Dołączcie do Tygodnia Edukacji Globalnej!

Aktualność

Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, jak co roku zachęcamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go! 

Zapraszamy szkolne zespoły młodzieżowe do uczestnictwa w Festiwalu internetowym Świat w szkole, szkoła w świecie”.

Razem z Wami chcemy zastanowić się, jak funkcjonuje współczesny złożony świat i jak poprzez nasze indywidualne oraz szkolne działania sprawić, aby był on bardziej zrównoważony. Postawimy wspólnie kolejne kroki, aby stworzyć bardziej Globalne szkoły i świadome społeczności szkolne. Podczas Festiwalu przyjrzymy się aktualnym wyzwaniom globalnym – w szczególności zmianie klimatu, migracjom, równości płci, różnorodności biologicznej oraz możliwym rozwiązaniom zawartym między innymi w Celach Zrównoważonego Rozwoju. Naszym celem jest w atrakcyjny i inspirujący sposób włączyć młodzież do działań odpowiadających na globalne wyzwania.

Termin i forma Festiwalu

W tym roku festiwal będzie trwał 3 dni, od 16 do 18.11.2021 (wtorek-czwartek). Młodzież tworzy zespoły szkolne i wykonuje zadania, działając na terenie swojej szkoły. Rezultaty swoich działań prezentuje w internecie na platformie festiwalowej.* Festiwal przeznaczony jest dla uczniów i uczennic klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zespoły młodzieżowe mogą liczyć od 4 do 10 osób, jeden nauczyciel lub nauczycielka mogą zgłosić do 2 zespołów.

Wszystkie szczegóły dotyczące organizacji wydarzeń w szkole zostały przekazane opiekunom i opiekunkom w czasie webinaru przygotowującego do Tygodnia Edukacji Globalnej, który możecie obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/edukacjaglobalnaCEO/videos/418483053274017

Plan Festiwalu

Dzień 1 – Świętowanie TEG zaczniemy od pogłębiania wiedzy na temat globalnych wyzwań i zrównoważonego rozwoju, zapraszając młodzież na zdalne spotkania w formie interaktywnych webinarów, warsztatów, pokazów filmów czy spotkań z ekspertami (platformy Zoom, Clickmeeting etc.). Na spotkania obowiązuje dodatkowa rejestracja, zgłoszeni opiekunowie otrzymają mailowo informację i formularze rejestracyjne. Rejestracja będzie również dostępna dla osób niezgłoszonych na cały Festiwal.


Trzy webinary dotyczące tematu migracji, równości płci oraz środowiska naturalnego i zmiany klimatu odbędą się w trzech sesjach w godzinach: 9-10.30, 11-12.30 i 13-14.30. Będą to spotkania z aktywistkami i aktywistami, którzy przekuwają swoje pomysły i zainteresowania w potrzebne i ważne społecznie zadania – mogą być dzięki temu inspiracją w odpowiadaniu na globalne wyzwania. Zapiszcie się TUTAJ.


Dodatkowo dla klas nauczycieli i nauczycielek biorących udział w “Globalnej szkole. Razem o migracjach” odbędą się dwa warsztaty z wykorzystaniem filmów dokumentalnych opowiadających historie migrantów i migrantek z ich perspektywy.


Dzień 2 i 3 będą poświęcone na realizację zadań w formie gry korytarzowej. CEO przekaże opiekunom i opiekunkom grup zestaw zadań do gry (najpóźniej w dniu webinaru przygotowującego do TEG 9.11.2021). Zadania będą poświęcone globalnych zjawiskom, tropieniu powiązań oraz poszukiwaniu lokalnych rozwiązań i możliwości włączenia się w działania mające na celu poprawę sytuacji na świecie. Spośród około 25 zadań na różnym poziomie wiekowym opiekunowie wybiorą min. 3, które zaproponują młodzieży w czasie gry.

Efekty realizacji zadań zespoły będą umieszczać na Padlecie, gdzie będą mieli okazję podejrzeć, jak pracują.

Dzień 3 – Grupy będą mogły kontynuować realizację zadań festiwalowych, a w godzinach 12-14 również skomentować efekty zadań innych zespołów. O 14.00 spotkamy się na 45-minutowym podsumowaniu online.
Szczegółowy program wraz z komentarzem zostanie udostępniony opiekunom i opiekunkom grup do 9 listopada 2021. Serdecznie zachęcamy młodzież do udziału w wydarzeniach online, jednak nie mają one charakteru obowiązkowego. Dla zespołów, które wezmą udział we wszystkich 3 dniach festiwalu przewidziany jest certyfikat.

Zapisy na Festiwal trwają do 15.11.2021 do godziny 12:00 lub do wyczerpania się limitu miejsc!

Zapraszamy do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Ten międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom to ogólnoeuropejska inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Udział w TEG to możliwość włączenia się do globalnej akcji i wspólnego zmieniania świata na lepszy!

Dzięki udziałowi w naszym wydarzeniu młodzież:

  • pozna zaangażowanych rówieśników i rówieśniczki z różnych zakątków Polski i podzieli się pomysłami i inspiracjami, 
  • pogłębi wiedzę o aktualnych wyzwaniach globalnych, skomplikowanych globalnych współzależnościach oraz rozwiązaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju,
  •  wzmocni ważne kompetencje kluczowe – świadomości globalnej, krytycznego i kreatywnego myślenia, współpracy i komunikacji oraz postawy solidarności i odpowiedzialności,
  • poczuje przyjemne emocje dzięki formie nauki poprzez zabawę.

Aby wziąć udział w Festiwalu:

Krok 1: Przekaż zaproszenie do uczestnictwa swoim uczniom i uczennicom, następnie stwórzcie 4-10-osobowe zespoły.

Krok 2: Do 15 listopada zgłoś zespoły, których jesteś opiekunką/opiekunem za pomocą formularza zamieszczonego poniżej.

Krok 3: Do osób zgłaszających zespoły młodzieżowe w okresie 11-14.11 szczegółowy program będzie wysyłany w przeciągu 24 godzin.

  • Regulamin Wirtualnego Festiwalu >>tutaj<<,
  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>tutaj<< – nauczyciel/nauczycielka opiekujący się zespołem, w celu zgłoszenia zespołu do zabawy jest zobowiązany/a do wypełnienia Formularza. Zapisy na Festiwal trwają do 15.11.2021 godz. 12:00 lub do wyczerpania się limitu miejsc!!

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z zespołem koordynującym Festiwal: katarzyna.dzieciolowska@ceo.org.pl.

Dotychczas pojawiły się następujące pytania, na które mamy już odpowiedzi:

P: Czy będzie możliwość, aby wewnątrz szkoły nauczyciele mogli wykorzystać zadania do przeprowadzenia gry z udziałem większej liczby zespołów niż te zgłoszone do TEG? Chodzi o to, aby wewnętrznie w szkole więcej uczniów na tym skorzystało. Ubiegłoroczny Festiwal był super, ale na 700 uczniów z mojej szkoły skorzystało z niego zaledwie kilku. Zależy mi na szerszym wykorzystaniu gry.

O: Jako CEO oferujemy zestaw zadań do wyboru przez opiekuna zespołu i udostępniamy festiwalowe narzędzia (Padlet i spotkania online) dla max. 2 zespołów przypisanych do jednego opiekuna, który zgłosi zespoły. Natomiast nie widzimy przeciwwskazań, by w ramach tej formuły w Waszych szkołach zadziało się więcej. Jeśli jako opiekunowie i opiekunki chcecie zaprosić do gry więcej zespołów/ osób (które nie będą miały niestety dostępu do Padletu i spotkania podsumowującego) – jest taka możliwość.

Świętujmy TEG razem!

 

*Zastrzegamy możliwość zmiany formuły Festiwalu w związku z ewentualną zmianą sytuacji pandemicznej oraz trybu nauki szkolnej. 

 

Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Grupą Zagranica, w ramach projektów Globalna szkoła. Razem o migracjach”, I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek”, Razem dla klimatu. Krytyczne myślenie dla świadomych klimatycznie społeczności”, „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

Wydarzenie jest realizowane w ramach serii spotkań „Europa o klimacie” współfinansowanego ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, ani Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Inne aktualności

Aktualności

23/05/2024
Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych
Już 14 czerwca odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla uczestników naszych projektów: Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych realizowanych w programach Globalnej Szkoły i Ekologicznej Szkoły.Prezentacja odbędzie się w gronie grup projektowych, wśród...
czytaj więcej»
Konferencja dla nauczycieli, na zdjęciu dziewczynka z namalowanym na policzku niebiesko-zielonym przypominającym kulę ziemską
29/04/2024
Konferencja „SPOKÓJ W SOBIE – POKÓJ W ŚWIECIE. Jak wykorzystać nasze zasoby w obliczu globalnych wyzwań?”
Zapraszamy na konferencję wszystkich zainteresowanych naszymi programami! To okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w projektach obszaru „Odpowiadaj na globalne wyzwania” i wymienić się z nimi doświadczeniami i przemyśleniami. To...
czytaj więcej»
18/01/2024
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?”
Konferencja „Szkolne sojusze i dialogi. Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak różni?” to bezpłatne wydarzenie dla dyrektorów i wicedyrektorów z wszystkich rodzajów szkół. Jest ono poświęcone prowadzeniu szkół, w których...
czytaj więcej»
25/10/2023
Zapraszamy na festiwal z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023
 Drogie Nauczycielki, drodzy Nauczyciele,zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się...
czytaj więcej»
30/08/2023
Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu „O pracy w szkole w czasach migracji” Dwudniowa konferencja „Razem w szkole. Jak uczyć, by łączyć?” to okazja, żeby poznać inne osoby uczestniczące w...
czytaj więcej»
25/08/2023
Ruszyła rekrutacja do naszych programów dla nauczycieli
Końcówka sierpnia to czas planowania i start rekrutacji do naszych programów w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie, jakie projekty w tematach związanych z edukacją globalną i ekologiczną przygotowaliśmy dla Was na...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań