Wiedza i fakty o niskiej emisji

W telewizji, Internecie i prasie często pojawiają się informacje związane z tematem powietrza: smog, niska emisja, kwaśne deszcze, rosnące stężenie dwutlenku węgla. Chcemy wesprzeć Was w uporządkowaniu wiedzy młodzieży i przyjrzeniu się najważniejszym zagadnieniom z nim związanym. Czym jest smog i niska emisja? Jak działać, by poprawić jakość powietrza? Dlaczego smog nie jest jednoznaczny ze zmianą klimatu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym serwisie i programie Ekologiczna szkoła”, zachęcającym do włączania na zajęciach (i poza nimi) zagadnień istotnych środowiskowo. Zapoznajcie się z materiałami, które ułatwią Wam rozpoczęcie tematu czystego powietrza w klasie i szkole. Źródłem zanieczyszczeń, do którego najczęściej odnosimy się w materiałach, będzie niska emisja.

Czym jest niska emisja?

Niska emisja to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Jest głównym źródłem smogu*. Powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń, takie jak:. 

*Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym powstającym w wyniku połączenia zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka z niekorzystnymi zjawiskami naturalnymi, takimi jak duża wilgotność powietrza (mgła) i brak wiatru.

Źródło: Przewodnik Niska Emisja, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2017.

Polecane materiały

publikacje
Publikacja

Niska emisja – przewodnik

Materiał na temat przyrodniczych i społecznych aspektów niskiej emisji. Pomoże przeprowadzić zajęcia dotyczące ochrony czystości powietrza.

artykul(4)
Artykuł

Zmiana klimatu a smog

Artykuł wprowadza w zagadnienia smogu i zmiany klimatu, ukazując różnicę pomiędzy dwoma zjawiskami. W artykule znajdują się również ciekawe źródła dotyczące obu zagadnień.

graficzne
Materiał graficzny

Plakaty informacyjne nt. niskiej emisji

Plakaty prezentują działania, które mieszkańcy i mieszkanki mogą podjąć, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w swoim domu i miejscowości.

artykul(4)
Artykuł

Co to jest niska emisja?

Artykuł tłumaczy podstawowe pojęcia związane z niską emisją i smogiem oraz prezentuje aktualne i rzetelne źródła wiedzy na ten temat.