Zapisz się do projektu

Globalna szkoła. Spotkania dla Planety

Dziel się swoją wiedzą, podejściem i wrażliwością. Weź udział w projekcie, dzięki któremu połączysz w szkole edukację globalną z aktywnym działaniem i celebrowaniem międzynarodowych dni!

Działamy w miesiącach, w których świętujemy Dzień Kobiet i Dzień Ziemi. To wyjątkowa okazja, aby z młodzieżą przyjrzeć się wyzwaniom związanym z równością płci, równością społeczną i troską o środowisko.

Świętuj razem z nami. Zacznij od inspirującego szkolenia online, a następnie przeprowadź z naszym wsparciem pięć angażujących spotkań w swojej szkole. Każda okazja jest dobra, by rozwijać w Twoich uczniach i uczennicach wrażliwość na świat.

Wyniki Waszej pracy opublikujecie na Padlecie – przestrzeni online do wymiany pomysłów i inspiracji między uczestnikami projektu.

Młodzież chce rozumieć świat. Dlatego edukacja globalna jest ważna. Ten projekt pomoże Ci realizować ją w ciekawy dla uczniów i fascynujący dla Ciebie sposób! 

Dołącz, czekamy!

1. Jak to działa?

CZĘŚĆ I – WEBINARIA DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK

W pierwszej części projektu weźmiesz udział w dwóch webinariach. Obecność na tych spotkaniach oraz wypełnienie ankiety oznacza dla Ciebie ukończenie obowiązkowej części projektu. 

Webinaria opierają się na wiedzy i doświadczeniach międzynarodowego projektu Ecoality. Podczas nich przygotujemy Cię do prowadzenia inspirujących zajęć dla uczniów i uczennic. Powiększysz też wiedzę na temat kluczowych zagadnień globalnych.

Podczas pierwszego webinarium:

  • poznasz globalne wyzwania, takie jak zmiana klimatu i równość płci,
  • otrzymasz wskazówki, jak włączać w szkołę edukację globalną i prowadzić zajęcia rozwijające krytyczne myślenie młodzieży i zachęcające do działania.

Drugie webinarium pozwoli Ci rozmawiać o rozwiązaniach. Dowiesz się:

  • jak sprawiedliwość klimatyczna i płciowa wpływają na codzienne życie,
  • jak wykorzystać empatię i odpowiedzialność w edukacji młodzieży,
  • jakie narzędzia i metody włączać do zajęć.

Oba te spotkania w gronie nauczycielek i nauczycieli podobnych Tobie pozwolą Ci z energią i wiedzą przejść do drugiej części projektu. 

CZĘŚĆ II – SPOTKANIA DLA UCZNIÓW I UCZENNIC

Po każdy webinarium otrzymasz gotowe scenariusze zajęć. Poprowadź je w ramach świętowania Dnia Kobiet i Dnia Ziemi lub w innych dniach tych miesięcy, które sprzyjają refleksji nad globalnymi wyzwaniami.

Zorganizuj pięć 45-minutowych spotkań, by:

  • przyjrzeć się powiązaniom między człowiekiem, społeczeństwem, gospodarką i środowiskiem,
  • zwrócić uwagę społeczności szkolnej na aktualne wyzwania globalne,
  • omówić wpływ zmian klimatycznych i nierówności płci,
  • rozwijać empatię, solidarność i odpowiedzialność w budowaniu bardziej sprawiedliwej rzeczywistości.

Rezultaty wybranych spotkań z uczennicami i uczniami zamieścisz na Padlecie – przestrzeni online. 

Tam też poznacie inne grupy i odkryjecie efekty ich pracy. Dzięki temu Twoi uczniowie pogłębią świadomość globalną, rozwiną umiejętność współpracy oraz kreatywne myślenie. 

Razem zainspirujecie się do dalszego działania!

2. Dlaczego warto

  • Stworzysz w swojej szkole przestrzeń do aktywnego i ciekawego spędzania czasu poprzez angażujące spotkania, co zachęci młodzież do działania i wzmocni ich motywację.
  • Poznasz praktyczne materiały do realizacji edukacji globalnej w Twojej klasie, które pozwolą Ci łatwo i ciekawie realizować ciekawe lekcje.
  • Razem z młodzieżą pogłębisz wiedzę na temat aktualnych wyzwań globalnych, co pozwoli Wam lepiej zrozumieć współczesny świat.
  • Twoja klasa rozwinie kluczowe kompetencje, w tym krytyczne i kreatywne myślenie, umiejętność współpracy, a także postawy solidarności, troski i odpowiedzialności.
  • Gdy będziesz potrzebowała, zapewnimy Ci wsparcie koordynatorki projektu, z którą będziesz w stałym kontakcie, aby otrzymywać wskazówki, odpowiedzi na pytania i pomoc na każdym etapie realizacji działań.

Działania w projekcie wpisują się również w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25 w zakresie edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych, rozwijania u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych, podnoszenia jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym, krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie oraz pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym.

Poznaj opinie osób, które uczestniczyły w projekcie:

Ciekawe, angażujące zadania. Dobrze opracowane scenariusze i materiały.

Większość uczennic po raz pierwszy zetknęła się z poruszanymi tematami, nie były świadome istnienia omawianych problemów.

Omawiane zagadnienia znacznie poszerzyły wiedzę uczniów o globalnych problemach. Zyskali na nie pełniejsze spojrzenie, nie tak hasłowe jak w podstawie programowej z geografii na poziomie podstawowym.

Zestaw scenariuszy był starannie opracowany. Mini przewodnik oraz szkolenia zapewniały wszystko, co było potrzebne do przeprowadzenia zajęć.

3. Zgłoszenie

Jak się zgłosić?

Wystarczy jedno zgłoszenie, aby dołączyć do wszystkich części projektu. Po wysłaniu zgłoszenia od razu dostaniesz: 

  • przewodnik po projekcie,
  • międzynarodowy przewodnik Ecoality pogłębiający omawiane zagadnienia,
  • link do uczestnictwa w webinariach,
  • regularne wsparcie koordynatorki, dodatkowe materiały i inspirację do działania, 
  • materiały do przeprowadzenia spotkań dla młodzieży,
  • dostęp do Padletu, gdzie podzielisz się się efektami Waszej pracy.

Kto może się zgłosić?

Nauczyciel/nauczycielka szkoły ponadpodstawowej zgłasza zarówno siebie, jak i grupę młodzieżową (np. klasę lub inną grupę uczniów i uczennic). 

Podczas zgłoszenia należy podać nazwę zespołu. Zapytaj swoją klasę lub grupę młodzieżową, jaką nazwę chcieliby sobie nadać. 

Do czego się zobowiązujesz?

Jedno zgłoszenie to deklaracja:

  • udziału w dwóch webinariach,
  • wypełnienia dwóch ankiet oraz przekazania dwóch ankiet młodzieży,
  • przeprowadzenia pięciu spotkań dla młodzieży w swojej szkole.

4. Harmonogram w tym roku

  • 3 marca

    Powitalny e-mail.

  • 4 marca

    Webinarium nr 1 dla nauczycieli i nauczycielek.

  • 5-10 marca

    Spotkania dla Planety z okazji Dnia Kobiet.

  • 18 marca

    Webinarium nr 2 dla nauczycieli i nauczycielek.

  • 15-25 kwietnia

    Spotkania dla Planety dla uczniów i uczennic oraz praca na Padletach (4 spotkania).

5. Regulamin

6. Promocja

Zależy nam, aby nasze działania trafiały do szerszego grona szkół w całej Polsce. Dlatego jeśli weźmiesz udział w projekcie, prosimy – daj o tym znać w swoim środowisku. 

Użyj do tego mediów społecznościowych, lokalnej prasy lub po prostu – przekazując swoją opinię koleżance lub koledze ze szkoły po sąsiedzku. 

To sprawi, że Twoje działania będa bardziej widoczne, a nasze projekty zyskają zainteresowanie innych szkół. 

Zależy nam na tym, abyśmy się wszyscy rozwijali. 

7. Najczęstsze pytania

Zapraszamy osoby, które chcą poznać edukację globalną, pogłębić wiedzę na temat wybranych zagadnień i włączyć młodzież w rozmowy o globalnych wyzwaniach. Od definicji, poprzez refleksję nad własną postawą wobec wyzwań globalnych, aż po praktyczne, drobne działania z uczniami i uczennicami – to wszystko oferuje nasz 2-miesięczny projekt.

Jeśli chcesz zainteresować młodzież edukacją globalną lub sprawdzić się w prowadzeniu zajęć, spotkań i dyskusji na ten temat, Spotkania dla Planety są dla Ciebie!

Szacujemy, że realizacja projektu zajmie minimum 10 godzin:

  • 4 godziny (2 webinaria) – szkolenie online,
  • 4 godziny (5 godzin lekcyjnych) – spotkania z młodzieżą,
  • minimum 2 godziny – przygotowanie do spotkań, wypełnienie ankiet oraz wsparcie młodzieży w publikacji rezultatów działań na Padlecie.

W ramach projektu otrzymasz szczegółowy przewodnik dotyczący tematyki edukacji globalnej poruszanej w ramach projektu. Dalsza praca z nim i poziom Twojego zaangażowania zależą od Ciebie.

Zespół młodzieżowy powinien liczyć minimum 10 osób, jednak może również obejmować całą klasę.

Materiał wykorzystywany do pracy z młodzieżą oraz tematyka spotkań są skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, dlatego do rejestracji zapraszamy tylko te szkoły. Jeśli jednak jesteś zainteresowany/a edukacją globalną i pracujesz w szkole podstawowej, zapraszamy do udziału w naszym drugim projekcie – Globalna szkoła. Działamy dla świata.

Udział w szkoleniu i realizacja spotkań to około 10 godzin zaangażowania w marcu i kwietniu. Celem projektu jest wsparcie, a nie obciążenie. Rozumiemy, że Twoje możliwości czasowe mogą ulegać zmianie.  Dlatego zastanów się, czy będziesz w stanie zaangażować się w projekt, wypełnić ankiety oraz przeprowadzić spotkania z młodzieżą. Chcemy, by udział w projekcie był dla Ciebie źródłem inspiracji i satysfakcji, nie frustracji.

Jeśli trudno będzie Ci zrealizować spotkania w zaproponowanym przez nas terminie, skontaktuj się z koordynatorką. Najważniejsza jest bieżąca komunikacja z nami – postaramy się znaleźć rozwiązanie i pomóc w dostosowaniu harmonogramu.

8. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do nas

Justyna Zamojda, ekspertka edukacyjna

 

  • pomoże Ci zapisać się do projektu,
  • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

9. Partnerzy

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Ecoality” współfinansowanego przez Unię Europejską.

logo EU