c_id9

Podsumowanie warsztatu „Co oznacza prąd i energia przyszłości?”

Informacje o materiale

Data dodania: 21.10.2021

Grupa docelowa: Nauczyciele przedmiotowi

Artykuł

W dniu 18 marca 2021, w ramach programu „Odpowiadaj na globalne wyzwania – Europa o klimacie” odbył się warsztat on-line, dotyczący zagadnień związanych z produkcją i wykorzystaniem energii. Celem spotkania było:

• wzmocnienie wiedzy na temat energii i Europejskiego Zielonego Ładu;
• przyjrzenie się metodom realizacji edukacji ekologicznej;
• poznanie zadań interdyscyplinarnych w programie Europa o klimacie;

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji, które pojawiły się w czasie spotkania, jak i dodatkowe żródła wiedzy oraz materiały umożliwiające międzyprzedmiotowe poruszanie tematyki konsumpcji.

ENERGIA
Na początku spotkania poznaliśmy, czym jest energia i jak ją wykorzystujemy, na przykładzie elektryczności, transportu i ciepłownictwa. Przyglądaliśmy się poszczególnych źródłom energii i temu jak są wykorzystywane w Unii Europejskiej.Obecnie głównymi źródłami energii są te nieodnawialne, przede wszystkim węgiel, ropa i gaz, w Unii Europejskiej średnio, około 67% energii pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (włączając w to atom), w Polsce jest to 82% (aktualny miks energetyczny). Skąd bierze się ich popularność? Są to źródła, z których korzystamy od wielu lat, zawsze dostępne, łatwe do przetransportowania i przechowania. Jednak źródła te wyczerpują się, są coraz trudniej dostępne i coraz gorsze jakościowo, a przede wszystkim prowadzą do degradacji środowiska naturalnego i zmiany klimatu. Do konsekwencji wykorzystywania ropy, gazu i węgla można zaliczyć: dewastację terenów, na których są wydobywane, zanieczyszczenie powietrza (m.in tlenki siarki, azotu, metale ciężkie, pyły, dioksyny, rakotwórcze związki organiczne), wód słodkich i słonych, gleby oraz produkcję gazów cieplarnianych, która powoduje zmianę klimatu i dalsze zagrożenia dla środowiska przyrodniczego oraz ludzi.
Elementem transformacji systemu energetycznego jest przejście na odnawialne źródła energii oraz zmiana sposobu w jaki wykorzystujemy energię. Obecnie marnujemy duże ilości energii poprzez nieefektywne energetycznie praktyki, sprzęty, budownictwo i transport. W strategii Europejski Zielony Ład Unia Europejska stawia cele dla transformacji energetyczne.

 

EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD
W odpowiedzi na wyzwania, jakimi są zmiana klimatu i degradacja środowiska, Unia Europejska stworzyła plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki – Europejski Zielony Ład.
Do głównych założeń strategii należą:
• inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska
• wprowadzanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego
• obniżenie emisyjności sektora energii
• zapewnienie większej efektywności energetycznej budynków
• współpraca z partnerami międzynarodowymi w celu poprawy światowych norm środowiskowych
• uznanie efektywności energetycznej za priorytet i rozwijanie sektora energii opartego w dużej mierze na źródłach odnawialnych,
• w pełni zintegrowany, wzajemnie połączony i cyfrowy unijny rynek energii,
• przystępne cenowo i bezpieczne dostawy energii w UE.

 

