Globalna szkoła

Twoi uczniowie i uczennice żyją w zglobalizowanym świecie. Muszą nauczyć się w nim funkcjonować, a także odpowiadać na jego aktualne i przyszłe wyzwania. Młodzież potrzebuje jednak wsparcia dorosłych, nauczycieli i nauczycielek. Dlatego uczestnicy i uczestniczki programu „Globalna szkoła” pogłębiają swoją wiedzę nt. globalnych wyzwań, jak migracje, zmiana klimatu, nierówności na świecie i w klasie oraz szkole. Pokazujemy, jak wprowadzać te wątki na swoje lekcje w ramach podstawy programowej, podczas zajęć dodatkowych, świąt (np. Dnia Ziemi) oraz pracować metodą projektu uczniowskiego.

Wszyscy zaczynamy program od poznania zagadnień globalnych. Następnie podążamy wybraną przez uczestnika i uczestniczkę ścieżką:

  • Jeśli uczysz przedmiotów ścisłych, chcesz angażować wszystkich uczniów w swoje lekcje i wspólnie z nimi odkrywać, jak nauka (oraz każdy i każda) może budować sprawiedliwszy świat – dołącz do ścieżki „Razem dla równości”.
  • Świat jest coraz bardziej mobilny. Twoi uczniowie i uczennice będą migrować lub spotykać migrantów i migrantki w swoim kraju. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmawiać z nimi na ten temat, zapisz się do ścieżki „Razem o migracjach”.
  • Jeśli Ty i Twoi uczniowie i uczennice chcecie aktywnie działać na rzecz klimatu w swojej szkole, dołącz do ścieżki „Razem dla klimatu”.

Wszystkie informacje o naszych ścieżkach znajdziecie w menu po prawej stronie —>

Program „Globalna szkoła” to roczny, bezpłatny kurs online dla nauczycieli i nauczycielek, wychowawców i wychowawczyń, bibliotekarek i bibliotekarzy.

Zapisz się do ścieżki:

Dlaczego warto?

Nasze wsparcie sprawdzi się zarówno w szkołach małych, wiejskich, jak i w tych, które znajdują się w dużych miastach, a także niezależnie od stopnia zaawansowania w danej tematyce uczestnika i uczestniczki. Dzięki naszym materiałom i metodom będziesz prowadzić atrakcyjne lekcje, nowatorskie na różne tematy, realizować z młodzieżą projekty i festiwale, tworzyć zgraną i zaangażowaną społeczność szkolną i klasową.

Dowiedz się, co mówią nauczyciele i nauczycielki, którzy wzięli udział w zeszłorocznej edycji:

Globalna szkoła
Kiedy:
09.2022-05.2023
Kto:
nauczyciele i nauczycielki wszystkich przedmiotów, wychowawcy, wychowawczynie, bibliotekarze i bibliotekarki podstawowa i ponadpodstawowa
Etap:
klasy 6-8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe
Forma:
kurs na platformie online, indywidualna praca z mentorem, mentorką, praca z zespołem uczniowskim
O czym:
edukacja globalna, edukacja klimatyczna, edukacja o migracjach



Jak działa kurs?

Logujesz się na platformie e-learningowej

Co 5-6 tygodni dostajesz nowy moduł uczący pełen merytorycznej wiedzy i gotowych materiałów do wykorzystania na lekcjach

Kontaktujesz się z mentorem/mentorką, żeby omówić to, czego udało Ci się dowiedzieć, co było trudne, a co poszło super

Wykorzystujesz zdobyte informacje i materiały, żeby z naszym wsparciem przeprowadzić projekt z uczniami i uczennicami

 

Zwieńczeniem kursu jest przesłanie sprawozdania ze zrealizowanych w szkole działań. Uczestnik lub uczestniczka dostaje zaświadczenie ukończenia kursu.

Co jeszcze dla Was przygotowaliśmy?

Dla uczestników i uczestniczek kursu mamy też wiele działań dodatkowych, w których chętni mogą wziąć udział, takich jak:

Festiwal online dla szkół z całej Polski z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej (trzeci tydzień listopada)

Festiwal online z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia

Globalne webinary, które będą okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między uczestnikami i uczestniczkami programu

 

Wybierz swoją ścieżkę (klimat, migracje lub równość) i już dzisiaj dołącz do nas!

Aktualności

03/12/2021
Zapraszamy na zimową edycję obozu „Młodzież na rzecz globalnych wyzwań”!
Drodzy Uczestnicy i Uczestniczki programu „Globalna szkoła”, chcemy zaprosić Waszych uczniów i uczennice ze szkół ponadpodstawowych na wspólne spotkanie, podczas którego będziemy się wspólnie uczyć, rozwijać, bawić, poznawać i planować działania w trakcie kolejnego semestru programu „Globalna szkoła”.   Dla...
22/11/2021
Globalna szkoła podczas AfryKamery w Kinotece
Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, w imieniu Centrum Edukacji Obywatelskiej, Festiwalu AfryKamera oraz Kinoteki zapraszamy Was i Waszych uczniów i uczennice na kinową przygodę „Globalna szkoła w kinie" w ramach festiwalu AfryKamera! Przeniesiemy się do Afryki i wspólnie stawimy czoło globalnym...
10/11/2021
Jak rozmawiać o migracjach nie tylko w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej?
15 listopada w godzinach 18:00 – 20:00 zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do rozmowy o tym, jak o migracjach ludności rozmawiać w szkole uwzględniając sytuację na granicy Polski z Białorusią.  Link do zapisów https://rejestracja.ceo.org.pl/content/zapisy-na-webinarium-jak-nie-tylko-w-czasie-tygodnia-edukacji-globalnej-rozmawiac-o Nie musimy wszyscy się zgadzać. Nie musimy...

?>