Klub Globalnej Szkoły

Jesteś ciekawy lub ciekawa, co wspólnego ma AI i zmiany klimatu? Interesuje cię, jak można krytycznie spojrzeć na narracje medialne na temat migracji, albo jak radzić sobie w rzeczywistości wielokulturowej? Przyjdź na spotkanie Klubu Globalnej Szkoły – mamy coś dla Ciebie!

Klub Globalnej Szkoły to inicjatywa skierowana do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, wychowawców i wychowawczyń, bibliotekarek i bibliotekarzy, którym bliskie są tematy edukacji globalnej. Spotkania będą prowadzone na zaawansowanym poziomie, więc szczególnie rekomendujemy je osobom, które temat edukacji globalnej chcą istotnie pogłębić – ale zapraszamy każdego i każdą, dla których tematy globalne są interesujące!

W ramach klubu organizowane będą spotkania online poświęcone wybranym zagadnieniom, które dotyczą aktualnych problemów o globalnej, ale i lokalnej skali. Spotkania będą miały różny charakter – czekają nas zarówno webinaria jak i warsztaty w kameralnych grupach (na te drugie liczba miejsc będzie ograniczona!).

Spotkania pozwolą Ci zarówno poszerzyć wiedzę, jak i nabyć umiejętności, które są konieczne w świecie pełnym globalnych współzależności. Na spotkaniach pojawią się interesujący eksperci i ekspertki – zarówno jako wykładowcy i wykładowczynie webinariów, jak i prowadzący i prowadzące warsztaty.

Spotkania będą się odbywać przez cały rok szkolny z różną częstotliwością.

Każda osoba, która będzie obecna na minimum pięciu spotkaniach Klubu Globalnej Szkoły, otrzyma certyfikat.

warsztaty

Na najbliższym spotkaniu z Łukaszem Bartosikiem pochylimy się nad tematem migracji. Na co dzień słyszymy wiele opowieści o migracjach oraz osobach z doświadczeniem uchodźstwa. Ponieważ jest to temat obecny w debacie publicznej, wiele z nich przenika do szkoły w postaci zdecydowanych opinii. Jak sobie z nimi radzić? Jak tworzyć alternatywne narracje i poddawać krytycznej refleksji te, które są stereotypowe lub krzywdzące? Na podstawie przykładów oraz dostępnych raportów wspólnie wypracujemy sposoby działania przydatne w realiach szkolnych.

Spotkanie odbędzie się 17 grudnia o godzinie 18:00 na platformie Zoom. Obowiązują zapisyPrzed spotkaniem prześlemy również krótki materiał do zapoznania się.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! 

Spotkanie poprowadzi Łukasz Bartosik – certyfikowany trener sTOP z ponad 15-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Przez lata związany z Polską Akcją Humanitarną, gdzie pełnił rolę kierownika zespołu edukacji oraz eksperta ds. edukacji. Doświadczony w opracowywaniu programów oraz materiałów edukacyjnych, m.in. kursów e-mailowych, gier szkoleniowych i planszowych, programów szkoleń oraz filmów i animacji edukacyjnych. Współtwórca podcastu „Tolerancja to za mało” oraz „Profilu Globalnego” na Instagramie.

Zobacz nagrania z dotychczasowych webinariów

Masz pytania?
Napisz do nas

Ida Miczke, koordynatorka Klubu Globalnej Szkoły 

Działanie jest współfinansowane ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Logo Polska Pomoc
logo DBU

Masz plany na nowy semestr?

Zacznij nowe półrocze z bezpłatnym projektem wsparcia. Dołącz bezpłatnie.

Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

Na początek

Ten projekt to propozycja, z której możesz skorzystać niezależnie od tego, jakiego przedmiotu uczysz oraz czy masz wiedzę na temat globalnych wyzwań. W jego trakcie zapoznasz się z koncepcją edukacji globalnej i otrzymasz konkretne narzędzia i materiały do przeprowadzenia zajęć o zależnościach między zjawiskami lokalnymi i globalnymi. Dzięki niemu poczujesz się pewniej, rozmawiając z uczniami i uczennicami o aktualnych wydarzeniach na świecie i towarzyszących im globalnych zjawiskach.

Co zyskasz?

  • Dostęp do kursu online, materiałów merytorycznych oraz metodycznych (również przedmiotowych);
  • wsparcie mentorki lub mentora – osoby, która sama przeszła podobny proces, ma doświadczenie nauczycielskie i rozumie kontekst szkolny;
  • dostęp do festiwalu internetowego z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, podczas którego uczniowie i uczennice będą wykonywać wraz z Tobą przygotowane przez nas zadania;
  • inspirację i motywację płynącą z doświadczenia grupowego;
  • zaświadczenie potwierdzające Twój udział w procesie edukacyjnym i zrealizowanych działaniach. 

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki niezależnie od przedmiotu oraz wychowawców klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

1. Jak to działa?

  • Projekt trwa od 1 października 2024 do 15 stycznia 2025. Krok po kroku wprowadzamy Cię w teorię i praktykę edukacji globalnej w szkole.
  • Bierzesz udział w spotkaniu wprowadzającym do projektu i szkolenie wstępnym.
  • Realizujesz trzy moduły kursowe na platformie online. Wykonujesz po jednym zadaniu do każdego modułu. Realizujesz zadanie w szkole i piszesz refleksję.
  • Przez dwa popołudniowe spotkania grupy projektowej z mentorem lub mentorką pracujecie wspólnie nad trudniejszymi zagadnieniami i omawiacie wyzwania, z którymi mierzycie się w projekcie.
  • Prowadzisz działania z uczniami i uczennicami podczas jednego z wybranych wydarzeń proponowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (festiwal internetowy dla młodzieży lub warsztaty przy wsparciu zewnętrznego trenera, z którego napiszesz refleksję jako zadanie obowiązkowe).
  • Na zakończenie projektu uczestniczysz w spotkaniu, które odbędzie się w Warszawie.

    Zobacz krótką prezentację i przekonaj się, jak wygląda i co zawiera nasza platforma kursowa.

2. Dlaczego warto

Dzięki udziałowi w projekcie:

  • Zastanowisz się nad współczesnymi wyzwaniami globalnymi i sposobami odpowiedzi na nie. Przekonasz się, jaką rolę w odpowiadaniu na nie ma empatia i krytyczne myślenie.
  • Dowiesz się, czym jest edukacja globalna, jakie są jej narzędzia pracy i jak korzystać z nich w szkole.
  • Zastanowisz się, w jaki sposób poruszać z uczniami aktualne, ale trudne tematy takie jak migracje, zmiana klimatu, równość płci. Przećwiczysz pracę z tymi tematami przy wsparciu mentora i grupy kursowej.
  • Otrzymasz materiały (merytoryczne, scenariusze zajęć i treści dla uczniów oraz uczennic) do prowadzenia edukacji globalnej w szkole.
  • Wzmocnisz swoje kompetencje zawodowe i rozwiniesz kompetencje swoich uczniów i uczennic nastawione na budowanie lepszego świata (więcej o kompetencjach edukacji globalnej poczytaj tu).
  • Włączysz siebie, swoich uczniów, a tym samym Waszą szkołę do społeczności globalnych szkół, działających m.in. na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Działania w projekcie wpisują się również w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25 w zakresie edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych, rozwijania u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych, podnoszenia jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym, krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie oraz pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym.

3. Zapisy

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

Podziel się informacją o projekcie ze znajomymi nauczycielami i nauczycielkami.

Zanim zgłosisz się do projektu, sprawdź regulamin i upewnij się, że w Twojej szkole możliwe jest przeprowadzenie wymaganych aktywności.

Rejestracja do projektu jest możliwa po założeniu konta i zalogowaniu na stronie zapisy.ceo.org.pl. W razie problemów technicznych prosimy o kontakt mailowy: globalna.szkola@ceo.org.pl.

4. Harmonogram w tym roku

  • 1 PAŹDZIERNIKA 2024

    Rozpoczęcie projektu i start kursu na platformie online.

  • OD 1 PAŹDZIERNIKA 2024 DO 15 STYCZNIA 2025

    Wsparcie mentorskie w formie dwóch popołudniowych spotkań z mentorem i informacji zwrotnych do zadań wykonanych w kursie.

  • 9 PAŹDZIERNIKA 2024 GODZ. 18:00-20:00

    Spotkanie wprowadzające.

  • OD 10 DO 11 STYCZNIA 2025

    Spotkanie stacjonarne dla chętnych w Warszawie.

  • 15 STYCZNIA 2025

    Zakończenie projektu i termin realizacji zadań w kursie online.

5. Regulamin

6. Najczęstsze pytania

Zapraszamy do udziału osoby, które chcą poznać edukację globalną i dowiedzieć się, czym jest to podejście oraz jak włączać je do codziennych zadań szkoły. Od definicji, przez przyglądanie się sobie i swojej postawie wobec wyzwań globalnych, aż do praktyki szkolnej w pracy z uczniami i uczennicami.

Jeżeli wątki związane z edukacją globalną są Ci znane, projekt pozwoli Ci usystematyzować posiadaną wiedzę i poszerzyć perspektywę.

Szczególnie chętnie spotkamy się w projekcie z osobami, które widziały, jak ich koledzy lub koleżanki poruszają wątki edukacji globalnej w swojej pracy, a teraz sami chcieliby włączyć się do działań w duchu globalnej szkoły.

To zależy od sposobu pracy i doświadczenia. Szacujemy, że realizacja projektu zajmuje około 30 godzin. W samym kursie są trzy moduły. Zawierają one różnorodne treści, zawarte na ok. 20 stronach. W sumie w projekcie do wykonania są trzy zadania na platformie kursowej (do wykonania przy komputerze po każdym z modułów) oraz jedno zadanie praktyczne w szkole. Z tego zadania trzeba zdać sprawozdanie na platformie lub omówić je na spotkaniu z grupą i jej mentorem.

Projektowane działania koncentrują się równolegle na dwóch aspektach. Pierwszy to rozwój osobisty w zakresie rozumienia i adresowania globalnych wyzwań. Drugi – praca nauczycielska z uczniami i uczennicami.

Treści i zadania w projekcie będą wymagały od osoby uczestniczącej pracy na tych dwóch poziomach. Staramy się odnosić do praktyki szkolnej i osobistych doświadczeń, by działania realizowane w projekcie naturalnie się w nie wpisywały.

Do pracy samodzielnej doliczyć należy spotkania: wprowadzające, dwa warsztaty online z grupą mentorską i nieobowiązkowe (ale z tego, co słyszymy od uczestników – najbardziej satysfakcjonujące) dwudniowe spotkanie stacjonarne.

Edukacja globalna zakłada wprowadzenie uczniów i uczennic w skomplikowany świat powiązań między ludźmi, zjawiskami, przyrodą, polityką, kulturą, ekonomią. Wspiera rozmowę i szukanie rozwiązań dla współczesnych globalnych wyzwań takich jak: zmiana klimatu, migracje, nierówności społeczne, zanik bioróżnorodności, łamanie praw człowieka.

Nikt nie jest w stanie uporać się z tymi wyzwaniami w pojedynkę. Jesteśmy od siebie zależni i wydarzenia w innych częściach światach – dotykają także nas. Z kolei nasze codzienne decyzje mają znaczenie dla mieszkańców i mieszkanek odległych części świata.

Jak stawiać czoło globalnym wyzwaniom indywidualnie każdego dnia oraz jak działać z empatią i solidarnie? Jak analizować i rozumieć globalne procesy i wyciągać z nich wnioski? Jak młody człowiek ma odnaleźć się w „globalnej wiosce” pełnej współzależności, sprzecznych opinii i fake newsów? Odpowiadamy na te pytania w naszych projektach „Globalnej szkoły”.

7. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki

Ekspertka edukacyjna i koordynatorka projektu Kasia Dzięciołowska

  • pomoże Ci wejść do projektu,
  • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

8. Partnerzy

logo EU
Global Districts logo

Projekt Global Districts jest współfinansowany przez program DEAR Unii Europejskiej i realizowany przez: ACRA, WeWorld, Suedwind, Finep Academy, ActionAid Hellas, Anthropolis, Center for Citizenship Education, People in Peril, ABD, Agenda21

logo DBU

Działanie jest finansowane przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Logo Polska Pomoc

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie.

Masz plany na nowy semestr?

Zacznij nowe półrocze z bezpłatnym projektem wsparcia. Dołącz bezpłatnie.

Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

Dla zaawansowanych

Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli masz już świadomość, że świat potrzebuje nowych sposobów myślenia, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Projekt gwarantuje unikalną wiedzę i kompetencje w skali Polski!

Co zyskasz?

  • zdobądź unikalną wiedzę nt. tego, czym są narracje, jak na nas wpływają oraz poznaj przykłady dominujących i nowych narracji, oraz dowiedz się, jak poruszać te tematy z uczniami, aby wzmacniać ich krytyczne myślenie,
  • przekonaj się, jak budować nadzieję i pozytywne zmiany społeczne w szkolnej i lokalnej społeczności, a co za tym idzie, wspierać sprawczość młodych ludzi dzięki naszym materiałom edukacyjnym,
  • poznaj nauczycielki i nauczycieli, z którymi łatwiej Ci będzie się rozwijać i wzajemnie inspirować.

Do projektu zapraszamy nauczycieli i nauczycielki wszystkich przedmiotów, wychowawców, nauczycieli świetlicy oraz bibliotekarzy ze szkół podstawowych (uczących młodzież od klasy VI) i ponadpodstawowych.

Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Wtedy nadzieja przyjdzie.

Greta Thunberg

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

 

1. Jak to działa

Ten projekt jest dla Ciebie, jeżeli już wcześniej spotkałeś się lub spotkałaś się z wątkami edukacji globalnej. Naszym celem jest poszerzenie Twojej perspektywy i wzmocnienie Cię na drodze do wprowadzania zmiany społecznej.

Jak to działa? To proste! Najpierw dołączasz do kursu internetowego, w którym wzmacniasz swoje krytyczne myślenie. Otrzymujesz komplet praktycznych narzędzi i materiałów edukacyjnych, dzięki którym wprowadzasz wątki edukacji globalnej na swoich zajęciach z młodzieżą.

Sprawdź na krótkim filmiku, jak wygląda platforma i kursy internetowe w ramach projektów edukacji globalnej i ekologicznej Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ramach kursu internetowego uzyskujesz wsparcie mentora lub mentorki. To osoba, która sama przeszła podobny proces, ma doświadczenie nauczycielskie i rozumie kontekst szkolny. Możesz albo wziąć udział w spotkaniach online swojej grupy kursowej albo napisać własną refleksję na proponowany temat, do której otrzymasz wzmacniającą informację zwrotną.

Punktem kulminacyjnym i sprawdzianem zdobytych umiejętności w praktyce jest tworzenie w szkole przestrzeni dla aktywności młodzieży. Możesz to zrobić, dołączając z nią do obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2024 lub organizując online warsztaty z krytycznego myślenia lub spotkanie z ciekawą osobą (trenera i gościa zapewnia Centrum Edukacji Obywatelskiej).

W styczniu 2025 roku, już po zakończeniu projektu, otrzymujesz możliwość kontynuowania z nami współpracy. W jej ramach możesz realizować wraz ze swoimi uczniami i uczennicami projekt młodzieżowy z edukacji globalnej w szkole w ramach projektu „Globalna szkoła. Zaprojektujmy świat!”. Do tego projektu odbędzie się oddzielna rekrutacja w grudniu 2024 roku.

2. Dlaczego warto

Wspólnie z nami poddasz krytyce narracje, na których opierają się zależności we współczesnym świecie. Odkryjesz też nowe, które w większym stopniu wspierają zrównoważony, pokojowy, przyjazny środowisku świat i skuteczniej odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności.

Działania w projekcie wpisują się również w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25 w zakresie budowania postaw obywatelskich, krytycznej analizy mediów i innych komunikatów oraz wzmacniania dobrostanu, w tym zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Zainspirujemy Cię do nowych sposobów myślenia i pokażemy konkretne, lokalne rozwiązania. Zróbmy razem coś dobrego. Pokażmy ludziom blisko nas, że inny świat jest możliwy. 

Rozwijaj się z CEO! Ponad 95% ankietowanych uczestników poprzedniej edycji, poleciłoby innej osobie udział w tym projekcie. Oto ich opinie:

„Ciekawe materiały, spotkania z grupą na żywo i online – wymiana doświadczeń”.

„Omówienie kwestii metanarracji, krytyczne myślenie i podjęcie dyskusji z uczniami i uczennicami na ten temat. Bardzo wartościowe są warsztaty online, spotkania stacjonarne".

„Różnorodność materiałów, profesjonalne przygotowanie kursu. Przydatne będzie wszystko, już wykorzystuję materiały, aby anachronicznym treściom programowym nadać współczesny kontekst".

„Głębsza świadomość o narracjach, o ich wpływie na mnie i moim wpływie na to, których używam".

„Projekt zmienił kilka rzeczy w mojej praktyce nauczycielskiej. Jedną z nich jest lepsze dbanie o siebie i o równowagę między pracą a odpoczynkiem. Zmiana ta spowodowała poprawę mojego samopoczucia, co z kolei wpłynęło na lepsze relacje z młodzieżą i cierpliwe wspieranie ich w dążeniu do celów".