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Na temat energii, również w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, warto mówić w szkole. Jest to temat, w którym można wyjaśnić młodzieży zarówno sposób produkcji energii, wady i zalety poszczególnych źródeł, ale i zastanowić się nad naszymi obecnymi i rzeczywistymi potrzebami energetycznymi. Jest to temat, który daje przestrzeń do dyskusji, projektów młodzieżowych, akcji informacyjno-edukacyjnych, zmiany indywidualnych nawyków, jak i postanowień ogólnoszkolnych mających na celu oszczędzanie i efektywne wykorzystanie energii. W programie Europa o klimacie proponujemy realizację edukacji ekologicznej różnymi netodami, które wzmacniają zarównow wiedzę, jak i umięjętności oraz postawy. Więcej na ten temat w przewodniku Zielony ład w szkole. Jak i dlaczego warto realizować edukację ekologiczną w szkole podstawowej. Podczas spotkania udało nam się przyjrzeć kilku metodom wykorzystywanym w szkole na zajęciach jak i pozalekcyjnie.
Udało na się również poznać relację z przeprowadzenia dwóch zadań oferowanych w programie („Jakie możliwości daje nieskoszony trawnik?” oraz „Co to jest dobra żywność?”, które można odnaleźć w materiałach). Zadania zostały przeprowadzone w młodszych i starszych klasach poza lekcjami. Starsi uczniowie i uczennice pracowali dość samodzielnie z materiałami interaktywnymi, co sprzyjało zainteresowaniu się poruszaną tematyką. Nauczycielka prowadząca zajęcia musiała wprowadzić pewne modyfikacje i przeznaczyć więcej czasu na aktywności proponowane na matematykę.
Zachęcamy Państwa do wykorzystania kolejnych dwóch zadań, nawiązywania współpracy międzyprzedmiotowej i wprowadzania modyfikacji, dopasowując materiał do swojej klasy.

 

Zadania będą dostępne są na naszej stronie (wraz z załącznikami do pracy w systemie zdalnym) 25 marca:
• Co oznacza prąd i energia przyszłości? – zadanie interdyscyplinarne nr. 5 – klasy IV-VI
• Co oznacza prąd i energia przyszłości? – zadanie interdyscyplinarne nr. 6 – klasy VII-VIII
Zadanie składa się z pięciu aktywności na cztery/pięć przedmiotów. Zachęcamy, by z jedną grupą uczniów i uczennic wykonać minimum trzy aktywności.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą prezentacją podsumowującą warsztat on-line, która jest do pobrania.

Pobierz materiał

Co oznacza prąd i energia przyszłości? - warsztat

format: pdf

wielkość: 3,14 MB

Pobierz

Podobne materiały

Publikacja

Szkolny kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska

Publikacja dostarcza narzędzi wspierających nauczycielki, nauczycieli, dyrektorki i dyrektorów szkół, a przede wszystkim zachęca uczennice i uczniów
Zobacz
Publikacja

Kodeks dobrych praktyk dla klimatu i środowiska. Wydanie...

Publikacja zawiera porady, jak zmniejszyć negatywny wpływ codziennych aktywności biurowych i różnych przedsięwzięć organizacyjnych na środowisko.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie: Decydujemy i działamy wspólnie – pierwsze kroki...

Ćwiczenie pozwoli uczniom i uczennicom poczuć ducha wspólnoty poprzez stawianie pierwszych kroków w tworzeniu budżetu partycypacyjnego.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie – Ekosystem w przydomowym ogrodzie

Podczas ćwiczenia uczniowie i uczennice wykorzystają wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów do zaprojektowania ogrodu permakulturowego.
Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Publikacja

Młodzi głosują. Wybory do parlamentu europejskiego czerwiec 2024....

Zobacz
Gra

Gra „O rety – REZUS! Czyli (bez)troski małego...

Gra karciana przeznaczona do wykorzystania w klasach, w których nauczyciele pracują z „Better Learning Programme” (BLP).
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Historia nie musi się powtarzać! Nowe historie dla...

Zobacz
Film lub webinarium

Jak zaplanować projekt dotyczący różnorodności?

Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Ćwiczenie „Pakiet Platinium a Księga Koheleta”

Ćwiczenie można przeprowadzić na zakończenie omawiania fragmentów „Księgi Koheleta” (Biblia – Stary Testament) lub na godzinie wychowawczej.
Zobacz
Scenariusz lub ćwiczenie

Scenariusz „Dobrobyt a dobre życie – dyskusja o...

Zajęcia mają na celu pochylenie się nad pojęciami dobrobytu i dobrego życia jako koncepcji społecznych
Zobacz
Artykuł

Gra „Klimatyczne Wyzwania” – artykuł

W naszej europejskiej inicjatywie edukacyjnej związanej z grą „Klimatyczne Wyzwania” wzięło udział już ponad tysiąc nauczycieli
Zobacz
Biblioteka materiałów

Chcesz usystematyzować swoją wiedzę z tego obszaru?

Przejdź do sekcji TEMATY