Podsumowanie spotkania „Czym jest zrównoważona przestrzeń do życia?”

Aktualność

W dniu 28 października spotkaliśmy się na drugim spotkaniu z serii spotkań „Europa o klimacie”, w ramach programu „Ekologiczna szkoła”. Celem spotkania było:

  • wzmocnienie wiedzy na temat zrównoważonego budownictwa, transportu i Europejskiego Zielonego Ładu;
  • poznanie zadań interdyscyplinarnych w programie Europa o klimacie;
  • przyjrzenie się sposobom realizacji edukacji ekologicznej z włączeniem społeczności szkolnej i lokalnej.

Tym razem naszym tematem przewodnim był zrównoważony transport i budownictwo, w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to strategia, która określa kierunek działań na rzecz zrównoważonej gospodarki i odpowiada na postępującą zmianę klimatu oraz utratę różnorodności biologicznej. Proponowana w strategii transformacja sprzyja włączeniu społecznemu, rozwoju edukacji i badań oraz budowaniu sprawiedliwszego świata dla ludzi i przyrody. W cyklu warsztatów on-line oraz materiałach edukacyjnych przygotowywanych w ramach programu skupiamy się na czterech tematach będących częścią strategii:

    • klimacie,
    • zrównoważonym budownictwie i transporcie,
    • gospodarce obiegu zamkniętego,
    • zanieczyszczeniach środowiska.

Seria spotkań jest okazją do zainspirowania się nowymi tematami poruszanymi w ramach edukacji ekologicznej. W ramach każdego tematu proponujemy również materiały edukacyjne w formie zadań interdyscyplinarnych dla szkół podstawowych, zapraszające do międzyprzedmiotowej pracy w szkole i współpracy. 

Proponowane zadania interdyscyplinarne wspiera również przewodnik Zielony ład w szkole. Jak i dlaczego warto realizować edukację ekologiczną w szkole podstawowej, który zbiera najważniejsze informacje na temat edukacji ekologicznej.

Na drugim spotkaniu (oraz w zadaniach interdyscyplinarnych) przyglądamy się sposobom na stworzenie zrównoważonej przestrzeni do życia, uwzględniającej zrównoważonych transport i budownictwo – jest to część strategii na rzecz ochrony klimatu. W części merytorycznej skupiliśmy się głównie na poznawaniu zagadnień: zrównoważony transport i budownictwo, oraz na tym jakie rozwiązania w ramach strategii proponuje Komisja Europejska. 

W przypadku transportu jednymi z celów strategii są m.in:

  • ograniczenie 55% emisji z transportu do 2030 r.
  • redukcję emisji gazów cieplarnianych w transporcie na poziomie europejskim o 90% do 2050 r. 

W ramach rozmowy o tym celu w szkole, warto zwracać uwagę na:

  • dojazdy do szkoły,
  • wycieczki,
  • wiedzę o transporcie i jego wpływie na klimat oraz na jakość powietrza.

Jeżeli chodzi o zrównoważone budownictwo to istotnym celem zapisanymi w strategii jest m.in:

  • dążenie do efektywności energetycznej: do 2030 r. zostałoby odnowionych 35 mln budynków i stworzone 160 tys. zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym. Budynki w UE generują łącznie 40 proc. zużycia energii i odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Podczas spotkania, jak i w zadaniach interdyscyplinarnych mówimy również o Nowym Europejskim Bauhausie, który jest inicjatywą o charakterze ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym i przybliża do tworzenia zrównoważonej przestrzeni, przyjaznej dla ludzi i środowiska. 

Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co zrównoważona przestrzeń oznacza z poziomu szkoły (do podobnych rozmów oraz działań na rzecz przestrzeni zachęcamy w zadaniach). Wśród odpowiedzi pojawiały się następujące stwierdzenia:

  • zaspokaja obecne potrzeby, nie szkodzi innym,
  • pozwala na rozwijanie zainteresowań i pasji,
  • tworzy komfortowe warunki do nauki, pracy i działania,
  • tworzy atmosferę służąca rozwojowi i warunki do kreatywnego rozwoju,
  • przestrzeń do odpoczynku, 
  • jest to przestrzeń przyjazna dla wszystkich ludzi, którzy stosują zasady zrównoważonego rozwoju,
  • przestrzeń zaadaptowana, nie wykorzystana,
  • przyjazna dla ludzi, zwierząt i roślin,
  • to przestrzeń, gdzie jest miejsce dla przyrody, nas i przyszłych pokoleń,
  • w zrównoważonej przestrzeni wszyscy starają się postępować zgodnie z ustalonymi zasadami, mając na względzie dobro innych i naszą wspólną przyszłość.

Więcej na temat zrównoważonej przestrzeni znajdziesz w prezentacji. Jeżeli zainteresował Cię ten temat zachęcamy do włączenia go na zajęciach matematyki, geografii/przyrody, języka polskiego i godzinie wychowawczej  poprzez realizację naszych zadań interdyscyplinarnych:

>>Tutaj<< znajdziesz prezentację ze spotkania

Zadania interdyscyplinarne dotyczące zrównoważonej przestrzeni dostępne są pod linkami:

Seria spotkań „Europa o klimacie” jest współfinansowany ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Unii Europejskiej.

 

   

Inne aktualności

Aktualności

Konferencja dla nauczycieli, na zdjęciu dziewczynka z namalowanym na policzku niebiesko-zielonym przypominającym kulę ziemską
29/04/2024
Konferencja „SPOKÓJ W SOBIE – POKÓJ W ŚWIECIE. Jak wykorzystać nasze zasoby w obliczu globalnych wyzwań?”
Zapraszamy na konferencję wszystkich zaangażowanych w nasze programy! To okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w projektach obszaru „Odpowiadaj na globalne wyzwania” i wymienić się z nimi doświadczeniami i przemyśleniami....
czytaj więcej»
18/01/2024
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?”
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?” to bezpłatne wydarzenie dla dyrektorów i wicedyrektorów z wszystkich rodzajów szkół. Jest ono poświęcone prowadzeniu szkół, w których...
czytaj więcej»
25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»
06/06/2023
Webinarium „My (i) natura. W trosce o środowisko i nas samych”
Zapraszamy już 19 czerwca o 17:30! Zdajemy sobie sprawę, że mijający rok był wymagającym czasem, dlatego przygotowaliśmy webinarium, który nastroi Cię do odpoczynku. Dostaniesz od narzędzia do radzenia sobie ze...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań