Granty dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Ecoality

Aktualność

Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie?

Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality

PROJEKT ECOALITY

Ecoality ma na celu zwiększenie świadomości i zaangażowania młodzieży oraz władz lokalnych w działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i społecznej. Projekt odpowiada na pilną potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ubóstwu i nierównościom społecznym, postrzeganym zwłaszcza przez pryzmat sprawiedliwości płciowej. Zmiany klimatyczne nieproporcjonalnie dotykają bowiem marginalizowane społeczności, w szczególności kobiety. 

Ecoality promuje podejście oparte na empatii, aktywności społecznej, które łączy kwestie ekologiczne z równością płci, dążąc do bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata. Projekt opiera się na założeniu, że młodzież jest kluczowym czynnikiem zmian, jednak często brakuje jej przestrzeni, umiejętności i zasobów, aby skutecznie wpływać na decyzje administracyjne. 

Głównym celem programu jest wsparcie inicjatyw realizowanych przez młodzież i młodych dorosłych w obszarze tematycznym sprawiedliwości klimatycznej i płciowej. W szczególności dążymy do tego, by: 

Kto może wnioskować o grant?

Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki NGO i nieformalnych grup młodzieżowych do aplikowania w naszym programie dotacyjnym w obszarze edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej.

W programie mogą wziąć udział:

  • organizacje młodzieżowe,
  • stowarzyszenia wolontariackie,
  • organizacje pozarządowe, pracujące z i dla młodzieży,
  • nieformalne grupy młodzieżowe (tylko we współpracy z zarejestrowaną organizacją).

Zainteresowane organizacje mogą ubiegać się o grant samodzielnie lub w partnerstwach obejmujących dwie organizacje. Składać wnioski mogą organizacje (niezależnie od tego, czy składają wniosek samodzielnie czy jako współwnioskodawcy), które nie otrzymały dofinansowania unijnego DEAR jako wnioskodawca, współwnioskodawca lub partner stowarzyszony w bieżącym lub poprzednim naborze do programu DEAR, ogłoszonym w 2022 r. (nr 173998).

Jakie działania finansujemy?

Wspierane są projekty, których uczestnikami bezpośrednimi jest młodzież szkolna i młodzi dorośli między 15 a 29 rokiem życia. Uczestnikami pośrednimi, do których będą kierowane np. efekty tych działań, mogą być inne osoby ze społeczności szkolnej lub lokalnej. 

Działania, osadzone w programie Ecoality, mają na celu podniesienie świadomości na temat intersekcjonalności kryzysów ekologicznych i ich wpływu na lokalne społeczności. Skupiamy się przy tym na temacie równości płci.

Inicjatywy powinny koncentrować się na lokalnych rozwiązaniach i działaniach społecznościowych na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i płciowej oraz wspierać sprawczość młodych osób. Mogą być skierowane do szkół i/lub lokalnych społeczności.

Zadania realizowane w ramach programu:

Realizowane projekty mogą również być częścią własnych działań organizacji, jeśli spełniają wymogi programu.

Wysokość dofinansowania

Kwota grantu wynosi 5 000 euro. Możliwe jest uzyskanie dodatkowych środków na koszty materiałów projektowych, realizacji wydarzeń itp.

Harmonogram dotacji

Projekty trwają między 5 a 8 miesięcy. Mogą też wystartować później, ale muszą skończyć się nie później niż 30 kwietnia 2026 r.

Formularz zgłoszeniowy i dokumenty do pobrania:

Wypełniony formularz wniosku wraz z budżetem i oświadczeniem należy wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: zuzanna.krzysztofik@ceo.org.pl

Czekamy na Wasze zgłoszenia i cieszymy się na współpracę w tworzeniu zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości! 

Złożone wnioski, które spełniają wymogi formalne określone w niniejszym regulaminie, zostaną sprawdzone
przez Komisję Oceniającą na podstawie kryteriów określonych w regulaminie (patrz §18).


Wnioski zostaną najpierw sprawdzone pod względem wymogów formalnych (dopuszczalność i
kwalifikowalność). Wnioski spełniające wymogi formalne zostaną ocenione pod względem potencjału
operacyjnego i kryteriów przyznawania grantów, a następnie uszeregowane według osiągniętej punktacji.


Cztery wnioski z najwyższą punktacją zakwalifikują się do dofinansowania w Programie Dotacyjnym.

Organizatorzy

Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Ecoality.

Działanie dofinansowane przez Unię Europejską i współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Inne aktualności

Aktualności

27/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania

Aktualność

Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy?

Zapraszamy do założenia EcoLabu!

EcoLab to szkolna przestrzeń spotkań, dyskusji i wspólnego działania na rzecz zmiany klimatu, ochrony środowiska oraz sprawiedliwości społecznej. To miejsce, w którym młodzież, nauczyciele oraz lokalna społeczność poznają globalne współzależności i wyzwania. Celem EcoLabu jest wspólna identyfikacja lokalnych problemów, poszukiwanie rozwiązań i realizacja działań, które mają realny wpływ na otoczenie.

EcoLab tworzy społeczność aktywnych osób, którym zależy na losie planety. Uczestnicy i uczestniczki:

Jak EcoLab może działać w Waszej szkole?

Zakładając EcoLab w swojej szkole, należy przeprowadzić grupę młodzieżową przez trzy kroki prowadzące do działania na rzecz środowiska, klimatu i/lub równości płci, które umożliwią skuteczną identyfikację wyzwań, zaplanowanie działań i ich realizację. W zależności od dostępnego czasu, zasobów organizacyjnych oraz pomysłów młodzieży na funkcjonowanie EcoLabu, trzy kroki można zrealizować podczas kilku spotkań lub jednego długiego spotkania. Oto szczegółowy proces:

Korzyści z działania w EcoLabie

Działania EcoLabu powinny prowadzić do realnej zmiany w społeczności – na rzecz klimatu, środowiska, i/ub sprawiedliwości społecznej. W ten sposób uczniowie i uczennice rozwiną kompetencje obywatelskie, wzmocnią umiejętność współpracy i poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie.

Kto może się zgłosić i jak?

Zapraszamy szkoły ponadpodstawowe, które uczestniczyły w naszych projektach w roku szkolnym 2024/2025: Szkoła otwartości, Spotkania dla Planety lub Działamy dla świata.

Swój EcoLab mogą założyć również inne szkoły ponadpodstawowe, instytucje i organizacje, które nie brały udziały w powyższych projektach, ale w ramach innych działań poznały zagadnienia takie jak: globalne wyzwania, zmiana klimatu, równość płci, sprawiedliwość klimatyczna i społeczna oraz ekofeminizm.

Poszukujemy 10 szkół, które są gotowe zaplanować spotkania, nawiązać współpracę ze społecznością lokalną i zaangażować się w działania na rzecz środowiska, klimatu i/ lub równości społecznej.

Jak przygotować zgłoszenie?

Aby wziąć udział w rekrutacji, wypełnij formularz zgłoszeniowy i prześlij nam Pomysł na działanie EcoLabu stworzony przez młodzież. W formularzu opisz nam:

Formularz zgłoszeniowy i dokumenty do pobrania:

Czekamy na Wasze zgłoszenia i cieszymy się na współpracę w tworzeniu zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości! 

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie kryteriów oceny Pomysłu na Wasz Ecolab. W przypadku otrzymania dziesięciu zgłoszeń spełniających kryteria naboru przed zakończeniem, Organizator zastrzega sobie prawo do zakończenia naboru wcześniej.

Harmonogram

1

Rekrutacja grup, które stworzą w swojej szkole EcoLab potrwa od 28 marca do 9 maja 2025 r.

2

Webinarium dla wszystkich EcoLabów: 13 maja 2025 r.

3

Realizacja spotkań w ramach EcoLabu: maj-czerwiec 2025 r.

4

Realizacja działania na rzecz środowiska, klimatu i społeczności lokalnej do 20 czerwca 2025 r.

5

Rozliczenie z uzyskanych rezultatów i otrzymanego dofinansowania do 4 lipca 2025 r.

Organizatorzy

Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu Ecoality.

Działanie dofinansowane przez Unię Europejską i współfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Inne aktualności

Aktualności

16/04/2025
Granty dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Ecoality
Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie? Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality...
czytaj więcej»
26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Dzień ziemi z CEO

Aktualność

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.

Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy związane z szeroko rozumianą ekologią i zwiększyć zaangażowanie w działania na rzecz planety.

Nasze propozycje:

 

Zadanie terenowe i bank pomysłów na działania w szkole i wokół niej na Dzień Ziemi

Bomby nasienne? Szkolny kompostownik a może wyjście w teren i szukanie powiązań z wodą i naturą?

Wybierz coś dla siebie i swoich uczniów i uczennic. Skorzystaj z banku pomysłów.

Zapraszamy do założenia EcoLabu!

EcoLab to szkolna przestrzeń spotkań, dyskusji i wspólnego działania na rzecz zmiany klimatu, ochrony środowiska oraz sprawiedliwości społecznej. To miejsce, w którym młodzież, nauczyciele oraz lokalna społeczność poznają globalne współzależności i wyzwania. Celem EcoLabu jest wspólna identyfikacja lokalnych problemów, poszukiwanie rozwiązań i realizacja działań, które mają realny wpływ na otoczenie.

EcoLab to szkolna przestrzeń spotkań, dyskusji i wspólnego działania na rzecz zmiany klimatu, ochrony środowiska oraz sprawiedliwości społecznej. To miejsce, w którym młodzież, nauczyciele oraz lokalna społeczność poznają globalne współzależności i wyzwania. Celem EcoLabu jest wspólna identyfikacja lokalnych problemów, poszukiwanie rozwiązań i realizacja działań, które mają realny wpływ na otoczenie.

EcoLab tworzy społeczność aktywnych osób, którym zależy na losie planety. Uczestnicy i uczestniczki:

Zobacz, jak uczyć o klimacie…

Publikacja „Jak uczyć o klimacie? Praktyczny przewodnik po rzetelnej edukacji klimatycznej”powstała z myślą o nauczycielach i nauczycielkach oraz wszystkich osobach zaangażowanych w działalność edukacyjną, które chcą mówić o zmianie klimatu i angażować uczniów i uczennice w działania na rzecz ochrony klimat.

 

Sprawdź, jak przeprowadzić udany projekt w szkole

 

Publikacja powstała z myślą o osobach uczących w szkole oraz uczniach i uczennicach, którzy w swoich społecznościach szkolnych i lokalnych chcą poruszać tematykę zaawansowanej edukacji globalnej. Kierujemy ją do wszystkich osób, które czują potrzebę działania na rzecz zmiany dominujących narracji na temat globalnych wyzwań – klimatu, migracji, kryzysu bioróżnorodności, skutków kultu ciągłego wzrostu lub globalnego konsumpcjonizmu – poprzez lokalne aktywności, które wprowadzają zmianę w społecznościach szkolnych i wokół nich.

Partnerzy

Działanie jest współfinansowane ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Projekt Global Districts jest współfinansowany przez program DEAR Unii Europejskiej i realizowany przez: ACRA, WeWorld, Suedwind, Finep Academy, ActionAid Hellas, Anthropolis, Center for Citizenship Education, People in Peril, ABD, Agenda21.

Program „Szkoła ucząca się”, zainicjowany w 2000 roku, jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.

logo DBU
logo EU
logo PAFW
Logo Polska Pomoc

Inne aktualności

Aktualności

16/04/2025
Granty dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Ecoality
Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie? Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality...
czytaj więcej»
27/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””

Aktualność

Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie.

Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎

👉 Dlatego zapraszamy was na warsztaty online, “Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?”

📑🧠 Podczas warsztatów rozwiniemy umiejętności krytycznego czytania danych i wspólnie zastanowimy się nad tym jak wykorzystywać dane, raporty, wykresy we wprowadzaniu tematów takich jak zmiany klimatu, migracje czy globalne nierówności. Możecie spodziewać się sporo praktyki, dyskusji i pomysłów na pracę tego typu z uczniami i uczennicami.

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli różnych przedmiotów, bo chcemy Was przekonać, że pracę z danymi i ich wizualizacją można wdrażać na zajęciach wychowawczych, przedmiotach humanistycznych i ścisłych 📖🧪

📣 Warsztaty odbędą się 27 marca o godzinie 18:30 na platformie Zoom. Obowiązują rejestracja na stronie zapisów CEO. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona! Przed spotkaniem prześlemy również krótki materiał do zapoznania się.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Bartosik – certyfikowany trener sTOP z ponad 15-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w edukacji globalnej i antydyskryminacyjnej. Przez lata związany z Polską Akcją Humanitarną, gdzie pełnił rolę kierownika zespołu edukacji oraz eksperta ds. edukacji. Doświadczony w opracowywaniu programów oraz materiałów edukacyjnych, m.in. kursów e-mailowych, gier szkoleniowych i planszowych, programów szkoleń oraz filmów i animacji edukacyjnych. Współtwórca podkastu „Tolerancja to za mało” oraz „Profilu Globalnego” na Instagramie.

