Podsumowanie Festiwalu z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2020

 

Jak co roku od ponad 20 lat, tak i w tym, w trzecim tygodniu listopada odbył się europejski Tydzień Edukacji Globalnej. Z tej okazji po raz kolejny CEO podjęło się zorganizowania cieszącego się od lat popularnością Festiwalu Internetowego "Odpowiadaj na globalne wyzwania", nawiązującego do tegorocznego hasła tygodnia "To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!". W tej edycji na uczniów i uczennice czekały 4 dni zabawy, a każdy dzień poświęcony był innemu globalnemu wyzwaniu. 

Dzień pierwszy odbył się pod hasłem "Stop nierównościom". Był on okazją do integracji grup między sobą oraz wprowadzeniem do tematyki całego festiwalu. Drugiego dnia festiwalu uczniowie i uczennice mogli i mogły posiąść wiedzę teoretyczną na temat zmiany klimatu, jak i wykorzystać ją później do wymyślania praktycznych działań na rzecz klimatu. Trzeciego dnia zostało podjęte zagadnienie migracji. Zespoły zastanawiały się, co mogą nam dać osobiste historie migrantów i migrantek, jak ich odbiór różni się od odbioru komunikatów medialnych oraz gdzie możemy mieć okazję ich wysłuchać. Ostatni dzień festiwalu poświęcony został zagadnieniom związanym z troską o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój

W tegorocznym festiwalu udział wzięły aż 84 zespoły z 78 szkół podstawowych i ponadpodstawowych! Mimo trudnej rzeczywistości edukacji zdalnej, zespołom udało się wykazać współpracą i zdolnościami komunikacyjnymi potrzebnymi, by wykonać wszystkie zadania. W ankiecie ewaluacyjnej uczniowie i uczennice wskazywali i wskazywały, że poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań udało im się poszerzyć wiedzę na temat zagadnień globalnych. Dla młodzieży wartościowa była również okazja do porozmawiania na tematy, których zazwyczaj się nie podejmuje i oczywiście możliwość spędzenia czasu (nawet w formie zdalnej) ze swoimi kolegami i koleżankami. Tak jeden z zespołów podsumował 4 dni wspólnej zabawy:

Bardzo cieszymy się, że mogłyśmy wziąć udział w tym bardzo ciekawym festiwalu. Dowiedziałyśmy się mnóstwo nowych rzeczy i miałyśmy okazję porozmawiać o tematach, o których nie rozmawia się normalnie. Razem z naszą grupą pracowało się nam świetnie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również ten festiwal się odbędzie;) Z wielką chęcią weźmiemy w nim udział. Serdecznie pozdrawiamy :)

Jeśli chciecie zobaczyć, co dokładnie działo się podczas teogorocznej edycji, zapraszamy was do zajrzenia do naszej >> prezentacji << podsumowującej przebieg Festiwalu, w której znajdują się również dodatkowe materiały godne polecenia. Dziękujemy za wspólną zabawę i oczywiście serdecznie zapraszamy młodzież do uczestniczenia z nami w Tygodniu Edukacji Globalnej 2021! Jeżeli  zainteresowała Was tematyka podejmowana podczas Festiwalu, zachęcamy, by nie czekać i poznać nasze programy już dzisiaj: 

Zapraszamy wszystkich nauczycieli i nauczycielki do programu „Odpowiadaj na globalne wyzwania – Europa o klimacie”, który rozpocznie się w styczniu 2021. W programie będziemy zachęcali do włączania aktualnych zagadnień ekologicznych, związanych między innymi z różnorodnością biologiczną, czystą energią i konsumpcją. Odpowiemy na pytania, jak i dlaczego warto chronić środowisko naturalne i pokażemy, że wspólnie możemy przeciwdziałać zmianie klimatu. Więcej informacji TUTAJ.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektów "Historie i fakty o migracjach na XXI wiek", "I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek", „1Planet4ALL – Razem dla klimatu!” współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. 

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu "W świat z klasą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu "Odpowiadaj na globalne wyzwania - Europa o klimacie" współfinansowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. 
 
Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, ani Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.