Współczesny świat oferuje nam możliwość mobilności na niespotykaną do tej pory skalę. To jeden z ważnych czynników, który wpływa na dzisiejsze migracje. Szacuje się, że na całym świecie co trzecia osoba posiada doświadczenie migracji, zaś 18 milionów Polaków lub osób polskiego pochodzenia żyje poza granicami kraju. Polska staje się także coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla migrantów i migrantek. Około 45 proc. przebadanych młodych Polaków i Polek deklaruje, że spotyka w swoich szkołach uczniów–cudzoziemców („Współczesne migracje”, Raport z badania, 2020, CEO). Migracje w coraz większym stopniu stają się elementem naszej codzienności i wpływają na rzeczywistość młodych.
Jako dorosłe osoby będą oni musieli odnaleźć się w nowej, mobilnej rzeczywistości i ją współtworzyć. Dlatego warto przybliżać uczniom i uczennicom zagadnienie migracji w kontekście polskim i światowym, aby zaopatrzeni w wiedzę oraz niezbędne umiejętności i kompetencje, potrafili odnaleźć się w złożonym, wielowymiarowym świecie. Dzisiaj, gdy zmagamy się z rosnącą polaryzację poglądów na ważne społecznie tematy i dezinformacją, warto pokazywać młodzieży dobre wzorce, uczyć rozmowy i dialogu oraz zachęcać do refleksji na temat zjawiska migracji. W ten sposób możemy kształtować postawy obywateli, obywatelek i przyszłych liderów i liderek, którzy będą działali na rzecz integracji i budowania otwartej społeczności: lokalnej, narodowej i europejskiej.
Poznajcie nasze materiały edukacyjne
Storytelling: Historie migracyjne
Za danymi statystycznymi stoją ludzie i ich konkretne historie. Poznaj opowieści o migracjach z pierwszej ręki – od samych migrantów i migrantek.
Reaguj na stereotypy i uprzedzenia
Buduj społeczność szkolną opartą na szacunku do drugiego człowieka, w której każdy czuje się bezpiecznie.
Jak się zaangażować?
- Interesujecie się bieżącymi wydarzeniami na świecie i chcecie, żeby Wasi uczniowie i uczennice wiedzieli, jak krytycznie analizować przekazy medialne oraz podjęli refleksję na temat własnych opinii i postaw?
- Marzy Wam się poprowadzenie zajęć, podczas których młodzież będzie uczyła się ze sobą dyskutować na ważne społecznie tematy i wzajemnie słuchać swoich argumentów?
- Chcecie rozszerzyć repertuar narzędzi pracy o metodę storytellingu, pracując z ciekawymi filmikami i gotowymi scenariuszami zajęć?