Warsztat  jest częścią spotkań Klubu Globalnej Szkoły  cyklu spotkań online skierowanego do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, wychowawców i wychowawczyń, bibliotekarek i bibliotekarzy, którym bliskie są tematy edukacji globalnej. Spotkania mają na celu pogłębienie tematyki zaawansowanej edukacji globalnej.

Masz pytania?
Napisz do nas

Ida Miczke, koordynatorka Klubu Globalnej Szkoły 

Działanie jest współfinansowane ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) oraz w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

logo DBU
Logo Polska Pomoc

Inne aktualności

Aktualności

16/04/2025
Granty dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Ecoality
Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie? Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality...
czytaj więcej»
27/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”

Aktualność

Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"

Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy – od działania po depresję klimatyczną.

Co na to szkoła?

Nauczyciele i nauczycielki często obawiają się, że nie mają wystarczającej wiedzy, żeby rozmawiać z młodzieżą na tak trudne tematy. Nie trzeba jednak być specjalistą od klimatu, żeby omawiać na lekcjach ważne dla uczniów i uczennic sprawy. Zapraszamy na webinarium, podczas którego poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie.

Porozmawiamy m. in. o:

  • wyzwaniach, z jakimi mierzą się nauczyciele i nauczycielki w edukacji klimatycznej,
  • metodach dostosowanych do uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich,
  • nauczycielskich dobrych praktykach,
  • sposobach prowadzenia rozmów o klimacie, które odpowiadają na potrzeby uczniów i uczennic.

Kiedy? 18 lutego w godz. 19:00-20:30

Gdzie? Na Get Response oraz naszym Facebooku.

Weź udział w webinarium i odkryj, w jaki sposób możesz działać z młodzieżą na rzecz klimatu i lepszego świata!

Będą z nami:

Aneta Radzik – nauczycielka historii i WOS w szczecińskim liceum, egzaminator CKE, wychowawczyni, koordynatorka projektów, mediator szkolny, trenerka biznesu i oświaty. Współautorka bloga edukacyjnego Aniołki Bez Charliego www.aniolkibezcharliego.pl

Paweł Pacaj – anglista w przedszkolu i szkole podstawowej z 15-letnim doświadczeniem. Zaangażowany społecznie jako wiceprezes klubu piłkarskiego, strażak-ratownik OSP oraz honorowy krwiodawca. Doświadczony w koordynowaniu unijnych i szkolnych projektów edukacyjnych, zarówno dla młodzieży jak i nauczycieli.

Webinarium poprowadzi Marta Jackowska-Uwadizu – koordynatorka programów edukacji globalnej CEO.

Webinarium  jest częścią spotkań Klubu Globalnej Szkoły  cyklu spotkań online skierowanego do wszystkich nauczycieli i nauczycielek, wychowawców i wychowawczyń, bibliotekarek i bibliotekarzy, którym bliskie są tematy edukacji globalnej. Spotkania mają na celu pogłębienie tematyki zaawansowanej edukacji globalnej.

Masz pytania?
Napisz do nas

Ida Miczke, koordynatorka Klubu Globalnej Szkoły 

Webinarium organizowane jest przy współpracy programu „Szkoła ucząca się”. Program ten jest przedsięwzięciem Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez CEO.

Działanie jest współfinansowane ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współfinansowane przez program DEAR Unii Europejskiej w ramach projektu Global Districts realizowanego przez: Centrum Edukacji Obywatelskiej, ACRA, WeWorld, Suedwind, Finep Academy, ActionAid Hellas, Anthropolis,  People in Peril, ABD, Agenda21.

logo PAFW
Logo Polska Pomoc
logo DBU
logo EU
Global Districts logo

Inne aktualności

Aktualności

16/04/2025
Granty dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Ecoality
Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie? Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality...
czytaj więcej»
27/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
nowe projekty edukacji globalnej
24/01/2025
Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań

Ruszyły zapisy do projektów wsparcia w drugim semestrze!

Aktualność

W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 ruszają dwa nowe projekty wsparcia z zakresu edukacji globalnej: „Globalna szkoła. Działamy dla świata” i „Globalna szkoła. Spotkania dla Planety”.

Wiesz, że Twoją najważniejszą  pracą jest przekazywanie świata w ręce młodych ludzi. Chcesz, by weszli w niego odważnie, z nadzieją i sprawczością. 

