Tydzień Edukacji Globalnej w Polanowicach

Tydzień Edukacji Globalnej 2013 już za nami. W całej Polsce odbywały się wydarzenia, które miały promować zrównoważony styl życia. Jedną ze szkół, która włączyła się do akcji było Technikum w Polanowicach.

Technikum w Polanowicach po raz piąty przyłączyło się do międzynarodowych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. W tym roku przewodnim tematem w szkole była odpowiedzialna turystyka. Koordynatorem działań w szkole była Karolina Kryściak. W klasach zostały przeprowadzone lekcje dotyczące zmian społecznych i przyrodniczych wywołanych turystyką w Tadżykistanie. Podczas przerw z radiowęzła płynęła muzyka z różnych stron świata. Samorząd Uczniowski przygotował tablice informacyjne o Katarze i Republice Południowej Afryki.

Każda klasa wzięła udział w Szkolnym Konkursie „Odpowiedzialni turyści to MY”. Klasy miały do wykonania dwa zadania. Pierwsze polegało na udekorowaniu jak największego pudła na temat atrakcji turystycznych państw z globalnego Południa – klasy wylosowały następujące kraje: Chile, Brazylia, Peru, Argentyna. Na to zadanie uczniowie mieli dwa dni. Drugie zadanie to zaplanowanie zgodnie z wytycznymi wycieczki turystycznej z jednego państwa do innego z uwzględnieniem problemów, które właśnie występują w tym regionie. Klasy na wykonanie tego zadania miały 50 minut, a koperty z zadaniami losowały tuż przed rozgrywkami, które miały miejsce 20 listopada 2013 roku. Rozgrywki wygrała klasa IV TA/TH- musiała przygotować pudło dotyczące Argentyny oraz wycieczkę z Hiszpanii do Beninu, ale koniecznie musieli ominąć Mali oraz Saharę Zachodnią. Wszyscy uczniowie wywiązali się bardzo dobrze ze swoich zadań. Atlasy geograficzne oraz mapy były najcenniejszymi książkami w tym dniu w szkole, a państwa z globalnego Południa zostały w części scharakteryzowane. Komisja konkursowa była pod wrażaniem poziomu wykonania zadań i miała trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzcę.

Karolina Kryściak

 

Serdecznie zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z tegorocznej edycji TEG. Relacje nadesłane na adres paula.langnerowicz@ceo.org.pl zamieścimy w dziale "Aktualności".