Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,
zapraszamy na webinarium, podczas którego dowiecie się:
- jak przygotować się na przyjęcie ucznia lub uczennicy z Ukrainy;
- jak przygotować wszystkich uczniów na przyjęcie w szkole nowych koleżanek i kolegów;
- jak powitać ucznia z Ukrainy i zadbać o niego w pierwszych dniach szkoły;
- jak komunikować się w grupie, gdy nie mamy jeszcze wspólnego języka;
- jakie aktywności integracyjne zaproponować klasie na początek, jak w kolejnych krokach budować wspólnotę i pracować z ewentualnymi konfliktami między uczniami;
- o czym jeszcze trzeba pamiętać: kontakt z rodzicami, zapewnienie wsparcia psychologicznego.
Kiedy?
10 marca, godz. 19:00-20:30
Podczas webinarium swoim doświadczeniem podzieli się:
Anna Stramowska – pracuje w Szkole Podstawowej im.16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Grupie (województwo kujawsko-pomorskie) jako nauczycielka języka polskiego jako obcego. Pracowała jako opiekunka świetlicy dla dzieci uchodźczych w Ośrodku dla Uchodźców w Grupie. Współpracuje z organizacjami takimi jak Fundacja Emic oraz PAH, wspierając je w tworzeniu materiałów edukacyjnych oraz organizacji przedsięwzięć integracyjnych na terenie szkoły.
Barbara Gierczyńska-Wasłowicz – pracuje w Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie) jako pedagog szkolny, uczy języka polskiego jako obcego.
Karolina Napierała – pracuje w Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie) jako nauczycielka języka rosyjskiego i nauczycielka bibliotekarka.
dr Izabela Czerniejewska – ekspertka z zakresu edukacji wielokulturowej, specjalistka ds. uczniów-imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, wspierająca szkoły w województwie wielkopolskim w przygotowywaniu szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniami migracyjnymi. Pracuje również w Migrant Info Point w Poznaniu.
Spotkanie poprowadzi Elżbieta Krawczyk – szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka programowa oraz członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Absolwentka arabistyki i islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas oraz Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego.
Jak wziąć udział w webinarium?
Webinarium jest zorganizowane na platformie Zoom, dlatego, by wziąć w nim udział przy wykorzystaniu tej platformy, konieczna jest rejestracja TUTAJ.
Spotkanie będzie również transmitowane na profilu Centrum Edukacji Obywatelskiej na Facebooku.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny niezależnie od platformy.
Zarejestrowani uczestnicy i uczestniczki po wydarzeniu otrzymają podsumowanie spotkania wraz z linkami do przydatnych materiałów.
Do zobaczenia!
O cyklu „Polska-Ukraina. Razem w szkole”
W tym cyklu Centrum Edukacji Obywatelskiej wspiera polskie szkoły m.in. w poruszaniu tematu wojny w rozmowach z młodymi ludźmi, przygotowywaniu się do przyjęcia uczniów z Ukrainy, pracy metodycznej z takimi uczniami i zagospodarowywaniu niepokoju rodziców.
We współpracy z praktyczkami i praktykami tworzymy materiały edukacyjne oraz organizujemy webinaria, z których zainteresowane osoby mogą skorzystać na bieżąco (np. już podczas lekcji odbywającej się następnego dnia).
Korzystając z naszego wsparcia, unikniesz frustracji i utrzymasz skuteczność nauczania w nowych okolicznościach związanych z kryzysem uchodźczym.
Zobacz także naszą zakładkę, na której znajdziesz więcej informacji o tym, jak rozmawiać w szkole o migracjach.
Partnerzy:
Webinarium powstało we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Webinarium “Jak przygotować klasę na przyjęcie ucznia lub uczennicy z Ukrainy? Wskazówki dla nauczycieli” zostało przygotowane w ramach projektu „I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Szkoła ucząca się”. Treść wyraża wyłącznie poglądy autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ani Unii Europejskiej.
Program „I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” jest częścią programu DEAR (The European Commission’s Development Education and Awareness Raising Programme), który wspiera projekty angażujące społeczeństwo Unii Europejskiej w globalne zagadnienia rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego. Poprzez finansowanie programów takich jak „I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” DEAR promuje uniwersalne wartości, m.in. wolność, demokrację, praworządność oraz umożliwia obywatelom i obywatelkom Europy włączenie się w globalny rozwój.
Program DEAR finansuje około 30 programów w krajach członkowskich UE. Projekty te przyczyniają się do zwiększenia zrozumienia i zaangażowania Europejek i Europejczyków w kreowanie pozytywnych zmian społecznych zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Działania DEAR wspierają również pracę UE na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.