Jak rozmawiać o migracjach

Kluczowe jest, aby rozmowę z młodzieżą o przyczynach i konsekwencjach współczesnych migracji prowadzić w bezpiecznej i otwartej atmosferze. Takiej, w której można swobodnie dyskutować, ale ze świadomością, że wolność słowa ma swoje granice tam, gdzie naruszana jest godność i prawa drugiej osoby. Przed dyskusją starannie zaplanujcie omawianie danego zagadnienia i uzgodnijcie z grupą podstawowe zasady współpracy. Zachęcamy do rozmowy na temat migracji wszystkich, niezależnie od poglądów. To tematyka, która głęboko dotyka naszych wartości, wymaga refleksji nad nimi i nad postawami, jakie prezentujemy na co dzień. Chcemy wspólnie tworzyć przestrzeń do dyskusji, która będzie odbywać się w atmosferze wzajemnego szacunku.

film
Filmy

5 kroków do dobrej rozmowy

Zagadnienia takie jak migracje, często dzielą społeczeństwo. Polaryzacja nie sprzyja dialogowi. Animacja prezentuje, czym jest dobra rozmowa oraz jak dyskutować na trudne i ważne tematy w przyjaznej atmosferze.

artykul(4)
Artykuł

Szkoła dobrej rozmowy

Nauczyciel mówi o potrzebie pokazywania młodzieży szkolnej, na czym polega sztuka dialogu.  Warto potraktować dobrą rozmowę w szkole jako umiejętność, której możemy się nauczyć.

scenariusz_cwiczenie
Scenariusz zajęć

Rozmowa o uchodźcach w Polsce

Lekcja jest poświęcona wypracowaniu przez uczniów i uczennice zasad, które pomogą im w prowadzeniu rozmów na trudne, budzące emocje tematy, takie jak rozmowa o uchodźcach w Polsce.

publikacje
Publikacje

Klub Dobrej Rozmowy

Przewodnik dla młodzieży zachęca do samodzielnego inicjowania dyskusji na trudne tematy. Znajduje się w nim: wprowadzenie do idei Klubów, wyjaśnienie krok po kroku, jak założyć Klub oraz szereg inspiracji.