Odpowiadamy na globalne wyzwania, czyli TEG 2020 z CEO

 

 

Drodzy Nauczyciele i Nauczycielki, jak co roku zapraszamy Was oraz Waszych uczniów i uczennice do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) - święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go! To będzie czas wspólnej refleksji, która pozwoli nam lepiej zrozumieć świat, w jakim żyjemy oraz działań, które sprawią, że zaczniemy razem zmieniać go na lepszy dla nas wszystkich.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!

1) webinar edukacyjny "Storytelling migracyjny w edukacji  – Jak pracować z młodzieżą podczas Tygodnia Edukacji Globalnej?"

05.11.2020, godzina 18:00 

Dwie doświadczone nauczycielki i autorki materiałów edukacyjnych w projekcie migracyjnym CEO “Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” wprowadzą Was w świat storytellingu. Podzielą się swoimi pomysłami i metodami na kreatywne wykorzystanie opowieści w szkole podczas TEG. Pokażą, w jaki sposób nauczyciele i nauczycielki mogą wraz ze swoimi uczniami i uczennicami wziąć aktywny udział w międzynarodowej inicjatywie edukacyjnej. Podzielą się swoim doświadczeniem w organizowaniu wydarzeń i zaprezentują, jak zachęcać młodzież do różnych aktywności wykorzystujących storytelling o migracjach. 

Spotkanie będzie częścią cyklu wydarzeń edukacyjnych “Weź kurs na Tydzień Edukacji Globalnej” ogranizowanego wspólnie przez Amnesty International, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundację Edukacja dla Demokracji, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Polską Akcję Humanitarną oraz Grupę Zagranica. Dowiedz się więcej i zapisz się tutaj!

2) Festiwal Internetowy z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej

16-20.11.2020

Po raz kolejny zapraszamy młodzież z całej Polski na interaktywną zabawę w dobrym celu. Festiwal internetowy "Odpowiadamy na globalne wyzwania" - to okazja do spotkania się zespołów uczniowskich z różnych szkół i wspólnego rozwiązywania zadań edukacyjnych związanych z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. W ramach Festiwalu uczniowie i uczennice tworzą zespoły szkolne i wykonują zadania, konsultując się ze sobą w sposób zdalny. Tym razem spotykać bedziemy się przez cały Tydzień Edukacji Globalnej, albowiem zadania będą pojawiać się pojedynczo od poniedziałku do czwartku (16-19.11.2020), zaś w piatek (20.11.2020) podsumujemy nasze wrażenia i spostrzeżenia na webinarium. Festiwal przeznaczony jest dla uczniów i uczennic klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zapisy na Festiwal trwają od 27.10 do 12.11.2020 lub do wyczerpania się limitu miejsc!

Zapraszamy do włączenia się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej (TEG) - święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Ten międzynarodowy tydzień poświęcony globalnym wyzwaniom to ogólnoeuropejska inicjatywa zapoczątkowana w 1999 roku przez Centrum Północ-Południe działające przy Radzie Europy. Udział w TEG to możliwość włączenia się do globalnej akcji i wspólnego zmieniania świata na lepszy!

Dzięki udziałowi w naszym wydarzeniu młodzież:

enlightened pozna grupy projektowe z całej Polski, 

enlightened przećwiczy umiejętność współpracy w grupie na odległość, wykona konkretne działania, które zwiększą jej poczucie sprawstwa, 

enlightened  poczuje pozytywne emocje dzięki formie nauki poprzez zabawę,

enlightenedwzmocni wiedzę o Celach Zrównoważonego Rozwoju i wyzwaniach globalnych w powiązaniu z celami ogólnymi podstawy programowej wybranych przedmiotów

enlightenedbędzie kształtowała ważne kompetncje kluczowe - krytycznego myślenia, komunikacji oraz postawy solidarności i odpowiedzialności.

 

Festiwal odbędzie się w dniach 16-20 listopada 2020 na platformie internetowej oraz na tablicy Padlet. Do udziału w nim potrzebny jest dostęp do inernetu, przede wszystkim dowolny komunikator internetowy (Discord, Messenger, WhatsApp, Skype, Zoom etc), poprzez który porozumiewać się będą członkowie zespołu. 

W ramach Festiwalu zespoły młodzieżowe otrzymają 4 zadania do wykonania (czasami zadanie może składać się z mniejszych podzadań). Zadania będą publikowane od poniedziałku do czwartku o godzinie 9:00. Grupy umieszczają rozwiązania do zadania z danego dnia na Padlecie w godzinach 9.00-15.00 (uwaga wydłużyliśmy czas otwarcia Padletów! :) ). Aby otrzymać dyplom uczestnictwa, grupa musi wykonać minimum 2 zadania - obowiązkowo z pierwszego dnia i jedno z dni 2-4. Webinar podsumowujący odbędzie się w piątek 20.11 w godz. 15.00-16.00.  Bardziej szczegółowe informacje nt. zasad uczestnictwa i przebiegu Festiwalu znajdują się w Regulaminie Uczestnictwa

Zapraszamy zarówno szkoły działające w naszych programach, jak i te placówki, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju.

 

Nasze Wirtualne Festiwale cieszą się dużym zainteresowaniem - w 2020 roku w Festiwalu z okazji Dnia Ziemi wzięło udział ok. 200 zespołów ze szkół w całej Polski. Przeczytajcie co o naszej edukacyjnej zabawie online powiedziała uczestnicząca w niej młodzież: 

heart „Hejka kochani! Słyszeliście o Wirtualnym Festiwalu CEO? Super sprawa musicie obczaić! Daje do myślenia. My już spróbowaliśmy! Buziaki :*”

yes „Festiwal to niesamowita przygoda. Wymagała od nas kreatywności i wyzwoliła dużo emocji. Zachęcamy was do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.”

heart „Serdecznie polecamy udział w Wirtualnym Festiwalu CEO ! Świetnie integruje drużynę oraz porusza bardzo ważne tematy i jest poważnym przedsięwzięciem Gwadera Team | ZS2 w Rudzie Śląskiej”

yes „Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w Wirtualnym Festiwalu CEO! Jest to świetna zabawa, która przy okazji dostarcza dużo wiedzy. :)”.

 

Aby wziąć udział w Festiwalu:

Krok 1: Przekaż zaproszenie do uczestnictwa swoim uczniom i uczennicom, następnie stwórzcie 2-10-osobowe zespoły (w Festiwalu może uczestniczyć do 2 zespołów z danej szkoły).

Krok 2: Do 12 listopada zgłoś zespoły, których jesteś opiekunka/em za pomocą formularza zamieszczonego poniżej.

Krok 3: 16 listopada, w dniu rozpoczęcia Festiwalu, udostępnij zespołom stronę festiwalową (tam będzie też link do Padletu). Adres strony udostępnimy opiekun(k)om 13 listopada.

 

  • Regulamin Wirtualnego Festiwalu >>tutaj<<,
  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>tutaj<< - nauczyciel/nauczycielka opiekujący się zespołem, w celu zgłoszenia zespołu do zabawy jest zobowiązany/a do wypełnia Formularza. Zapisy na Festiwal trwają od 27.10 do 12.11.2020 lub do wyczerpania się limitu miejsc!!

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z zespołem koordynującym Festiwal: marta.kaluzynska@ceo.org.pl.

Świętujmy TEG razem!

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektów "Historie i fakty o migracjach na XXI wiek", "I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek", „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "W świat z klasą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Wydarzenie jest realizowane w ramach programu "Odpowiadaj na globalne wyzwania - Europa o klimacie" współfinansowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. 

 
Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, ani Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
                                      
 
 
 
 
 
 
 
Załączone dokumenty: 
  1. 1. Regulamin teg 2020.pdf (104KB)