Dla zaawansowanych

W programie „Globalna szkoła"

Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli masz już świadomość, że nasz świat potrzebuje całkowicie nowego sposobu myślenia, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, ekologicznym, ekonomicznym i społecznym.

Zapraszamy Cię do projektu, w którym:

 • poznasz narzędzia wzmacniające krytyczne myślenie uczniów i uczennic (w kontekście procesów globalnych i nie tylko),
 • wzmocnisz sprawczość młodych ludzi i wesprzesz ich w zmianach w szkole i lokalnej społeczności,
 • poznasz nauczycielki i nauczycieli z podobnym punktem widzenia na sprawy globalne,
 • zrobisz ważny krok w długiej i ciekawej wędrówce do zdrowszego i bardziej sprawiedliwego świata. 

Do projektu zapraszamy klasy 7-8 szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe oraz inne placówki oświatowo i oświatowo-wychowawcze tego poziomu nauczania. 

A zatem, nauczycielki, nauczyciele (niezależnie od przedmiotu) wychowawcy, wychowawczynie, bibliotekarki i bibliotekarze… Spotkajmy się w projekcie! 

Jeśli ludzkość ma przetrwać i wznieść się na wyższy poziom, potrzebujemy całkowicie nowego sposobu myślenia.

1. Jak to działa

Projekt trwa od października 2023 do maja 2024 r.

I półrocze – uczymy się! 

Dołączasz do kursu internetowego, w którym wzmocnisz swoje krytyczne myślenie (również w kontekście funkcjonujących współcześnie idei oraz uwarunkowań systemowych) oraz otrzymasz materiały merytoryczne i dydaktyczne związane z edukacją globalną. Pracujesz nad kolejnymi zadaniami w kursie przy wsparciu mentorki lub mentora, który udziela Ci informacji zwrotnej.

Uczestniczysz także w wydarzeniach online i na żywo, podczas których dowiadujesz się, jak zadbać o siebie oraz rozwijasz umiejętność empatycznej, otwartej i nieoceniającej komunikacji.  

Tworzysz  grupę młodzieży (5-10 osób), która zaangażuje się w działania. Przeprowadzisz z nimi zajęcia na podstawie scenariuszy, które od nas otrzymasz. Przygotujesz ich do działania metodą projektu młodzieżowego: wezmą udział w wydarzeniu online oraz otrzymają materiały.  

II półrocze – działamy! 

W II półroczu skupiasz się na prowadzeniu działań w przestrzeni szkolnej i/lub lokalnej. Poprzez kolejne moduły kursu internetowego, materiały i wydarzenia wesprzemy Was w rozwijaniu kompetencji niezbędnych dla wprowadzenia pozytywnych zmian w szkole i lokalnej społeczności. 

Grupa młodzieżowa może w ramach projektu pogłębić wiedzę na temat najistotniejszych wyzwań współczesności. Te nowe idee i perspektywy będą źródłem inspiracji, gdy będzie pracować nad własnym projektem na rzecz globalnej zmiany.

Wsparcie, które od nas otrzymasz w ramach projektu to:

6 modułów kursu
internetowego

materiały dla Ciebie i dla młodzieży, m.in

szkolenia:

mentoring

Na zakończenie projektu otrzymasz od nas zaświadczenie, które potwierdzi zdobyte kompetencje i podjęte działania. Przygotujemy także dyplomy dla uczennic i uczniów zaangażowanych w projekt oraz dyplom dla szkoły. 

Jako uczestniczka lub uczestnik programu Globalna szkoła” otrzymasz także zaproszenia (dla Ciebie i młodzieży) na festiwale internetowe z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2023 i Dnia Ziemi 2024. 

Twoi uczniowie będą mogli także zaprezentować swój projekt na ogólnopolskim spotkaniu na żywo, które Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje dla wszystkich osób zaangażowanych w działania globalne w szkołach.

2. Dlaczego warto

Rozbudzamy nadzieje. Twoją i ludzi na których wpływasz. To cel naszego projektu w postępującym kryzysie społeczno-ekonomicznym, klimatycznym i utracie bioróżnorodności. Zróbmy razem coś dobrego. Pokażmy ludziom blisko nas, że inny świat jest możliwy. 

Pomożemy Ci we wprowadzaniu konkretnych, lokalnych rozwiązań i zainspirujemy Was do nowych sposobów myślenia. Taką cegiełkę do poprawy sytuacji może dołożyć szkoła.

To więcej niż zmiana wokół, to zmiana w sobie. Wzmacniaj w swoich podopiecznych – na przekór pogarszającemu się stanowi zdrowia psychicznego młodzieży i dorosłych – poczucie sprawczości i zaangażowanej obecności w świecie!

3. Zgłoszenie

Kliknij, by przejść do panelu Zapisy i zgłosić swój udział.

Poleć projekt dalej! Może warto wziąć udział razem? A może znasz kogoś, komu ten projekt bardzo się przyda.

Zanim zgłosisz się do projektu, sprawdź regulamin i upewnij się, że w Twojej szkole możliwe jest przeprowadzenie wymaganych aktywności.

Projekt oferuje treści edukacji globalnej na poziomie zaawansowanym. Wybierz go, jeśli:

 • masz wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie w pracy metodami edukacji globalnej w szkole,
 • realizowałaś lub realizowałeś już kursy, warsztaty edukacyjne z tego zakresu (możesz przesłać nam certyfikat ich ukończenia). 

Jeśli to Twoje pierwsze działania związane z edukacją globalną, nadal możesz pracować z nami w programie Globalna szkoła”.

A może w Twojej szkole są inne osoby, które interesuje ta tematyka? Zachęcamy, by do programu zgłaszać się w duecie. Wypełnijcie formularz pojedynczo, by wziąć udział w kursie internetowym związanym z indywidualnym mentoringiem. Sprawozdania z realizacji projektu młodzieżowego możecie już jednak złożyć wspólnie. Zyskacie też wzajemne wsparcie w działaniach.

4. Harmonogram

 • Rekrutacja do projektu

  do 24 września 2023

 • Rozpoczęcie kursu internetowego dla nauczyciela/ki

  28 września 2023

 • Szkolenie wprowadzające online

  październik 2023

 • Mentoring indywidualny dla nauczyciela/ki

  przez cały okres trwania kursu (3 informacje zwrotne pisemne do zadań obowiązkowych, 3 spotkania grupy kursowej; obecność obowiązkowa na 2 z 3 spotkań)

 • Webinarium dla uczniów i uczennic, które wprowadzi ich do tematyki projektu

  grudzień 2023/styczeń 2024

 • Warsztaty online i mentoring grupowy (dla uczniów i uczennic)

  od grudnia 2023 do kwietnia 2024

 • Koniec działań w szkole

  do 24 kwietnia 2024

 • Zakończenie kursu internetowego dla nauczyciela/ki i przekazanie sprawozdania online z działań

  29 maja 2024

5. Regulamin

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki

Marta Kałużyńska, ekspertka edukacyjna 

 • pomoże Ci wejść do projektu,
 • opowie o korzyściach z uczestnictwa.

7. Partnerzy

Działanie jest finansowane przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).

Poznaj inne projekty

W tym roku mamy dla Ciebie 14 projektów w 9 programach. W każdym z nich wspieramy Cię w innym obszarze Twojej pracy w szkole. Dołącz bezpłatnie.