„Mentor pełnił swoją funkcję bardzo dobrze. Przekazywał potrzebne informacje, wspierał i motywował, a co najważniejszej doceniał".

Wsparcie, które od nas otrzymasz w ramach projektu to:

  • trzy moduły kursu internetowego;
  • materiały dla Ciebie i dla młodzieży (w wersji elektronicznej i papierowej); zobacz materiał dla młodzieży o narracjach, wzmacniający krytyczne myślenie;
  • spotkanie online, które wprowadzi Cię do projektu;
  • mentoring:
    – wzmacniające spotkania Twojej grupy kursowej z mentorem (dwa z trzech spotkań są obowiązkowe) lub informacja zwrotna od mentora po wypełnieniu zadań w kursie internetowym (dwa z trzech zadań są obowiązkowe);
  • możliwość zaangażowania młodzieży poprzez:
    – dołączenie do obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2024,
    –  realizację warsztatów z krytycznego myślenia,
    – spotkanie online z ciekawą osobą (trenera i gościa zapewnia Centrum Edukacji Obywatelskiej).   

Na zakończenie projektu otrzymasz zaświadczenie potwierdzające 30 godzin pracy doskonalącej warsztat nauczycielski. Dokładny wymiar zaangażowania zależy od osoby i jej sposobu pracy, a także od doświadczenia. 

3. Zgłoszenie na rok szkolny 2024/25

By zapisać się do projektu, kliknij przycisk i wypełnij formularz.

Rejestracja do projektu jest możliwa po założeniu konta i zalogowaniu na stronie zapisy.ceo.org.pl. W razie problemów technicznych prosimy o kontakt mailowy: globalna.szkola@ceo.org.pl.

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

 

Podziel się informacją o projekcie ze znajomymi nauczycielami i nauczycielkami.

Zanim zgłosisz się do projektu, sprawdź regulamin i upewnij się, że w Twojej szkole możliwe jest przeprowadzenie wymaganych aktywności.

Projekt oferuje treści edukacji globalnej na poziomie zaawansowanym. Wybierz go, jeśli:

  • masz wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie w pracy metodami edukacji globalnej w szkole;
  • realizowałaś lub realizowałeś już kursy, warsztaty edukacyjne z tego zakresu (możesz przesłać nam certyfikat ich ukończenia).

Jeśli to Twoje pierwsze działania związane z edukacją globalną, możesz pracować z nami w programie „Globalna szkoła”. Wybierz projekt „Globalna szkoła. Dla początkujących”.

A może w Twojej szkole są inne osoby, które interesuje ta tematyka? Zachęcamy, by zgłaszać się w duecie.

Wypełnij formularz samodzielnie, by wziąć udział w kursie internetowym związanym z indywidualnym mentoringiem. Zadanie z młodzieżą możesz już przeprowadzić w duecie. Dzięki temu zyskasz dodatkowe wsparcie.

4. Harmonogram w tym roku szkolnym

  • 25 WRZEŚNIA 2024

    Zakończenie rekrutacji

  • 1 PAŹDZIERNIKA 2024

    Rozpoczęcie kursu internetowego dla nauczycielek i nauczycieli

  • OD 1 PAŹDZIERNIKA 2024 DO 15 STYCZNIA 2025

    Mentoring indywidualny dla nauczycielek i nauczycieli (dwie informacje zwrotne pisemne do zadań obowiązkowych lub obecność na dwóch spotkaniach grupy kursowej)

  • 10 PAŹDZIERNIKA 2024 GODZ. 18:00-20:00

    Spotkanie wprowadzające online z zespołem projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej

  • LISTOPAD 2024

    Organizacja aktywności dla uczniów i uczennic

  • OD 10 DO 11 STYCZNIA 2025

    Spotkanie stacjonarne ucząco-wspierające w Warszawie (dla chętnych)

  • 15 STYCZNIA 2025

    Zakończenie kursu internetowego dla nauczycielek i nauczycieli oraz całego projektu

5. Regulamin

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki

Marta Kałużyńska, ekspertka edukacyjna 

  • pomoże Ci wejść do projektu,
  • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

7. Partnerzy

Projekt jest współfinansowany ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nazwa zadania: Globalna szkoła. Dla zaawansowanych (moduł 1).
Dofinansowanie: 53 675,00 zł.
Całkowita wartość zadania: 53 675,00 zł.
Opis zadania: Celem projektu jest zwiększenie kompetencji nauczycieli i nauczycielek oraz młodzieży, z którą pracują, w zakresie wdrażania zmiany społecznej, jaką jest zwiększanie obecności narracji nastawionych na budowę zrównoważonego, pokojowego świata w obiegu publicznym.

Herb_Polski.svg (1)
Flag_of_Poland_(normative).svg (1)
Logo Polska Pomoc

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie.

Masz plany na nowy semestr?

Zacznij nowe półrocze z bezpłatnym projektem wsparcia. Dołącz bezpłatnie.

Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

Globalna szkoła

Wiesz, że Twoją największą pracą jest przekazywanie świata w ręce młodych ludzi. I wiesz, jaki jest ten świat. Poszukujesz inspiracji i pomysłów na atrakcyjną i aktualną edukację obywatelską wprowadzającą ich w podejmowanie jak najlepszych decyzji. Te decyzje w coraz większym stopniu zahaczają o globalne zależności, z pozoru niewidoczne, ale w dużym stopniu wpływające na różne sfery naszego życia.

Z nami zorganizujesz przestrzeń i zdobędziesz narzędzia, dzięki którym Twoja wiedza o globalnych mechanizmach poszerzy świadomość Twoich uczniów. Zmotywuj ich do działania, by ten świat lepiej poznać i zmieniać. W programie „Globalna szkoła” przygotowaliśmy dwa projekty w pierwszym semestrze i jeden w drugi semestrze roku szkolnego 2024/25. Podczas całego roku będziemy towarzyszyć Ci na ścieżce rozwoju zawodowego, żebyś mógł lub mogła w jak największym stopniu wspierać swoich uczniów i uczennice w zrozumieniu współczesnego świata i zmienianiu go na lepsze!

Rekrutacja na I semestr roku szkolnego 2024/2005 została zakończona.

Globalna szkoła. Na początek

Wybierz ten projekt, jeżeli zaczynasz swoją przygodę z edukacją globalną, chcesz poszerzyć perspektywę, uporządkować wiedzę oraz rozwijać kluczowe umiejętności o globalnych współzależnościach i wyzwaniach, takich jak nierówności społeczne czy zmiana klimatu. Skorzystasz z naszych materiałów, zrealizujesz swój projekt i sprawisz, że ta tematyka zaistnieje w Twojej szkole.

Globalna szkoła. Dla zaawansowanych

Jesteś doświadczona (i doświadczony). Przekazywałaś już młodym ludziom swoją wiedzę o globalnych zależnościach i pracowałaś metodami edukacji globalnej. To czas na projekt dla zaawansowanych.

Rozwiń krytyczne myślenie swoje oraz swoich uczniów i uczennic, a także poznaj współczesne narracje i ich wpływ na świat. Wzmocnij się na drodze do wprowadzania zmian społecznych.  Pomogą Ci nasze materiały, wsparcie mentorskie i wymiana doświadczeń z innymi nauczycielkami.

Globalna szkoła. Zaprojektujmy świat!


W styczniu 2025 rozpoczniemy projekt dla wszystkich uczestników co najmniej jednej z dotychczasowych edycji „Globalnej szkoły”. Mając już doświadczenie w pracy z edukacją globalną, wejdziesz z nami na ścieżkę pracy projektowej w szkole!

Wspólnie przekujemy naszą świadomość w zmianę widoczną z poziomu szkoły i społeczności lokalnej. A wszystko po to, by oddać sprawczość w ręce młodzieży. Pracując z uczniami i uczennicami, otrzymasz od nas wsparcie w postaci:

  • materiałów do realizacji projektu z edukacji globalnej;
  • wsparcie mentorskie w formie informacji zwrotnej do opisanych na platformie zadań, spotkania online z mentorem dla siebie i spotkań dla młodzieży;
  • dodatkowych warsztatów dla młodzieży;
  • spotkania stacjonarnego 10-11.01.2024 w Warszawie.

Więcej informacji w grudniu 2024 roku!

Zastanawiasz się, czy do nas dołączyć? Zobacz, co mówią nauczycielki i nauczyciele, którzy wzięli udział w projektach „Globalnej szkoły”.

Poznaj inne programy

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie. Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

Masz plany na nowy semestr?

Zacznij nowe półrocze z bezpłatnym projektem wsparcia. Dołącz bezpłatnie.

Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

?>