z którą pracują, w zakresie wdrażania zmiany społecznej, jaką jest zwiększanie obecności narracji nastawionych na budowę zrównoważonego, pokojowego świata w obiegu publicznym.

Herb_Polski.svg (1)
Flag_of_Poland_(normative).svg (1)
Logo Polska Pomoc

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie.

Masz plany na nowy semestr?

Zacznij nowe półrocze z bezpłatnym projektem wsparcia. Dołącz bezpłatnie.

Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.