Webinarium: Jak przygotować klasę na przyjęcie ucznia lub uczennicy z Ukrainy?

Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

zapraszamy na webinarium, podczas którego dowiecie się:

  • jak przygotować się na przyjęcie ucznia lub uczennicy z Ukrainy;
  • jak przygotować wszystkich uczniów na przyjęcie w szkole nowych koleżanek i kolegów;
  • jak powitać ucznia z Ukrainy i zadbać o niego w pierwszych dniach szkoły;
  • jak komunikować się w grupie, gdy nie mamy jeszcze wspólnego języka;
  • jakie aktywności integracyjne zaproponować klasie na początek, jak w kolejnych krokach budować wspólnotę i pracować z ewentualnymi konfliktami między uczniami;
  • o czym jeszcze trzeba pamiętać: kontakt z rodzicami, zapewnienie wsparcia psychologicznego.
Skupimy się na pierwszych krokach, które warto podjąć już teraz. Nie wyczerpiemy tematu, ale pozostawimy Was ze wskazówkami, jak działać, i opowiemy o kolejnych spotkaniach związanych z tym tematem, które już planujemy.

Kiedy?

10 marca, godz. 19:00-20:30

Podczas webinarium swoim doświadczeniem podzieli się:

Anna Stramowska – pracuje w Szkole Podstawowej im.16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Grupie (województwo kujawsko-pomorskie) jako nauczycielka języka polskiego jako obcego. Pracowała jako opiekunka świetlicy dla dzieci uchodźczych w Ośrodku dla Uchodźców w Grupie. Współpracuje z organizacjami takimi jak Fundacja Emic oraz PAH, wspierając je w tworzeniu materiałów edukacyjnych oraz organizacji przedsięwzięć integracyjnych na terenie szkoły.

Barbara Gierczyńska-Wasłowicz – pracuje w Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie) jako pedagog szkolny, uczy języka polskiego jako obcego.

Karolina Napierała – pracuje w Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie) jako nauczycielka języka rosyjskiego i nauczycielka bibliotekarka.

dr Izabela Czerniejewska – ekspertka z zakresu edukacji wielokulturowej, specjalistka ds. uczniów-imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, wspierająca szkoły w województwie wielkopolskim w przygotowywaniu szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniami migracyjnymi. Pracuje również w Migrant Info Point w Poznaniu.

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Krawczyk – szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka programowa oraz członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Absolwentka arabistyki i islamistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas oraz Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego.

 

Jak wziąć udział w webinarium?

Webinarium jest zorganizowane na platformie Zoom, dlatego, by wziąć w nim udział przy wykorzystaniu tej platformy, konieczna jest rejestracja TUTAJ.

Spotkanie będzie również transmitowane na profilu Centrum Edukacji Obywatelskiej na Facebooku.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny niezależnie od platformy.

Zarejestrowani uczestnicy i uczestniczki po wydarzeniu otrzymają podsumowanie spotkania wraz z linkami do przydatnych materiałów.
Do zobaczenia!

O cyklu „Polska-Ukraina. Razem w szkole”
W tym cyklu Centrum Edukacji Obywatelskiej wspiera polskie szkoły m.in. w poruszaniu tematu wojny w rozmowach z młodymi ludźmi, przygotowywaniu się do przyjęcia uczniów z Ukrainy, pracy metodycznej z takimi uczniami i zagospodarowywaniu niepokoju rodziców.
We współpracy z praktyczkami i praktykami tworzymy materiały edukacyjne oraz organizujemy webinaria, z których zainteresowane osoby mogą skorzystać na bieżąco (np. już podczas lekcji odbywającej się następnego dnia).
Korzystając z naszego wsparcia, unikniesz frustracji i utrzymasz skuteczność nauczania w nowych okolicznościach związanych z kryzysem uchodźczym.

Zobacz także naszą zakładkę, na której znajdziesz więcej informacji o tym, jak rozmawiać w szkole o migracjach.

Partnerzy:

Webinarium powstało we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Webinarium realizowane w ramach projektu „Włącz szkołę”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt realizowany wspólnie z Fundacją Pole Dialogu.
                               

Webinarium “Jak przygotować klasę na przyjęcie ucznia lub uczennicy z Ukrainy? Wskazówki dla nauczycieli” zostało przygotowane w ramach projektu „I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Szkoła ucząca się”. Treść wyraża wyłącznie poglądy autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ani Unii Europejskiej.

Program „I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” jest częścią programu DEAR (The European Commission’s Development Education and Awareness Raising Programme), który wspiera projekty angażujące społeczeństwo Unii Europejskiej w globalne zagadnienia rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego. Poprzez finansowanie programów takich jak „I am European. Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” DEAR promuje uniwersalne wartości, m.in. wolność, demokrację, praworządność oraz umożliwia obywatelom i obywatelkom Europy włączenie się w globalny rozwój.
Program DEAR finansuje około 30 programów w krajach członkowskich UE. Projekty te przyczyniają się do zwiększenia zrozumienia i zaangażowania Europejek i Europejczyków w kreowanie pozytywnych zmian społecznych zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Działania DEAR wspierają również pracę UE na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

                                                                          

Inne aktualności

Aktualności

Konferencja dla nauczycieli, na zdjęciu dziewczynka z namalowanym na policzku niebiesko-zielonym przypominającym kulę ziemską
29/04/2024
Konferencja „SPOKÓJ W SOBIE – POKÓJ W ŚWIECIE. Jak wykorzystać nasze zasoby w obliczu globalnych wyzwań?”
Zapraszamy na konferencję wszystkich zainteresowanych naszymi programami! To okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w projektach obszaru „Odpowiadaj na globalne wyzwania” i wymienić się z nimi doświadczeniami i przemyśleniami. To...
czytaj więcej»
18/01/2024
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?”
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?” to bezpłatne wydarzenie dla dyrektorów i wicedyrektorów z wszystkich rodzajów szkół. Jest ono poświęcone prowadzeniu szkół, w których...
czytaj więcej»
25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»
06/06/2023
Webinarium „My (i) natura. W trosce o środowisko i nas samych”
Zapraszamy już 19 czerwca o 17:30! Zdajemy sobie sprawę, że mijający rok był wymagającym czasem, dlatego przygotowaliśmy webinarium, który nastroi Cię do odpoczynku. Dostaniesz od narzędzia do radzenia sobie ze...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań