Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej 2024

Włącz się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go na lepsze! TEG to wydarzenie dla wszystkich, którym bliskie jest działanie na rzecz globalnych wyzwań, a także zaangażowanie i budowanie wspólnoty.

WEŹ UDZIAŁ W TYGODNIU EDUKACJI GLOBALNEJ

1. REKRUTACJA

23.09-20.10

Spotkania dla Planety (szkoły ponadpodstawowe) – weź udział w dwóch webinariach dla nauczycieli i nauczycielek oraz pięciu zajęciach dla młodzieży, które pozwolą Wam zgłębić kluczowe wyzwania naszych czasów i poszukać skutecznych rozwiązań dla naszej Planety.

2. REKRUTACJA

21.10-14.11

Festiwal internetowy dla młodzieży (klasy IV-VIII szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe) – to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o globalnych wyzwaniach i zaangażować młodzież w działania na rzecz Planety.

3. REKRUTACJA

4.11-19.11

Webinaria dla nauczycieli i nauczycielek – dzięki nim wzmocnisz swoje kompetencje w obszarze współczesnych globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu czy migracje, które możesz wykorzystać w swojej pracy w szkole.

WYbierz coś dla siebie!

Spotkania dla planety

Spotkania dla Planety

Webinaria dla nauczycieli i nauczycielek, które przygotują Cię do przeprowadzenia pięciu spotkań dla młodzieży w Twojej szkole.

Festiwal internetowy

Webinaria dla młodzieży i szkolna gra korytarzowa – szansa na pogłębienie wiedzy i podjęcie wspólnych działań na rzecz globalnych wyzwań!

Webinaria dla nauczycieli i nauczycielek

Webinaria dla nauczycieli i nauczycielek

Trzy webinaria dla kadry pedagogicznej, podczas których dowiesz się, jak radzić sobie z globalnymi wyzwaniami - również w Twojej szkole!

Dlaczego edukacja globalna jest dziś szczególnie ważna?

Ze współczesnymi wyzwaniami globalnymi – zmianą klimatu, migracjami, nierównościami, zanikiem bioróżnorodności, łamaniem praw człowieka – nikt nie jest w stanie uporać się w pojedynkę. Jesteśmy od siebie nawzajem zależni i wydarzenia w innych części światach – dotykają i nas. 

Działa to też w drugą stronę – nasze codzienne decyzje mają znaczenie dla mieszkańców i mieszkanek odległych części świata. Jak stawiać czoło globalnym wyzwaniom indywidualnie każdego dnia, ale też jak działać z empatią i solidarnie? Jak można analizować i rozumieć globalne procesy i wyciągać z nich wnioski? Jak młody człowiek ma odnaleźć się w „globalnej wiosce” pełnej współzależności, sprzecznych opinii i fake newsów?

Edukacja globalna to część edukacji obywatelskiej, która pomaga młodym ludziom zrozumieć otaczający ich świat.

Jej głównym celem jest kształtowanie umiejętności kluczowych, takich jak: krytyczne myślenie, prowadzenie dialogu, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi, ale też postaw otwartości, solidarności, odpowiedzialności za innych ludzi i planetę.

Masz pytania?
Napisz do nas

Działanie jest współfinansowane ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Projekt Global Districts jest współfinansowany przez program DEAR Unii Europejskiej i realizowany przez: ACRA, WeWorld, Suedwind, Finep Academy, ActionAid Hellas, Anthropolis, Center for Citizenship Education, People in Peril, ABD, Agenda21.

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.

 Wydarzenie „Spotkania dla Planety” realizowane jest w ramach projektu „Ecoality” współfinansowanego przez Unię Europejską.

logo DBU
logo EU
Logo Polska Pomoc
logo PAFW