W programie „Globalna szkoła” przygotowaliśmy dwa projekty na najbliższy semestr. W trakcie jego realizacji będziemy towarzyszyć Ci na ścieżce rozwoju zawodowego, żebyś mogła lub mógł w jak największym stopniu wspierać swoich uczniów i uczennice w zrozumieniu współczesnego świata i zmienianiu go na lepsze!

Globalna szkoła. Działamy dla świata

Zapraszamy do projektu, w którym będziemy Ci towarzyszyć w opiece nad młodzieżą realizującą projekt społeczny!

Jeśli już znasz edukację globalną, a teraz chcesz zaktywizować młodzież i szkołę w duchu tego podejścia – to projekt dla Ciebie. Projekt angażuje osoby uczestniczące przez cały semestr i wspiera w prowadzeniu działań z młodzieżą. 

Podczas projektu zyskasz dostęp do:

  • treści kursowych na temat edukacji globalnej i projektów młodzieżowych;
  • materiałów takich jak: kryteria dobrego projektu, scenariusze zajęć inspirujące do działania;
  • dwóch spotkań online w grupie pracującej z mentorem lub mentorką;
  • społeczności nauczycieli i nauczycielek, która doceni Twoją pracę i działania młodych ludzi na rzecz globalnych wyzwań.

Projekt potrwa od 3 marca do 15 czerwca 2025 r.

Globalna szkoła. Spotkania dla Planety

Dołącz do projektu i wspieraj rozwój edukacji globalnej w swojej szkole!

Od Dnia Kobiet do Dnia Ziemi:

  • weź udział w inspirującym szkoleniu (4h), które dostarczy Ci wiedzy i materiałów do realizacji edukacji globalnej,
  • wspólnie z młodzieżą zgłębiaj takie zagadnienia jak: globalne współzależności, wyzwania i rozwiązania globalne, intersekcjonalność, sprawiedliwość klimatyczna i płciowa,
  • rozwijaj w klasie kluczowe kompetencje: krytyczne myślenie, współpracę, świadomość globalną oraz postawy troski i solidarności,
  • stwórz przestrzeń do nauki poprzez zabawę i miłe spędzanie czasu w zespole.

Razem uczmy się, działajmy i dbajmy o naszą Planetę!

Projekt potrwa od 3 marca do 25 kwietnia 2025 r.

Inne aktualności

Aktualności

16/04/2025
Granty dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Ecoality
Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera młode osoby? A może znasz takie organizacje i chcesz przekazać im informację o naszym grancie? Zapraszamy do aplikacji o grant w ramach projektu Ecoality...
czytaj więcej»
27/03/2025
EcoLab – zrób w szkole przestrzeń do działania
Interesujesz się ochroną środowiska, zmianą klimatu, zagadnieniami społecznymi i realną zmianą swojego otoczenia? Chcesz inspirować, działać i wprowadzać pozytywne zmiany w swojej szkole i okolicy? Zapraszamy do założenia EcoLabu! EcoLab...
czytaj więcej»
26/03/2025
Dzień ziemi z CEO
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi zapraszamy Ciebie oraz Twoich uczniów i uczennice do wspólnego świętowania.Proponujemy kilka aktywności, które pozwolą Wam spędzić ten miesiąc bliżej przyrody, pogłębić wiedzę na tematy...
czytaj więcej»
warsztat AI
05/03/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „Globalne wyzwania w liczbach. Jak krytycznie pracować z danymi z raportów, aby rozwijać krytyczne myślenie?””
Liczby mówią same za siebie? Niekoniecznie. Aby je dobrze zrozumieć potrzebujemy umiejętności ich interpretacji i krytycznego myślenia. A szczególnie gdy sięgamy po dane dotyczące globalnych wyzwań 🌎 👉 Dlatego zapraszamy...
czytaj więcej»
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?"
05/02/2025
Webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o klimacie?”
Za oknem kolejna nietypowa polska zima. Zjawiska pogodowe zaskakują, liczba doniesień o zmianie klimatu przytłacza, a ilość dezinformacji na ten temat stale rośnie. Młodzież przyjmuje wobec tych faktów różne postawy...
czytaj więcej»
warsztat AI
08/01/2025
Warsztat online z Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”
Zapraszamy na warsztat online z trenerem edukacji globalnej Łukaszem Bartosikiem „AI i streaming – ukryte koszty dla świata”. Na najbliższym spotkaniu pochylimy się nad tematem AI. Sztuczna inteligencja to gorący temat....
czytaj więcej»

Zobacz inne obszary naszych działań