Na początek

W programie „Globalna szkoła"

Obecnie zbieramy nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie (lub podobnym działaniu) w nowym roku szkolnym. 

Ten projekt to propozycja, z której możesz skorzystać niezależnie od tego, jakiego przedmiotu uczysz oraz czy masz wiedzę na temat globalnych wyzwań. Dzięki niemu poczujesz się pewniej, gdy takie wątki pojawią się podczas Twoich rozmów z uczniami.

Zyskaj bezpłatnie:

  • dostęp do kursu online, wydarzeń (online oraz na żywo), materiałów merytorycznych oraz metodycznych,
  • wsparcie mentorki lub mentora — osoby, która sama przeszła podobny proces, ma doświadczenie nauczycielskie i rozumie kontekst szkolny,
  • inspirację i motywację płynącą z doświadczenia grupowego,
  • zaświadczenie potwierdzające Twój udział w procesie edukacyjnym i zrealizowanych działaniach. 

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki niezależnie od przedmiotu oraz wychowawców klas 6-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

1. Jak to działa?

Projekt trwa przez cały rok szkolny.

I półrocze – uczymy się! 

W pierwszym półroczu wprowadzamy Cię w najważniejsze zagadnienia edukacji globalnej. Poznajesz niezbędną teorię oraz przeprowadzasz krótkie działania, które pozwolą Ci zastosować ją w praktyce. Na przykład przeprowadzasz lekcję z zakresu edukacji globalnej na podstawie scenariusza, który od nas otrzymasz.

II półrocze – działamy! 

W drugim półroczu wspólnie koncentrujemy się na pracy metodą projektu młodzieżowego. Twoje uczennice i uczniowie wykonują projekt, który jest związany z tematyką globalną. Ty otrzymujesz od nas wsparcie w prowadzeniu ich przez kolejne etapy działań (np. w utrzymaniu ich motywacji do działania) oraz pomoc merytoryczną.

W praktyce przez cały rok szkolny co kilka tygodni otrzymujesz dostęp do nowego modułu kursu online. Wykonujesz w nim zadania teoretyczne i praktyczne oraz dzielisz się refleksjami. Nasze mentorki i mentorzy odpowiadają na Twoje przemyślenia. Organizują także spotkania online, podczas których możesz dzielić się swoimi doświadczeniami i poznać sytuację innych osób, które uczestniczą w projekcie. 

W trakcie kursu odbywają się spotkania online oraz jedno dwudniowe szkolenie na żywo. Jeśli chcesz, możesz brać udział także w dodatkowych, niezwykle ciekawych webinariach, podczas których poznasz dobre praktyki szkół z całej Polski.

2. Dlaczego warto

Jeśli weźmiesz udział w tym projekcie:

  • poznasz współczesne wyzwania globalne i sposoby, w jakie możemy na nie odpowiadać,
  • dowiesz się, czym jest edukacja globalna, jakie są jej narzędzia pracy i jak korzystać z nich w szkole,
  • zastanowisz się, w jaki sposób możesz  poruszać z uczniami aktualne, ale trudne wątki – takie jak migracje, zmiana klimatu, równość płci,
  • wzmocnisz swoje kompetencje zawodowe i rozwiniesz kompetencje swoich uczniów i uczennic nastawione na budowanie lepszego świata,
  • poznasz (przez aktywne uczestnictwo i inspiracje płynące od innych nauczycieli) przykłady edukacyjnych działań, które wspierają  aktywność młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej i międzynarodowej w obszarze globalnych wyzwań,
  • wraz z grupą uczniów i uczennic samodzielnie zaprojektujecie i zrealizujecie 2 działania w ciągu roku dotyczące globalnych wyzwań (zarówno w wymiarze globalnym jak i lokalnym),
  • włączysz siebie, swoich uczniów, a tym samym Waszą do szkołę do społeczności globalnych szkół, działających m. in. na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. 

3. Zgłoszenie

Kliknij niżej, wypełnij formularz i zaznacz, że jesteś zainteresowany tym obszarem działań CEO.

Wyślij innym linka. Może warto wziąć udział razem? 

Zanim zgłosisz się do projektu, sprawdź regulamin i upewnij się, że w Twojej szkole możliwe jest przeprowadzenie wymaganych aktywności.

4. Harmonogram w tym roku

  • Rekrutacja do projektu

    do 30 października 2023

  • Kurs online (6 modułów i zadania do nich)

    od października 2023 do 31 maja 2024

  • Szkolenie wprowadzające

    październik 2023

  • Wydarzenia online i mentoring grupowy nauczycieli (udział w min. 3 spotkaniach)

    od października 2023 do maja 2024

  • Warsztaty online i mentoring grupowy dla uczniów i uczennic

    od listopada 2023 do maja 2024

5. Regulamin

6. Najczęstsze pytania

Zapraszamy do udziału osoby, które chcą poznać edukację globalną – czym jest to podejście, jak włączać ją do codziennych zadań szkoły. Od definicji, przez przyglądanie się sobie i swojej postawie wobec wyzwań globalnych aż do praktyki szkolnej w pracy z uczniami i uczennicami.

Jeśli już znasz edukację globalną również zapraszamy, ale ze świadomością, że zaczynamy od podstaw.

Szczególnie chętnie spotkamy się w projekcie z osobami, które widziały, jak ich koledzy lub koleżanki poruszają wątki edukacji globalnej w swojej pracy, a teraz sami chcieliby włączyć się do działań w duchu globalnej szkoły.

Oczywiście to zależy od osoby i jej sposobu pracy, doświadczenia. Liczymy, że cały projekt jest dodatkowym obciążeniem w wymiarze ok. 60 godzin. W samym kursie modułów jest 6 – zawierają różnorodne treści, zawarte na ok. 20 stronach. W każdym z sześciu modułów będzie do wykonania zadanie (spośród nich 2 są do realizacji z zespołem uczniowskim, po 1 na semestr). 

Projektowane działania koncentrują się równolegle na dwóch aspektach – rozwoju osobistym w zakresie rozumienia i adresowania globalnych wyzwań, jak i w pracy nauczycielskiej we współpracy z uczniami i uczennicami. Treści i zadania są dopasowane do tych dwóch celów i będą wymagały od osoby zaangażowanej w projekt pracy na tych dwóch poziomach. Na ile to możliwe staramy się odnosić do praktyki szkolnej i osobistych doświadczeń w taki sposób, by działania realizowane w projekcie naturalnie się w nie wpisywały.

7. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki

Marta Kałużyńska, ekspertka edukacyjna: 

  • pomoże Ci wejść do projektu,
  • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

8. Partnerzy

Inicjatywa finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i EOG w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

Działanie jest finansowane przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie.