Dla zaawansowanych

W programie „Globalna szkoła"

Obecnie zbieramy nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie (lub podobnym działaniu) w nowym roku szkolnym.  

Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli masz już świadomość, że nasz świat potrzebuje całkowicie nowego sposobu myślenia, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, ekologicznym, ekonomicznym i społecznym.

Co zyskasz?

  • poznasz narzędzia wzmacniające krytyczne myślenie uczniów i uczennic (w kontekście procesów globalnych i nie tylko),
  • wzmocnisz sprawczość młodych ludzi i wesprzesz ich w zmianach w szkole i lokalnej społeczności,
  • poznasz nauczycielki i nauczycieli z podobnym punktem widzenia na sprawy globalne,
  • zrobisz ważny krok w długiej i ciekawej wędrówce do zdrowszego i bardziej sprawiedliwego świata. 

Do projektu zapraszamy klasy 7-8 szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe oraz inne placówki oświatowo i oświatowo-wychowawcze tego poziomu nauczania. 

A zatem, nauczycielki, nauczyciele (niezależnie od przedmiotu) wychowawcy, wychowawczynie, bibliotekarki i bibliotekarze… Spotkajmy się w projekcie! 

Jeśli ludzkość ma przetrwać i wznieść się na wyższy poziom, potrzebujemy całkowicie nowego sposobu myślenia.

1. Jak to działa

I półrocze – uczymy się! 

Wszyscy bierzemy udział w kursie internetowym, w którym wzmacniamy swoje krytyczne myślenie (również w kontekście funkcjonujących współcześnie idei oraz uwarunkowań systemowych) korzystamy z materiałów merytorycznych i dydaktycznych związane z edukacją globalną. Pracujemy nad kolejnymi zadaniami w kursie przy wsparciu mentorki lub mentora, który udziela nam informacji zwrotnej.

Bierzemy także udział w wydarzeniach online i na żywo, podczas których dowiadujemy się, jak zadbać o siebie oraz rozwijać umiejętność empatycznej, otwartej i nieoceniającej komunikacji.  

Tworzymy  grupy młodzieży (5-10 osób), która angażuje się w działania. Prowadzimy z nimi zajęcia na podstawie scenariuszy, które otrzymujemy od CEO, by umieli działać metodą projektu młodzieżowego: biorą udział w wydarzeniu online oraz otrzymają materiały.  

II półrocze – działamy! 

W II półroczu skupiamy się na prowadzeniu działań w przestrzeni szkolnej i/lub lokalnej. Poprzez kolejne moduły kursu internetowego, materiały i wydarzenia jesteśmy wspierani w rozwijaniu kompetencji niezbędnych dla wprowadzenia pozytywnych zmian w szkole i lokalnej społeczności. 

Grupa młodzieżowa w ramach projektu pogłębia wiedzę na temat najistotniejszych wyzwań współczesności. Te nowe idee i perspektywy są źródłem inspiracji, by pracować nad własnym projektem na rzecz globalnej zmiany.

Wsparcie, które otrzymujemy w ramach projektu to:

6 modułów kursu
internetowego

materiały dla Ciebie i dla młodzieży, m.in

szkolenia:

mentoring

Na zakończenie projektu wszyscy otrzymują od CEO zaświadczenie, które potwierdza zdobyte kompetencje i podjęte działania. Przygotawne są także dyplomy dla uczennic i uczniów zaangażowanych w projekt oraz dyplom dla szkoły. 

Jako uczestniczka lub uczestnik programu Globalna szkoła” otrzymujemy także zaproszenia (dla nas i dla młodzieży) na festiwale internetowe z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej i Dnia Ziemi. 

Nasi uczniowie mogą także zaprezentować swój projekt na ogólnopolskim spotkaniu na żywo, które Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje dla wszystkich osób zaangażowanych w działania globalne w szkołach

2. Dlaczego warto

Rozbudzamy nadzieje. Twoją i ludzi na których wpływasz. To cel naszego projektu w postępującym kryzysie społeczno-ekonomicznym, klimatycznym i utracie bioróżnorodności. Zróbmy razem coś dobrego. Pokażmy ludziom blisko nas, że inny świat jest możliwy. 

Pomożemy Ci we wprowadzaniu konkretnych, lokalnych rozwiązań i zainspirujemy Was do nowych sposobów myślenia. Taką cegiełkę do poprawy sytuacji może dołożyć szkoła.

To więcej niż zmiana wokół, to zmiana w sobie. Wzmacniaj w swoich podopiecznych – na przekór pogarszającemu się stanowi zdrowia psychicznego młodzieży i dorosłych – poczucie sprawczości i zaangażowanej obecności w świecie!

3. Zgłoszenie na rok szkolny 2024/25

Kliknij niżej, wypełnij formularz i zaznacz, że jesteś zainteresowany tym obszarem działań CEO.

A może w Twojej szkole są inne osoby, które interesuje ta tematyka? Zachęcamy, by do programu zgłaszać się w duecie. Wypełnijcie formularz pojedynczo, by wziąć udział w kursie internetowym związanym z indywidualnym mentoringiem. Sprawozdania z realizacji projektu młodzieżowego możecie już jednak złożyć wspólnie. Zyskacie też wzajemne wsparcie w działaniach.

4. Harmonogram w tym roku szkolnym

5. Regulamin

  • Rekrutacja do projektu

    Koniec: 1 października 2023

  • Rozpoczęcie kursu internetowego dla nauczyciela/ki

    28 września 2023

  • Szkolenie wprowadzające online

    do 4 października 2023

  • Mentoring indywidualny dla nauczyciela/ki

    przez cały okres trwania kursu (3 informacje zwrotne pisemne do zadań obowiązkowych, 3 spotkania grupy kursowej; obecność obowiązkowa na 2 z 3 spotkań)

  • Webinarium dla uczniów i uczennic, które wprowadzi ich do tematyki projektu

    grudzień 2023/styczeń 2024

  • Warsztaty online i mentoring grupowy (dla uczniów i uczennic)

    od grudnia 2023 do kwietnia 2024

  • Koniec działań w szkole

    do 24 kwietnia 2024

  • Zakończenie kursu internetowego dla nauczyciela/ki i przekazanie sprawozdania online z działań

    29 maja 2024

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki

Marta Kałużyńska, ekspertka edukacyjna 

  • pomoże Ci wejść do projektu,
  • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

7. Partnerzy

Działanie jest finansowane przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Poznaj inne projekty

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie.