Podsumowanie spotkania „Czym jest zrównoważona przestrzeń do życia?”

Aktualność

W dniu 28 października spotkaliśmy się na drugim spotkaniu z serii spotkań „Europa o klimacie”, w ramach programu „Ekologiczna szkoła”. Celem spotkania było:

  • wzmocnienie wiedzy na temat zrównoważonego budownictwa, transportu i Europejskiego Zielonego Ładu;
  • poznanie zadań interdyscyplinarnych w programie Europa o klimacie;
  • przyjrzenie się sposobom realizacji edukacji ekologicznej z włączeniem społeczności szkolnej i lokalnej.

Tym razem naszym tematem przewodnim był zrównoważony transport i budownictwo, w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to strategia, która określa kierunek działań na rzecz zrównoważonej gospodarki i odpowiada na postępującą zmianę klimatu oraz utratę różnorodności biologicznej. Proponowana w strategii transformacja sprzyja włączeniu społecznemu, rozwoju edukacji i badań oraz budowaniu sprawiedliwszego świata dla ludzi i przyrody. W cyklu warsztatów on-line oraz materiałach edukacyjnych przygotowywanych w ramach programu skupiamy się na czterech tematach będących częścią strategii:

    • klimacie,
    • zrównoważonym budownictwie i transporcie,
    • gospodarce obiegu zamkniętego,
    • zanieczyszczeniach środowiska.

Seria spotkań jest okazją do zainspirowania się nowymi tematami poruszanymi w ramach edukacji ekologicznej. W ramach każdego tematu proponujemy również materiały edukacyjne w formie zadań interdyscyplinarnych dla szkół podstawowych, zapraszające do międzyprzedmiotowej pracy w szkole i współpracy. 

Proponowane zadania interdyscyplinarne wspiera również przewodnik Zielony ład w szkole. Jak i dlaczego warto realizować edukację ekologiczną w szkole podstawowej, który zbiera najważniejsze informacje na temat edukacji ekologicznej.

Na drugim spotkaniu (oraz w zadaniach interdyscyplinarnych) przyglądamy się sposobom na stworzenie zrównoważonej przestrzeni do życia, uwzględniającej zrównoważonych transport i budownictwo – jest to część strategii na rzecz ochrony klimatu. W części merytorycznej skupiliśmy się głównie na poznawaniu zagadnień: zrównoważony transport i budownictwo, oraz na tym jakie rozwiązania w ramach strategii proponuje Komisja Europejska. 

W przypadku transportu jednymi z celów strategii są m.in:

  • ograniczenie 55% emisji z transportu do 2030 r.
  • redukcję emisji gazów cieplarnianych w transporcie na poziomie europejskim o 90% do 2050 r. 

W ramach rozmowy o tym celu w szkole, warto zwracać uwagę na:

  • dojazdy do szkoły,
  • wycieczki,
  • wiedzę o transporcie i jego wpływie na klimat oraz na jakość powietrza.

Jeżeli chodzi o zrównoważone budownictwo to istotnym celem zapisanymi w strategii jest m.in:

  • dążenie do efektywności energetycznej: do 2030 r. zostałoby odnowionych 35 mln budynków i stworzone 160 tys. zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym. Budynki w UE generują łącznie 40 proc. zużycia energii i odpowiadają za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Podczas spotkania, jak i w zadaniach interdyscyplinarnych mówimy również o Nowym Europejskim Bauhausie, który jest inicjatywą o charakterze ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym i przybliża do tworzenia zrównoważonej przestrzeni, przyjaznej dla ludzi i środowiska. 

Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co zrównoważona przestrzeń oznacza z poziomu szkoły (do podobnych rozmów oraz działań na rzecz przestrzeni zachęcamy w zadaniach). Wśród odpowiedzi pojawiały się następujące stwierdzenia:

  • zaspokaja obecne potrzeby, nie szkodzi innym,
  • pozwala na rozwijanie zainteresowań i pasji,
  • tworzy komfortowe warunki do nauki, pracy i działania,
  • tworzy atmosferę służąca rozwojowi i warunki do kreatywnego rozwoju,
  • przestrzeń do odpoczynku, 
  • jest to przestrzeń przyjazna dla wszystkich ludzi, którzy stosują zasady zrównoważonego rozwoju,
  • przestrzeń zaadaptowana, nie wykorzystana,
  • przyjazna dla ludzi, zwierząt i roślin,
  • to przestrzeń, gdzie jest miejsce dla przyrody, nas i przyszłych pokoleń,
  • w zrównoważonej przestrzeni wszyscy starają się postępować zgodnie z ustalonymi zasadami, mając na względzie dobro innych i naszą wspólną przyszłość.

Więcej na temat zrównoważonej przestrzeni znajdziesz w prezentacji. Jeżeli zainteresował Cię ten temat zachęcamy do włączenia go na zajęciach matematyki, geografii/przyrody, języka polskiego i godzinie wychowawczej  poprzez realizację naszych zadań interdyscyplinarnych:

>>Tutaj<< znajdziesz prezentację ze spotkania

Zadania interdyscyplinarne dotyczące zrównoważonej przestrzeni dostępne są pod linkami:

Seria spotkań „Europa o klimacie” jest współfinansowany ze środków Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Unii Europejskiej.

 

   

Inne aktualności

Aktualności

24/05/2023
Różnorodność w szkole: jak zrozumieć, dostrzegać i celebrować różnice? – webinarium
Zapraszamy na webinarium, podczas którego wspólnie zastanowimy się, jak podejść do zagadnienia różnorodności i międzykulturowości w Twojej szkole. Webinarium odbędzie się 6 czerwca i będzie nawiązywać do Międzynarodowego Dnia Różnorodności...
czytaj więcej»
12/05/2023
Młodzież na rzecz globalnych wyzwań 2023
Zapraszamy na letni obóz młodzieżowy! 4-12 lipca, Motycz Leśny To od Ciebie zależy, wokół czego zbudujesz swój projekt. Stworzysz wizję swojego wymarzonego świata, a my dostarczymy Ci narzędzia i metody,...
czytaj więcej»
02/05/2023
Globalna Szkoła. Pomosty dobrej komunikacji
Zapraszamy na konferencję wszystkich zaangażowanych w nasze programy! To okazja żeby poznać inne osoby uczestniczące w kursach z obszaru "Odpowiadaj na globalne wyzwania", wymienić się z nimi doświadczeniami i przemyśleniami....
czytaj więcej»
22/03/2023
Dzień Ziemi – Splątani ze światem
Zapraszamy do wspólnych obchodów Dnia Ziemi 2023! W tym roku skupimy się na uporządkowaniu tego, co już wiemy o relacji człowieka z przyrodą i porozmawiamy o rolach poszczególnych elementów naszego...
czytaj więcej»
22/01/2023
Programy dla nauczycieli – otwarte rekrutacje
Nowy rok to nowe wyzwania i projekty. W Dziale Edukacji Globalnej i Ekologicznej jest ich w tym roku wyjątkowo dużo. Rozpoczynamy rekrutację do naszych programów: zapraszamy Państwa do zapoznania się...
czytaj więcej»
05/01/2023
Na tym webinarium dowiesz się, jak rozmawiać z rodzicami, by byli Twoimi sojusznikami (12 stycznia)
Dyrektorko, Dyrektorze,  przyjdź na bezpłatne webinarium o skutecznej współpracy z rodzicami. Poznasz praktyczne metody i wskazówki, którymi podzielą się z Tobą: doświadczona dyrektorka szkoły i cenione ekspertki. Jak rozmawiać z...
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań